şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
33135 entry daha
  • bence kolarov transferi gerçekleşemeyecek. ve yani cidden artık transferde geç kaldındı. bu yüzden birbirini halihazırda tanıyan oyuncuların alınması şart. diğer türlü 3 ay da onların uyumunu bekleriz.

bu nedenle:

-zanka alınmışken, diğer stoper kjaer olmalı. sol bek de şu rıza mıdır nedir, danirmarkalı, o olmalı. bu üçü birbirini tanıdığı için uyum gösterecektir. sağ bekte de dirar oynar.

-orta sahada emre-jailson.... kanatlarda ferdi (deniz) ve rodrigez (moses)

-forvette de kruse ve muriqi

fakat bir tane daha forvet şart, çünkü esas görevi forvet olan sadece muriqi var ve sakatlık-ceza-form düşüklüğü durumunda alternatif yok.

bir de emre'nin 90 dakika çıkaramayacağı açık, onun görevini üstelenecek, top çıkarabilecek bir orta saha lazım.

ama öncelik, olmazsa olmaz stoper+sol bek..
  • her daim ali koç ve yönetimin yanındayım ancak bazı konularda eleştirme zamanı geliyor yavaş yavaş. transfer yapmak kolay bir iş değil, hele ki fenerbahçe'nin maddi durumundayken yapmak hiç kolay değil, bu yüzden adam alınmış alınmamış, transferler gecikmiş falan hiç o konulara girmeyeceğim, elbet bildikleri bir şeyler vardır.

benim eleştirim yapılan transferler değil, gönderilemeyen oyuncular üzerine olacak çünkü bana göre yönetimin asıl başarısızlığı burada. neleri israf ettiğimizi anlayabilmek için takımın muhtemel sistemi ve bölgelere göre oynayacak oyuncuları olması gereken, düzgün kadro mühendisliği ışığında yazalım;

formasyon: 4231

şampiyon olur diyebileceğimiz kadro;

-----------------------altay----------------------
    dirar------------zanka-----x-----------------x
    ------------emre/ozan-----x------------------
    -----------------------kruse--------------------
    deniz---------------vedat--------------garry

geleceğini düşündüklerimizle birlikte eldekiler;

kale: altay, harun, erten, kameni
    sağ bek: dirar, isla
    stoper: zanka, serdar, sadık, x, reyes
    sol bek: hasan ali, x

6 numara: x, bana göre bir x daha
    ikinci önlibero: emre, ozan, jailson, tolga, tolgay
    forvet arkası: kruse, zajc, ekici, ferdi

sağ açık: deniz, moses
    sol açık: garry, alper
    forvet: vedat, frey

okan turp'muş, cebrail'miş, murat sağlam'mış, allahyar'mış, ciddi forma iddiası olmayan, sezon boyu yedek otursa neden oturdu demeyeceğimiz genç oyuncuları yazmadım buraya. sadece herhangi bir şekilde forma iddiasında bulunması için transfer edilen, kadroda bulunan ve bir şekilde satış olasılığı, belli bir piyasa ederi bulunan oyuncuları değerlendireceğim.

mevki mevki değerlendirmek gerekirse savunma hattında diego reyes dışında bir sıkıntı görmüyorum. kaliteli olup olmayacağı alınacak iki oyuncunun niteliğine göre değişecektir ancak ne olursa olsun kadro mühendisliği anlamında bir sıkıntısı yaşanmaz bu mevkilerde, kaliteli iki adam alınırsa hem rotasyon, hem as oyuncu anlamında oldukça sağlam altyapılı ve güçlü bir savunma bloğu olacak, buna kaleci de dahil. kameni takımın en gereksiz yükü ancak gönderebilme şansımız olmadığı için değinmiyorum, malesef gidene kadar bizi söğüşlemeye devam edecek.

