şükela:  tümü | bugün sorunsallar (8)
33673 entry daha
  • ligin hakem bugu bulundu: gözünün önündeki küçük müdahalelere faul çalmayacaksın ve ileride gol olursa geriye dönerek aaa o pozisyona çalmamışım ben diyerek golü rahatça harcayacak ve iptal edeceksin.

tanım: son lig maçında penaltıdan önceki pozisyonlarına bakılmayan takım.
  • haftayı 5'te 5 ile kapatmış şanlı takımım, aşkım, canım.

futbolda 3 puan, basketbolda kadınlarda galatasaray, erkeklerde beşiktaş galibiyetleri, voleybolda da hem erkekler, hem kadınlarda gelen totalde 5 galibiyet. ziyadesiyle mükemmel bir haftayı geride bırakıyoruz.

şu çok açıktır ki; fenerbahçe bir spor kulübüdür ve her branşta türkiye'nin lokomotifi olan tek takımıdır. bu daimi olan ve değişmeyen bir realitedir.

ne mutlu fenerbahçeliyim diyene, diyebilene.

edith piaf: 2020-21 yaz transfer sezonunu 18 transfer ile tamamlayarak transfer şampiyonu olmuştur. sezon sonunda da şampiyon olabilmek ümidiyle...

transferleri de şöyle bırakalım;

defans; mauricio lemos, marcel tisserand, gökhan gönül, caner erkin, nazım sangare, filip novak
    orta saha; mert hakan yandaş, jose sosa, ismail yüksek, sinan gümüş, mame thiam, dimitrios pelkas, diego perotti
    forvet; barış sungur, enner valencia, papis demba cisse, kemal ademi, mbwana samatta
  • aşağıdaki isimlerden sadece 4 tanesinin ilk 11 oynayacak olması çok büyük savurganlığın göstergesi. tamam alternatifli kadro, şampiyon da olabilirler ama avrupada oynamayacak bir takım için gerçekten abartı. şu son transferlerden birinin yerine defans alsalardı daha iyiydi.

samatta
    valencia
    cisse
    ademi
    perotti
    rodrigues
    thiam
    mert hakan
    deniz türüç
    sinan gümüş
    ferdi
  • fener yine fenerliğini yapıyor. aynı bölgeye yirmi beşinci adamı alırken gustavo, ozan ve sosa'nın yedeği yok. bu sezon da mecbur kalınca orta sahada forvet oynatıp sövdürmeyi planlıyor herhalde. yakında duyarız "hoca valencia'yi koşuyor diye orta sahada cezalı sosa'nın yerinde denedi fener rakip kaleye gidemedi" diye. ama bari frey kalaydı ondan iyi çapa olurdu asgshddhkfgh.

edit: ekleme
  • iki yıllık saçma sapan yönetim anlayışından sonra kartlarını çok doğru oynayıp, ilerisi için güzel temeller atan bir kulüp oldu sonunda. iki yıldır vedat- eljif- altay gibi çok doğru hamlelerin yanında bu doğruları götüren o kadar yanlış transferler yapılmıştı ki, saçma sapan br dönemden geçtik de geldik. hala bunun korkusu ile bu sezon da inşallah farklı bir kriz çıkmaz da yolumuza bakarız tedirginliği yaşıyoruz.

emre'nin aklı mıdır yoksa akıllanan yönetimin artık doğru teşhisler yapması mıdır bilemem ama, kadro mühendisliği hala eksikleri olsa da geçen 2 yılla karşılaştırıldığında kat kat daha iyi.

2 yıl içerisinde alınan eljif, muriç (ve diğerleri) gibi adamların bile satışından edinilen gelir ile yapılabilen transferler, şu an rakiplerin kadro olarak önüne geçilmesine olanak sağladı. artık bizim ligimiz bu, kabullenmek lazım. oyuncunu pazarlarsan bir şeyler yapabilirsin artık bu ligde.

