şükela:  tümü | bugün
 • attila ilhan romani
  leman korkut'un gizli yasam dosyasi ve paris
 • leman tarzi konusma olayini abartmis insanlar icin de kullanilabilir, hos olur hatta.
 • icinde olmayan cinsel tercih yok galiba
 • izmir'in güzelliklerini tasviri ve yakın tarihe ışık tutabilmesiyle (ne kadar öznel olursa olsun)farklı bir kitap ,attila ilhan'ın her kitabı gibi başarılı.
 • fena halde sıkıcı. fena halde hayal kırıklığı yaratan. fena halde yarıda bırakılan roman.
 • attila ilhan'ın hangi seks'inin kapı komşusu romanı. sıkı başlıyor, kısa bir süre sonra özne değişiyor, diyalektikten diyalektiğe koşuluyor - bir zaman sonra ilhan'ın erotik duyarlılığı katılıyor resme, resimden resime koşuluyor, erotizm arttıkça artıyor, tavan yapıyor, şiddetli sahneler geliyor... fakat diğer yandan, romanın örgüsü sünüyor, olaylar ve tasvirler sıradanlaşıyor: ilhan kaptırıp gidiyor; kahramanını delirme mertebesine yaklaştırdıkça, kendisi de kontrolü kaybediyor.

  ama olsun - sonuçta, erotizmi boşa harcamayan, farklı cinsel fantezi ve yönelimlerden utanmadan ve görgüsüzlüğe kapılmadan bahsedebilmeyi iyi kotaran bir kalem yazmış bu romanı: az şey değil.
 • --- spoiler ---

  - karınız sizi, annenizle aldatsa ne yapardınız?

  --- spoiler ---
 • yeni baskılarında - çoğu internet sitesinde tükenmiştir dendiğine göre basılmalı yeniden umarım - yetişen yeni nesil düşünülerek özellikle paşa nuri ve haco hanım'ın konuşmalarının günümüz türkçesiyle meali verilse editörün notu gibi bir şekilde çok yararlı olacağını düşünüyorum, hayır üç dört kelime olsa üşenmeyip bakarız anlamına ama paragraflar altından kalkılacak gibi değil. anlıyoruz anlamasına ama iyi olur gene de bu ince detay...
 • gectigimiz hafta dilime dolanmisti bu kalip durup dururken, fena halde x diye bahsediyordum her seyden. e dedim madem aklima esmis birdenbire, hadi okuyayim su romani.

  ne konusunu biliyordum, ne cinsellik boyutunu. aldim kitapcidan, eve geldim ve okumaya basladim.

  homofobik degilim. murathan mungan'dan iki erkegin, selim ileri'den iki kadinin askini okuyup cok da etkilenmisligim var.

  ama bu romandan sonra, degil escinsel, heteroseksuel bir cinsellik bile tiksindirici geliyor su an gozume.

  ayni cins iki insan asik olur, sevisirler; peki. ama bir yataktaki 3 insandan 6 ayri cinsiyet cikiyor? e hadi boyle insanlar var dunyada inkar edemem, bunlarin ciplak nasil gorundugunu ben ne demeye okuyorum?

  cok cok nadir kurdugum bir cumledir ancak tutamiyorum kendimi; keske okumasaydim bu romani. benim gozumde mahremiyet kavraminin hala bir onemi var zira.