şükela:  tümü | bugün
  • kalçada olan kemik sıkışmasıdır.

"kalça eklemi, küre şeklinde bir femur başı ve bunun içine yerleştiği asetabulum adı verilen yuva şeklinde kemiklerden oluşur. iki kemik arasında yük taşıyan bir eklem kıkırdağı ve dizdeki menisküse benzeyen ve yük taşımada önemli görevleri olan labrum adı verilen bir yapı bulunur. labrum c şeklinde bir yapı olup, conta vazifesi görür. işte gerek femur başının tam küre şeklinde olmaması, gerek asetabulumun normalden daha derin veya dönük olması, belirli hareketler sırasında eklem yüzleri arasında anormal bir sıkışmaya ve aşırı yüklenmelere sebep olur. bu yükler önceleri conta görevi yapan labrumda, sonra onun hemen komşuluğundaki eklem kıkırdağında harabiyete yol açarak artrit sürecini başlatır.

tedavi edilmeyen olgularda yıllar içinde kıkırdak harabiyeti ilerler ve kalça eklemi protezi gerektirecek aşınmalar ortaya çıkar. eklemdeki labrum ve kıkırdak hasarı ileri seviyeye ulaşmadan, kalça artroskopisi ile bu kemik sıkışma düzeltildiğinde, kalça ekleminde gelişecek olan artritin önüne geçilebilir."

kaynak: [http://www.cankayaortopedi.com/…/kalca-artroskopisi http://www.cankayaortopedi.com/…/kalca-artroskopisi]
  • başlıca belirtiler :
    +gece dönmede zorluk
    +uzun süre oturduktan sonra kalkarken kalçada bıçak saplanması hissi
    +bağdaş kurma,tekme atma gibi içe/dışa rotasyona sebep olan hareketlerde zorluk,sonrasında artan ağrı
    +gece yanma(kireçlenmeden efenim amına koyuluyor eklemin)
    +sürtünmeye bağlı hasar iyice arttığında da doğrulurken aynı anda bel ve kalçada batma.

benim hikayem :