kritik bölge ortasaha'ya geçmeden önce daha az sıkıntının bulunduğu ileri üçlüden bahsedelim. ileri uca bir oyuncu daha mutlaka alınacak, ancak alınacak oyuncu üç mevkide de oynayabilecek bir oyuncu olacağı için (hem hocanın isteği, hem transfer görüşmeleri bu yönde) her bölgeye birer x yazıp kafa karıştırmak istemedim. bahsettiğim tipte bir oyuncu alınırsa sol kanatta alper potuk, forvette frey, sağ kanatta bana göre victor moses ıstakaya çıkar. bunlardan victor moses ile ilgili benim anlayamadığım planlar olduğundan direk es geçiyorum, zaten o tipte bir oyuncu da bulunsun takımda. alper potuk zaten külli zarar, ancak eski hortumcu yönetim öyle bir sözleşme yapmış ki adamı gönderebilme olasılıkları yok, onu da kabul ettim. sezon başından beri ıstakaya çıkacağı, herhangi bir şekilde düşünülmeyen bir oyuncu olduğu belli olan michael frey'i gönderilmesi gerekenler listesinde ilk sıraya yazıyorum.

gelelim ortasahaya. ortasahada kim kullanılır, kim kullanılmaz, kimin gitmesi, kimin kalması lazım onu anlayabilmek için öncelikle ersun hoca'nın oynatacağı sistemi anlamak lazım. ersun yanal çift önliberolu bir 4231 oynatacak, bu net şekilde belli oldu. bu oyunculardan bir tanesi bekler yerinde olmadığında boşluğunu dolduracak, gerektiğinde üçüncü stoper olarak savunmanın arasına karışıp ön çizgi savunması yapacak bir oyuncu, yani 6 numara. az sonra bahsedeceğim sebepten ötürü ersun yanal ve yönetim bu oyuncunun aynı zamanda oyun kurucu özelliği olan, ayağı top yapan ve savunmadan hücuma geçişi yönlendirecek bir oyuncu olmasını istiyor. yani hem çok iyi savunmacı, hem de iyi bir oyun kurucu aranıyor. bu özellikte tek bir oyuncu dahi yok bizim kadromuzda, bana kalsa bir değil iki tane 6 numara lazım bu kadroya, bir kere bu mevki tamamen boş, takımın kanayan yarası. ikinci önlibero tercihen ciğersiz olarak nitelendireceğimiz, çok iyi git gel yapıp bir nevi 8 gibi oynayacak, yani hem hücuma, hem de savunmaya belli oranda destek verecek bir oyuncu tipi. bizim kadromuzda bu oyuncu tipinden yığınla var. ozan-jailson-tolga, üçü de ligin bu anlamda en kral oyuncuları aslında, ama senelerdir fener'de 8 numara yokmuş gibi görünmesinin sebebi yanlarında hep mehmet topal oynadığı, savunma dörtlüsü de kalaslardan kurulu olduğu için topu ileri taşıma görevinin de bu adamlara kalıyor olması. her ne kadar iyi oyuncular olsalar da pas isabet yüzdeleri ve istikrarları düşük olduğundan bu görevi yapacak adamlar değiller, bu yüzden küfür yiyorlar. tam da bu sebepten dolayı, yani bu adamların işler hale gelebilmesi için yukarıda belirttiğim oyun kurucu özellikli bir 6 numara ve hücumcu bir sol bek aranıyor takıma. forvet arkasına gelince, forvet arkasında oynayan oyuncunun görevi ise formasyon hücumda 424 gibi bir şeye evrildiğinde gizli forvet olarak hücuma katılmak. bu bilgiler eşliğinde bahsettiğim transferler yapılırsa bana göre ideal rotasyonlar;

6: x,x
    8: ozan-jailson, emre
    10: kruse, zajc-ferdi

6'ya zaten net transfer şart, gönül ister ki alınacak oyuncuyla birlikte mahmut tekdemir de alınsa da sıkıntı kökünden çözülse. 8'de bana göre hem ozan, hem jailson fizik kondisyon ve skora katkı anlamında üst düzeyde top oynayabilirler. yedekleri emre olur, hadi diyelim emre 39 yaşında, ne oynayacağı belli değil, tolga ciğerci de maç başına para alıyor, tolga da üçüncü rotasyon olarak kalsın elde, zorlayalım sınırları. tamı tamına 5 oyuncudan 3 tanesini seçip ikisini göndermek lazım ki bu bölgede yığılmadan bahsetmeyelim. bana göre tolgay arslan'ın bu takımda malzemeci olarak bile bulunmaması lazım, o kadar rezalet ve yetersiz bir oyuncu bu formasyon için, bu yüzden tolgay'ı kafadan eliyorum. diğer slot'ta ozan veya jailson'dan biri israf, ikisi de yedek oturacak oyuncular değiller. hem takımın maddi sıkıntısını, hem geleceği konuşulan yabancı sınırını, hem genel form durumlarını gözönünde bulundurursak benim fikrim kesinlikle jailson'un satılmasından yana. forvet arkasına gelince, buraya yine iki oyuncudan fazlası tamamen israf. mehmet ekici bana göre çoktan ıstakaya çekilmesi gereken, bu takıma bir şey katamayacağını defalarca kez ispatlamış bir oyuncu, direk yazıyorum listeye. kruse as oyuncu, zajc ile ferdi arasında kalsam bugünün şartlarında zajc'ı tercih ederim ancak hem ferdi'nin potansiyelini, hem de yine takımın maddi durumunu gözönünde bulundurduğumuzda kruse-ferdi ikilisi neden götüremesin orayı diyorum ve ferdi'ye güvenmeyi tercih ediyorum.

