şükela:  tümü | bugün
  • fen edebiyat fakültesi öğrencileri üniversiteye giriş sınavından eğitim fakültesini kazanan öğrencilere nazaran daha az puanla fakültelerine yerleşir.ardından dört yıl boyunca detaylı ve kallavi bir eğitimden geçerek fakülteyi bitirmeyi ümit eder.fakültesinde her fakültede olduğu gibi yavşak hocaların varlığı buna müsade etmez ortalama okulu bir buçuk ya da iki yıl uzattıktan sonra mezun olur.ailenin beklentileri diplomayı alınca üst düzeye çıktığı için depresif duygulara kapılır o dershane senin benim bu dershane benim diyerekten çıkış yolu arar kendine.sonuç olarak formasyon alamadıysa ''oğlunuz/kızınız ne iş yapıyor sorusuna?'' türkolog,biyolog ve arkelog gibi cevaplar verecektir.
    eğitim fakültesine kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler genellikle öğretmen lisesi çıkışlı olduğu için eğitim derslerine lseden aşikar bir bilgiyle gelirler.eğitimleri genelde kolaydır.(sınıf öğretmenliği,okul öncesi öğretmenliği,türkçe öğretmenliği vb vb...)okul deneyimi için ilköğretim ya da ortaöğretim kurumlarına staja gönderilirler.akabinde mezun olduktan sonra bu fakülte öğrencileri ''ülkemizin ataması yapılmayan öğretmen'' guruhunda bayragı en önde taşırlar.öğretmen sıfatını taşırlar ve devletin bakanı tarafından 'güvercin'' olarak adlandırılırlar.
  • *fen-edebiyat mezunlarının da, formasyon aldıkları takdirde, devlet tarafından atamaları yapılır.
    *fen-edebiyatın açılma amacı "bilim insanı yetiştirmek" olsa da, söz konusu ülke türkiye olunca mezuniyetten sonra ikisi de kpss'nin yolunu tutarlar.
    *fen-edebiyatta okuyanlar kabul etmek gerekir ki, eğitimde okuyan kişiye göre çok daha ağır bir eğitimden geçer. çünkü gene açılma amacına uygun olarak bilime (!) katkı sağlaması için her türlü teoriyi vs. öğrenirler.** eğitim fakültesinin amacı ise yaşı en fazla 17-18 olan çocuklara belirli bir konuyu nasıl öğretmen gerektiğidir. (akademisyenler de eğitim çıkışlı olabilir tabii, o zaman yaş aralığı genişler.)
    *şu da bir gerçektir ki, eğitimin puanı genellikle fen-edebiyattan daha yüksektir. bunda tabi okulun formasyon açmama riski, açsa bile formasyonun paralı olduğu gerçeği, ve bölüm okumanın zorluğu gibi nedenler yatar.
    *bölüm okuyunca okulun uzama ihtimali yüksekmiş ki doğruluk payını bilemem, tartışılır ve kişiden kişiye değişir tabi ki.
    *bölümle öğretmenlikte ortak alınan dersler elbette ki vardır. ancak bölümün daha ağır olmasının en bariz nedeni öğretmenlik okuyan birey formasyon derslerini alırken veya staj yaparken, bölümde gene bölümle ilgili dersin olmasıdır. yani şöyle, öğretmenlik okuyan 20 saat ders alsın, bölüm okuyan da 20. ama bu 20 saatin 10 saati okuduğu bölümle ilgiliyse öğretmenlikte, diğerleri formasyon ve stajdır. bölümde ise 20'nin 20'si de alan dersidir. bu yüzden ağır gelir zaten insanlara. artı bir de formasyon alabileceğinizin garantisi yoktur. burası türkiye, bir günde yasalar değişiyor.
    *son olarak, eğer gerçekten ileride bir öğretmen olmak istiyorsanız bence kasmadan eğitim yazın. stajda misler gibi işinizi öğrenirsiniz, formasyon derslerinizi dört yıla yayılmış bir biçimde rahat rahat alırsınız.

imza: eğitim fakültesinde okuyan zenci
  • fen-edebiyat mezunuyum. eğitim fakültesinde öğretim görevlisiyim. fen-edebiyat, üniversitedir; eğitim, yüksek lise.