• ilk uzun metrajlı albümleri the malediction fields'i bu yıl çıkaran bu atmosferik kara metalik (çok istiyorsanız, bkz. atmospheric black metal) ingilizlerin bir de "desolation embraced"adlı bombayla girişini yaptıkları "ancient sorrow" adlı ep'leri vardır 2007'den yahşi yahşi..
  • ingiltereden çıkan post rock/atmosferik black metal grubu, last.fm önerisi ile tanıştığım, tadından yenmeyecek kalitede müzik icra eden grup. malesef henüz bu kombinasyonda bu kalitede müzik icra eden bir grup yok, türevlerinin artmasını diliyoruz efenim.

ayrıca yakın zamanda facebook gruplarında dediklerine göre yeni bir albüm çıkartacakmışlar.
  • yeni albümünün adı epoch olup albümü 11 şubat 2011 tarihinde yayımlayacak ingiliz grup.

albüm kapağı ve parça listesi de kesinleşmiş: http://www.metal-archives.com/…elease.php?id=294490
  • 2013 tarihli, dustwalker isimli albümleri malum ortamlara düşmüştür.
  • ks. forsyth-edwards notasyonu.

satranç pozisyonlarını basit şekilde bilgisayara girmek için kullanılan standart notasyondur. ayrıca bu tip pozisyon dosyalarının uzantısıdır.

örneğin açılış pozisyonu:
    rnbqkbnr/pppppppp/8/8/8/8/pppppppp/rnbqkbnr
    şeklindedir. (sondaki harfler siyaha ait olan taşları belirtmek için büyük harf olacak)

normalde yukarıdaki dizgenin sonunda rok atma durumu, geçerken alma durumu, 50 hamlelik beraberlik durumuna istinaden birkaç harf/sayı daha eklenir, lakin genellikle (mesela problem, etüt vb pozisyonlarında) bu kısımlar gereksizdir.
  • yuan'in 100'de biri.
  • yeni albümleri the dead light yayınlanmış. hem şarkı yazımları hem de prodüksiyon, epey değişik geldi kulağıma. carrion skies ve winter albümlerinde denedikleri şeyi, biraz daha ileri götürmeye çalışmışlar gibi. epey bir ruun, vertebrae zamanı enslaved esintileri hissettim. kendi zevkime göre epoch ve dustwalker'daki sound'ları, en iyisidir ama osursalar dinleyecek kadar seviyorum kendilerini. sağlık olsun.
  • lise'de iyice zorlasan ve fm secimini zorlayan bilim dali
  • frank allain tarafından de arma ile kardeş olan kara metal ile güzel oynamakta olan grup. daha sakin ve sessiz kardeşine nazaran daha gürültücü olan ammavelâkin kardeşiyle aynı his derinliğine sahip olan topluluk.

britanya'dan son on yılda çıkmaya başlamış olup klasik black metal tını türevlerini "post-"lu ibarelerle deneye tâbi tutan, atlantik'in öteki tarafından krallice ve (her ne kadar dandik de olsa) nachtmystium gibi deneysel kara metal çalışmalarını, memleketlerindeki a forest of stars ve altar of plagues eşliğinde günümüz görünümüne katan ve bunu çok da güzel icra eden londra-temelli grup.

bu gruplar özelinde, 90'ların fantastik ve nefret-temelli ve hâliyle isa-sikici kara metali yerine, hayatın 'gerçeklik' olgusuyla yüzleşen, her ne kadar toplumsal bir nitelik atfedilecek kadar ileri olmasa da insanın modern toplum içindeki yalnızlığı, sıkıntıları ve yabancılaşmasını anlatmaya çalışan ve bunu yaparken de adını ingiltere'nin doğu kıyılarında yer alan bataklık-vâri bölgeden de olsa doğaya dönen topluluk.

şöyle bir pasajla daha iyi anlaşılabilecek üç-adamlık oluşum, a warning solace:

"...
    münzevîlik yırtılıverir
    çığırmalarım delip geçer sükûtu oklar gibi
    bu mülteci parçalara ayrılırken
    narin doku çöker
    oluş enkaza çevirir ruhu
    ve bakıyorum ben ışıldayan gözlerine
    artık daha da dizginlenemez acının
    beni yaran
    ..."

şerh: işledikleri hüzünle 'warning'i bile 'waning'e çevirebilme ihtimalini barındıran grup.
  • ingiliz black metal/post rock grubu. evet, inanılması güç ama hakikaten de şahane bir biçimde post rock ile black metali sentezlemişler, gayet güzel bir müzik çıkarmışlar ortaya. tavsiye edilesi.
hesabın var mı? giriş yap