toparlayalım, bana göre sağlıklı bir kadro yapısından bahsedebilmemiz için tam 6 oyuncu ile yolların ayrılması lazım. bu isimler bana göre;

diego reyes
    michael frey
    tolgay ali arslan
    jailson
    mehmet ekici
    miha zajc

bu oyunculardan jailson ve zajc kötü oyuncu oldukları için değil, yedek kalacak oyuncular olmadıkları için satılmalı. kulüpte şu anda jailson'un ikizi varken piyasası olan jailson'u takımda tutacak, yine piyasası varken zajc gibi oyuncuyu yedeğe atacak lüks yok. transfermarkt bedelleri eşliğinde bugünün şartlarıyla gidebileceklerini düşündüğüm rakamları yazıyorum;

diego reyes: 1.5 milyon euro
    michael frey: 1.5 milyon euro
    tolgay ali arslan: 2 milyon euro
    jailson: 7 milyon euro
    mehmet ekici: 500bin euro
    miha zajc: 4.5 milyon euro

bugün parasızlıktan kırılıyoruz, transfer yapamıyoruz ya hani, hepsini toplasan tam 17 milyon euro para ediyor, 17 milyon. takımda şu anda tam 17 milyon euro'luk israf ve kullanılabilir bütçe var ama şu ana kadar satılması beklenen oyunculardan satılan oyuncu sayısı sadece ve sadece bir.

başta da dediğim gibi oyuncu alınamamasını, transferlerdeki gecikmeleri gerçekten anlayabiliyorum, ama kimse kusura bakmasın, elinde bu kadar fazlalık varken, dünyanın en kaos kadrolarından birine sahipken, ffp tependeyken, ciddi bir maddi buhran içerisindeyken, transfer sezonunun kapanmasına 20 gün kala sattığın oyuncu sayısının sadece "bir" olmasını anlayamıyorum. dönüp dolaşıp yine comolli'ye geliyorum, ben bu adama geçen sene çok ağır hakaretler ettim, bu sezonun başında da çeşitli sebeplerden dolayı başarısız olmuş olabileceğine dair bir entry yazıp kendimi hatalı bulduğumu ifade ettim. ancak ve ancak geldiğimiz noktada ben yine bu arkadaşın vasfını ciddi ciddi sorgulamaya başladım. tamam kabul ediyorum, transfer piyasasında etkili olmak isteyen bir takıma comolli gibi bağlantıları kuvvetli biri her zaman lazım, ama comolli bu bağlantıları nerede kullandı veya kullanacak, iki senedir görevde ve ben hala gerçekten merak ediyorum. kimsenin getiremeyeceği adamları getiriyor desen aldığımız oyuncular ortada, felaket adam satıyor desen tablo yine ortada. comolli gerçekten değerli bir futbol adamı olabilir, olayın o kısmını da tartışmıyorum, ama gerçekten comolli yapılanmasının bu takıma kattığı ne var, diğer takımlardan ekstra olarak neyi yapabiliyoruz ben hala çözemedim.

hala daha zaman var, umarım kendisi beni bu defa sağlam yanıltır, şovunu son kısma saklıyordur, bekleyip göreceğiz.
  • gerçekçi olursak şampiyon olmamız mümkün gözükmüyor.

bir sürü eksik var. bir de atsan atılmaz satsan satılmaz sülükler sürüsü var. allah belanızı versin.

alper ve ismail'in kaptanlık yaptığı kulübü tutanda kabahat. utanmazlar.
  • taraftar forumu olan antu'da ligin ilk 6 haftasında kaç puan toplayacaklarını tartışıyorlar.

http://forum.antu.com/…id=4&fid=9&kid=84050&sayfa=1

bana göre 6 hafta sonunda 6 puan toplarlar. sonra da ali koç zaman kazanmak için ersun'u kovar. geçen seneki filmin aynısını izleriz.

