şükela:  tümü | bugün
 • fender in muhteşem tonuyla gönlümü fetheden bass modeli.
 • fender precision dünyanın ilk bas gitarıdır. 1951'deki ilk üretiminden bu yana tasarımı az çok aynı kalmıştır, 1954 yılında geçirdiği tek köklü değişiklik, headstock ve gövde şeklinin telecaster modelinden ayrılıp, stratocaster modeline benzetilmiş olmasıdır. sapın genişliği eşikte 44,5 mm'yi bulur, ki bu ölçü dört telli bir bas gitar için fazla olup çoğu beş telli basınkiyle aynıdır. sapın şekli yarım daireyi andırır ve avucu sarmak gerektiğinden, elleri küçük olan kişilerin çalması hiç kolay olmaz. yurtdışında precision boyunlarıyla "beyzbol sopası" diye dalga geçilir. klavyesi kesinlikle hızlı bir klavye değildir. çoğu inancın aksine, tonunun da hiçbir özelliği yoktur, çünkü adı üstünde, ilk bas gitar olduğu için, şu anda tümüyle "sıradan" bulduğumuz bas tonu büyük olasılıkla bir precisiona aittir. iron maiden'dan steve harris, blues brothers'tan donald dunn ve police'den sting haricinde pek bir ünlünün çaldığı görülmemiştir. fender'in ondan fazla jazz bass signature modeli olmasına karşın, yalnızca üç adet precision signature'u olması da bunun bir göstergesidir. zaten alanların çoğu, steve harris'i görüp de özenen iron maiden hastalarıdır. ama bilinmelidir ki, s.h'in kullandığı precision'un manyetikleri ve köprüsü modifiye edilmiştir. precision eşek ölüsü kadar ağırdır. altı yıl çaldıktan sonra da iyi bir fiyata satmakla iyi etmişimdir. hiç de pişman değilimdir. (bkz: fender) (bkz: iron maiden) (bkz: steve harris)
 • fenderin fender jazz bass'den sonra üretmiş olduğu en iyi bas gitar. 1951 yılında müzisyenlerin "daha kolay tutulur" 1 bas istekleri üzerine üretilmiş.
 • modern müziğin ilk çıktığı zamanlarda ve tarihsel gelişimi içersinde soundunu oluşturmakta temel olmuş, yön vermiş enstrümanlardan.

  tüm dünyada, şu ana kadar yapılmış kayıtlarda kullanılan bas gitar markalarının istatistiği açısından bakacak olursak, (gerçek görevi olan eşlik amacıyla çalınmış ve) kaydedilmiş bilumum şarkıda en çok bu bas gitar kullanılmıştır. (ikinci olarak da fender jazz bass sayılabilir.)

  ortalama bir ses kayıt teknisyeni ve stüdyo bascısı için bas gitar demek precision demekle aynı manaya gelir.
 • melissa auf der maur'un 10 yılı aşkın süredir kullandığı bas gitardır aynı zamanda.
  tonu oldukça güzeldir; sağlam bir amfi ile daha da güzel olur. yine de bir fender jazz bass'ın büyüsüne sahip değildir.
  yandan yemişi için ise (bkz: squier bullet bass)
 • insana eline aldığında bir parçası gibi hissettiren müzik aleti. 60 ve 70'li yıllar amerikan serileri eşsizdir. sting'in elinde (police zamanı) ölümsüzleşen bir aletidir gözümde.
 • bi de bunun altta jazz manyetiği olan california special modeli vardır.
  bi de japonyada üretilen p lyte* var aynı şekilde.