teşhisi konulana kadar kafayı yedim.kasık fıtığı mı,tekme atarken mi yırttım,ukemi atarken kötü düştüm de mi oldu, osteotis pubis mi yoksa bacaklarımda uzunluk farkı mı var(bunu bir ortopedist bayağı ciddi söyledi ki ailecek falan da tanıyoruz yani-malumunuz ülkede doktor tanıdık olmayınca pek siklemiyi-) ne oluyor bana derken 1 yıl geçti. 18 e girmemiştim daha ilk acılar başladığında,20 km koşuyordum ondandır diye biraz azalttım koşuyu, doktor cortizol dayadı öyle bölye biraz rahatladım ama mekik çekemiyordum. sonra tekme atmakta iyice zorlanır oldum sol tekmelerde sağ kalçam batıyordu.bir süre allah yok hiç hissetmedim. sonra mayıs gibi kyu sınavı öncesi bir dinleneyim diye anneme gittim ve orda da aktif spor yapmadım ama bir hafta günde en az 5 saat bağdaş kurarak oturdum. döndüğümde yürüyemez haldeydim, ancak ısınırsam hareket edebiliyordum. işime okuluma sporuma yapabildiğimce devam ettim. sonra ev taşımaydı,bayramdı oydu buydu derken biraz dinlenebildim ve ağrılarım azıcık olsun azaldı. tekrar başladığımda korkunç acılar geldi bu sefer, belim de acıyordu. bu sefer spor vasıtasıyla tanıştığım bir profesöre gittim. zaten bel olayını da aratınca az çok teşhisimi koymuştum ama belki hoca başka bir şey der umuduyla gittim. durumu görmek için mr istedi ama bunu özelde çektir dedi(daha önceki mr temiz çıkmıştı) yine bir tanıdığım vasıtasıyla nişantaşında bir görüntüleme merkezinde çektirdim mr'ımı 4 te 1 fiyatına.(öğrenci adamım meteliğe kurşun atıyorum,saati 6 liraya resmen ölüyoruz iş yerinde) neyse onu da annem gönderdi zaten. 1 saat sonra sonucu aldım.radyolog raporunu okuyunca başım döndü,gözlerim karardı.uyandığımda radyolog yanımdaydı.bir de sekreter apla. nasılsın iyi misin derken iyice kendime de geldim ya gözlerden süzülmeye başladı damlalar. abla sakinleştirmeye çalışıyor,ben neredeyse sinir krizi geçiricem. suydu kolonyaydı kendime geldim.aradım bizimkileri geldiler aldılar.o gün iyi içtik,bir sonraki gün de akşamdan kalma vs geçti gitti.sonraki gün hocaya gittim ameliyat dedi. sonra bakarken şimdi olmaz dedi büyüme plakların kapanmamış, komplikasyonlar spor hayatını tamamen bitirebilir, risk almayalım en iyisi beklemek . 7 ay oldu bekliyorum bu hafta deviasyon sorunumu çözücem iki kalça ameliyatı sonrasında da iyi nefes almak iyileşmemi hızlandıracaktır. ama sözlük vakit geçmiyor.okulu değiştirmek zorunda kaldım. makine mühendisliğine geçtim belki ofis işi bulmak zorunda kalırım diye.(öyle bir durumda kafaya sıkarım gibi geliyor ama bakalım) bilmiyorum be sözlük. zaten o ara açayım dedim ekşiyi de bakalım yazar olduğumda ne kadar düzelmiş olacağım . okulum uzuyor, işimi kaybettim, sağlık yarra yedi kaslar gevşeyince bel fıtığı azdı,hareketsizlikten götü göbeği saldım.gelecek planlarımın hepsi yalan oldu gibi özellikle de aile kurmayla ilgili olanlar çünkü bu ipne hastalık benden başka kimseye kalsın istemiyorum lanetim benimle son bulsun.
    hala nedeni tam olarak bilinemiyor,tahminim x üzerinde bir sikimde taşındığı yönünde ama ne tıp okuyorum ne genetik sadece çevremdekiler, kendim ve ailem üzerinde yaptığım ufak bir araştırmadan bu yoruma ulaştım. umarım yanılıyorumdur,kız çocuğum olsun istedim kendimi bildim bileli ve böyle bir şeyi miras bırakamam çocuğuma,evlatlık edinmeyi kabul edecek bir eş bulamazsam asla kızım olamayacak gibi görünüyor.
  • kısaca kalça eklemindeki kemiklerin birbirine sürtünmesidir.hastalığın 2 tipi mevcut; "cam type" ve "pincer type".
    cam type daha çok erkeklerde görülür ve altta yatan temel patoloji uyluk kemiğinin baş kısmının çıkıntılı olmasıdır.
    pincer type ise daha çok kadınlarda görülür ve buradaki esas sebep ise (bkz: acetabulum) yapısının uyluk kemiğini fazla sarmasıdır.
    sonuç olarak eklem kayganlığını yitirir ve kireçlenme riski artar.
    peki ne yapılabilir,burası çok önemli.doktora gittiğinizde size söylediklerimin aşağı yukarı aynısını söyleyecektir.bu doğuştan var olan bir şey,kendini zorlama,koşma,zıplama,ağrın olursa ağrı kesici al ve bunların hiçbiri işe yaramazsa ameliyatla oradaki kemiği törpüleyip semptomlarını gidermeye çalışalım gibi.
    evet kemik yapılarınız problemli ama ekleminizi saran kaslarda da problem var.hastalıkla ilgili yapılan çalışmalarda gözlenmiş ki mr bulgularınız bu hastalıkla uyumluyken semptomsuz olabilirsiniz.daha ilginci semptom olmasına rağmen mr bulgularınız normal olabilir.dolayısıyla buradaki tek ve mutlak etkenin kemik yapıları olmadığını anlıyoruz.
    lafı fazla uzatmak istemiyorum.eklem ile ilişkili kaslarınız kaskatı ve bunları esneme,gerdirme antrenmanları ile yeterince gevşetir ve "tissue work" adı verilen çalışmayla katılaşmış tendonları yumuşatabilirseniz semptomlarınız geçecek inanın bana.bu söylediklerimi birebir anlatan 2 fizyoterapistin geliştirdiği programa burdan ulaşabilirsiniz.bu arkadaşların youtube kanalı da var ama bütün içeriğe erişmek için üyelik satın almanız gerekiyor.
    edit:imla