• fener-balat gezisine gittigimizde okulu gezmek uzere dis kapiyi calar calmaz, kapinin arkasindan
    "hadeeee hadeeeee yallah, kimse yok burda" diye hademe tarafindan kovalandigimiz, ama binasi tam dibinde durup yukari dogru baktiginizda satoyu andiran tarihi lise.
  • plan olarak bakıldığında da kanatlarını açmış kuş izlenimi verir. sadece tuğla yapısı değil içinin süslemeleri, resimler vitraylar falan da görülmeye değerdir.
  • osmanli topraklari icinde felsefe ve modern fen egitimi ilk kez bu okulda verilmeye baslandi. ilk sistematik yabanci dil egitimi de burada verildi.
  • okutulan dersler teolojik agirlikli, antik ve cagdas felsefe, klasik filoloji ve edebiyatti. okulun hocalari arasinda da cok unlu yazar ve arastirmacilar bulunuyordu. bunlardan, baba ve ogul zigomolar (1556-1580), teofilos koridaleus (1621-1639), aleksandros mavrokordatos (1663-1671), avgenios vulgaris (1760-1761) ve konstantin kumas, dunyaca unlu isimlerdir.
  • okul 1861´den sonra klasik egitim veren bir liseye donuştu. gunumuze kadar ulasan gorkemli bina 1881´de mimar dimadis tarafindan insa edildi. 1903´te okulun bunyesine, ilkokul ogretmeni yetistirmeye yonelik, klasik filoloji ve pedogoji egitimi veren bolum eklendi.
  • halic´in iki yakasinda bulunan en gorkemli yapilardan biri olan okul cumhuriyetten sonra fener rum erkek lisesi adini aldi. okulun, hemen bitisiginde, tevkii cafer mektebi sokak´ta bulanan bir binada ise kiz ogrencilere egitim veriliyordu. okullarin karma olmasindan sonra kiz ogrenciler de fener rum erkek lisesi binasına tasindi.
  • kirmizi mektep olarak anilan, ne yazik ki simdilerde sadece 20 kadar ogrencisi kalan, yarin hesaplayamadim ama cokuncu kurulus yildonumunu milli egitim bakani huseyin celik'le birlikte kutlayacak olan muhtesem binali okul.
  • gecen seneki tiyatro oyunlariyla akillarda yer etmis okuldur.
  • yalnızlığın ülkesine seyahat adlı oyunlarını bu sene sergileyecek okul. iddalılarmış baya.
hesabın var mı? giriş yap