• la bu fen edebiyat fakülteleri size netti kardeşim? tamam anlıyorum ve yapısal olarak parçalanıyorum ama fen edebiyat fakültesi diye eziklediğin fakültede psikoloji (davranış bilimi), sosyoloji (toplum bilimi), moleküler biyoloji ve genetik, istatistik, matematik gibi bölümler de var. fizik, kimya ve biyoloji okuyan adamlar mezun olunca öğretmen olmaktan başka bir çare bulamıyorlar sikik türk pragmatizmi yüzünden. eğitim sistemin harika tek problem fen edebiyat fakültesi öyle mi?

2010 yılından bir haber: "yaklaşık 18 bin veteriner hekimin 3 bini işsiz, 6 bini de mesleklerinin dışında başka işlerle uğraşıyor."

veterinerlik dediğin bölüm tıpla eşdeğer bir eğitim alıp doktora göre daha dezavantajlı bir meslek. doktor hastaya neren ağrıyor diye sorabilirken veteriner bir hayvana bunu soramıyor. bunu okuyan adam işsiz kalıyor bi de. vay amına koyayım.

işsiz ziraat mühendisleri derneği vardı bir zamanlar. hatta behzat ç'deki cevo bunun bir örneğidir. çok uzak bir zaman değil, yıl 2013: "atama bekleyen 20 bin ziraat mühendisi çaresiz..."

türkiye'de bilim yapılıyor da bu fen edebiyattakiler mi yatıyor sadece? bak adam fizikçi bilimin anasını sikmişti 5 senede.
    (bkz: 5 yılda 270 makale yazan akademisyen)

sanat tarihi diye bir bölüm var lan fen edebiyat fakültesinde. ne kadar saçma değil mi? türkiye sınırları içinde evet saçma. çünkü mezun olan biri iş bulamayacak. sınırdan çık anasına satayım gir yunanistan'a sanatı da bulursun tarihini de bulursun. senin ülkende değer görmüyor olması onun gereksiz olduğu anlamına gelmiyor maalesef.

mesele kimin ne okuduğu değil, okuyanın ne kadar kalifiye olduğu ve kendini ne kadar eğitebildiği. sen temel eğitimi arapsaçı haline getirirsen, herkes okuyacakmış diye dağa taşa üniversite açarsan gerekli şeyler bile gereksiz gelir sana.

sen önce şunu dert et, millet bi okuma yazma öğrensin sonra dersin "fen edebiyat fakültesi gereksiz yaaa :(((" diye. çünkü her kuşu siktik bi leylek kaldı.

neyse ben çok doluyum.

not: adettendir, fef öğrencisiyim.
  • amacı, fen ve edebiyata hakim işsiz insanlar yetiştirmek olan bi fakülte neden gereksiz olsun ki?

işsiz güçsüzümüz, sürünenimiz, açlıktan ölenimiz bile ilim irfan sahibi!

garipsiniz hakikaten..
  • herkesin kafasındaki düşünce. tabi canım her yeri mühendislik fakülteleriyle dolduralım. bilim adamına kimin ihtiyacı var ki. hem derslerimiz zor, hem değerimiz bilinmiyor. ben 7 senedir laboratuvarda sürüneyim, sentez yapayım, hastalık araştırayım. ama ben kimyagerim ya zaten öss'de puanı da düşük, iş de bulamıyoruz. kapatın da siz de kurtulun biz de. yeni okuyacak olanlar bari hayatlarını kurtarsın. ayrıca sokayım sizin formasyonunuza. almadım, almayacağım da. öğretmen olmak istesem öğretmenlik yazardım.son olarak da 2 sene değil 4 sene okuyoruz.
  • aslına bakarsanız tam olarak ihtiyacımız olan şeydir bu fakülteler.
    http://tr.wikipedia.org/…iya#e.c4.9fitim_ve_ekonomi
  • fen de edebiyat da bu ülkeye fazla zaten. cahil ve kaba toplumumuzda her ikisi de at s.kine konmuş sinek gibi eğreti duruyor, yakışmıyor. ille de okunacaksa bu fakülteler evden de okunabilir.
  • bilinen şey su ki ; durup durup üniversite açmak bilimselliği arttırmıyor bunu yapmadığı gibi açılan bölümler ihtiyaç olan bölümler değilde sadece açmış olmak için açılıyor
    plan program olsa ihtiyaç doğrultusunda açılsa insanlar kendilerine ve hayatlarına hatta insalığa birşeyler verebilse mesela kötü mü olur?
    bu durumda fen fakültesinden mezun olan biri gidip bilim insanı olamayacağına göre neden okusun ?
    gerçi sistemde doğru olan herhangi bir şey yok bunun doğru olmasını beklemek biraz hata olur sonuçta olanlar yine bize oluyor
    uzun lafın kısası herkes işini severek yapacağı ve en önemlisi iş sahibi olabileceği alanlara yönlendirilmeli
    hiç bir şey gerçeklerin üstüne çıkamıyor çoğu şey hayal olarak kalabiliyor...
  • öğrencilerinin türev almayı bilmemesine rağmen matematik bölümünde olduğu fakültedir. matematik bölümüne özellikle matematik bilmeyen adamları seçiyorlar.
hesabın var mı? giriş yap