şükela:  tümü | bugün
  • feministlere özgü tartışma adapsızlığı ve acizliğini ifade etmek için türetilmiş kelime. eş anlamı için (bkz: femspeak).

herhangi bir konuyla ilgili tartışırken -argümantasyonlarını haklı kılabilmek için- feminizmin öne sürdüğü son derece tartışmalı terimleri ( "rape culture", "patriarchy", "male privilege", "mansplaining" gibi) kullanmak, feminizmin dayattığı dogmatik okumaların reddedilmeden "doğru, gerçek, iyi" olarak kabul edilmesini beklemek, bu dogmalarla ilgili sorgulamalarla karşılaşınca mağduriyet kartını hoyratça oynamak üzere yine feminist teorilerle utandırma taktiklerine başvurmak. özetle, feminizm endoktrinasyonuna itiraz edilen her diyalogda karşılaşabileceğiniz feminist nobranlığı, empatisizliği, zorbalığı.

mansplaining erkekleri genel olarak suçlayıp utandırma amacı güderken; femsplaining kadınları değil, sadece feministleri hedef alır.

ayrıca;
    (bkz: gender studies/@toroslardir benim yurdum)
    (bkz: utandırma taktikleri)
  • günümüzde kadınların koruma kalkanı olarak kullanabileceği bir kavram. sözlükte mansplaining tartışması aldı götürdü şu sıralar ancak modern dünyanın en büyük tehlikelerinden biri de bu kavramın zıddı olan femsplaining’dir bana göre.

koruma kalkanı olarak kullanan kadınlar zaten var da modern dünya, kadınları iyice bunu kullanır hale getirmeye başladı. her kadının kulağına fısıldıyor “sen kadınsın, patlat bir femsplaining, ibre senden tarafa dönecek zaten. kullan bu süper gücünü!” diye sufle veriyor. toplum buna zaten hazır:

asansör bekliyorsunuz 5 kişi, asansör aşağı iniyor, içeriden bir kadın bir erkek çıkıyor, ama kadın çığlık atarak “bu adam beni elledi.” diyor. 5’imiz de erkeğin onu ellediğine inanırız kanıt olmamasına rağmen. çünkü modern dünya, feminizm artık erkeğin doğuştan sapık olduğunu pompalamaya çalışıyor. hatta erkekliği utanılacak bir acizlik olarak sunmaya başladıkları için cinsiyetsizlik gündemde son zamanlarda.

bir hafta önce kocasını balta ile öldüren kadın vardı haberlerde dün de eski eşini pompalı tüfekle öldüren kadın. ama bunlar kavramsal olarak “erkek cinayeti” ile eşlendirilmiyor ya da kadın vahşeti olarak nitelendirilmiyor, çünkü “kötü olan doğası gereği erkek zaten.” imajı var.

vahşetin cinsiyeti olmaz. femsplaininge karşı omuz omuza...