(e)gazişehir 1 ya da 3
    (d)basaksehir 0
    (e)trabzon 1
    (d)alanya 1
    (e)ankaragücü 3 ya da 1
    (d)galatasaray 0
  • -gs şu anda ligin ağır favorisi. üstüne üstlük bir de falcao ve nzonzi’yi alırlarsa bence %99 şampiyonluğu şimdiden garantilemiş olurlar.

-mevcut kadrolarla fb, bu ligi trabzon’un üstünde bitiremez. ben şans vermiyorum takmımıza, yani ikincilik de hayal.

-üçüncülük için bjk ile kapışırız diye düşünüyordum ama ondan da emin değilim artık. her maç 2-3 gol yiyip yine 8-13 aralığında bir yerde bitirebiliriz ligi... şu an kendi adıma maksimum hedef üçüncü olmak.

-yanlış transfer politikası, şampiyonlar ligi ya da uefa’nın olmaması nedeniyle oyuncuların gelmek istememesi, basit bir ligde zor bela ligde tutunmuş olan bir takım görüntüsü vs derken takıma çağ atlatacak bir kadro kurulamadı.

umutlar seneye kaldı gibi
  • kolarov-kjaer-ben arfa transferleriyle şampiyonluk adayi olabilecekken hala üçün beşin lafini yapıyorlar.

hazırlık maclarinin en iyi takımıyız ligde ki. stoperimiz olsa madrid'i yeniyorduk. bayern maçı hariç ezildigimiz mac yok. o macta da hak sakatlandi 10 kişiyken golü yedik ve zaten bayern'in yıllardır süre gelen özelliği ilk golü attımı 2-3'ü çok kolay buluyorlar böylelikle maçtan koptuk. son kupa maçında yenilmiş olabiliriz ama gene defansın kötü olmasından dolayı yenildik. bu 3 transferle(3 lider özellikli oyuncu) hem savaşçı bir takim olacağız hem de kötü olduğumuz mevki olan defans'a direkt ilk 11 oynayacak 2 futbolcu olacak.
  • kjaer transferi %100 yattı. menajeri açıkladı bu sene sevilla’da kalacağını.

ahmed kurucu transferi de %100 olumsuz.

kolarov, gustavo ve jesus transferleri de %90 olumsuz. bunları da beklemeyin.

defans için olabilecek adaylar: rojo, riza durmisi, mustafi, jaume costa

ortasaha için elde kalan dedikodular: fernandinho, nzonzi, mahmut tekdemir

forvette elde kalanlar: batshuayi, sturridge, locadio, ahmet musa.

rojo, durmisi, fernandinho ve musa transferleri olursa takım kendini toparlar gibi hissediyorum.

edit: jaume—> valencia
    nzonzi—-> galatasaray
  • ligi, bu sene de orta siralarda tamamlayacak olan takimim.
  • yıllardır transfer sezonlarını komisyoncuların kucağında geçiren takımım.

abi nasıl bir scout ekibiniz var. zibilyon tane oyuncu var dünya genelinde. bir senedir transfer çalışması yapıyorsun sezon başlayacak hala ihtiyacın olan adamları alamıyorsun.

aziz yıldırım’ın taktiği devam ediyor. ön elemede elen. ligde 2 maç puan kaybı yaşa. transfer sezonunun son günü 3 tane transfer yap ve taraftarın ağzını kapat.

yıldık artık. her sene forma al, kombine al, kampanyaya destek ver, digiturk’e abone ol. biz elimizden geleni yapıyoruz. ama yapmayanları gördükçe kahroluyoruz.
  • son iki senedir kaleci transferine 6,75 mil. € harcayan bir yönetimin para yok diye sızlanması çok ilginç.

galatasaray, fernando muslera'ya verdi 6,75 mil. €. 8 sene oldu hâlâ kalede. sen ise aynı parayla üç kaleci aldın 45'er 45'er oynatıp hangisinin daha iyi olduğunu çözmeye çalışıyorsun.
241 entry daha