şimdi kadroya bakıyorum, eğer bu sene parlatabilirsek iyi bütçeler elde edeceğimiz adamlar var.

birincisi hiç kuşkusuz altay, sonra ferdi kardeşimiz geliyor. bu iki isim eğer doğru şekilde üzerlerinde durulup gelişme sağlamaları açısından gereken yapılırsa çok iyi bedellere satışları olacak oyuncular.

sonra yeni transferlerden lemos, samatta (iyi performans sergilerse bonservisinin yukarısında satılacağını düşünüyorum) , ozan tufan gibi performanslarına bağlı olarak iyi bedellerle satılabilecek ve talibi olacak isimler var kadroda.

yeni transferimiz kemal ademi'yi de bunlardan sayabiliriz bence. kendisini izlemedim ama ne niyetle alındığı gayet açık bu forvet bolluğunda.

nitekim, hem kadro varyasyonu geniş, hem de kadroda satış anlamında gelir getirecek isimlerle bir takım kuruldu ve bu sene şampiyon olunduğunda gelecek gelirler ve satışlar ile bir sonraki döneme çok daha kaliteli bir kadro kurabilme imkanı sağlandı. yapılan adımların hepsi çok doğru ama yine de bir fenerbahçeli olarak acaba yine sıçıp batırırlar mı bir yönetim krizi ile v.b gibi klasikleşmiş korkularımı hala saklıyorum.

bunların yanında geçen sezon bek yokken caner-gökhan yanında sangare-novak'ın olduğu, vedat hariç yokları oynarken, ilk maçında 2 gol atan adamın yanına cisse-kemal gibi adam yiyen futbolcuların alındığı, emre'den sonra ne olacak diye beklerken sosa ile geçici de olsa içimizin rahatladığı, yetmezmiş gbi perotti dışında kanatlara son gün takviyesi ve 10 numara da beklediğimiz bir takım yapılanması var. ben daha ne isteyeyim amk.

bu yıl da şampiyon olamazsak istanbul takımı taraftarlığımı bırakıp domestik taraftarlığa başlarım sanırım, orada da şanlı edirnespor'umun renkleri sarı kırmızı olduğu için büyük gol yiyorum.

help me kanaryam.
  • cok cabuk gaza gelen bir taraftar profilimiz var. bir gun goge cikartiyorlar bir gun yerin dibine sokuyorlar. bir hafta ile subatta sampiyon ilan ederler bir mac ile bu takim ilk 5 e giremez olur.

hic bir haftayi, hicbir maci, hicbir takimi hafife almayan, ciddiyetini her daim koruyan, daha ozverili daha cok calisan sampiyon olacak!

ligimizin kalitesi dustu diyorlar. ben tam tersine inaniyorum. ligimizin kalitesi yukseldi. anadolu takimlari dedigimiz grup iyi planlamalar yapip iyi topcular buluyorlar. buyuk takimlar dedigimiz grup ile kafa kafaya carpisacak takimlar kuruyorlar. tamam belki buyuk takimlarimizin harcama limitleri eskisi gibi degil ancak asil farki kapatan anadolu takimlarinin kalitelerinin artmasidir. bu gozden kaciriyor bence.

hal boyle iken her mac final havasinda geciyor. her macin kaybedilme ihtimali var. eskiden boyle miydi? koca sezonun toplaminda 3'er beraberlik ve maglubiyet aldiginda dahi sampiyon olamama ihtimalin oluyordu. simdi 5 haftada 2 - 3 galibiyet anca aliniyor. sezonu kurtarma sansi hep var. cunku herkes kaybediyor. her takim birbirine dis gecirebilir konumda. hangi maci oynamadan kesin 3 puan cepte diyebiliyorsunuz? boyle bir ortamda kolay sampiyonluktan nasil bahsedilebiliyor? anlamiyorum...

konuyu dagitmadan fenerbahce ozelinde konusacak olursak su ana kadar fenerbahce'den cok iyi sinyaller almadik aslinda her takim gibi ki bu cok normal sonucta toplama bir takim yeni kadro vs. biraz takim savunmasi kalitesi artti o da hoca sayesinde ancak bu takimin yemesi gereken daha 40 firin ekmek var. cok zor isleri. erol hocaya bu toplama kadrodan bir takim olusturabilmesi icin cok is dusuyor. cok calismalari lazim. cok ozverili olmalari lazim ve zaman cok kisitli. e hani nerde favoriydin? ben goremiyorum.

fener'e degil bu gaza gelen tayfaya elestirim. bu kadro daha ilk yari bitene kadar ancak oturmaya baslar. bu zamana kadar da puan kayiplari kesin yasanacak. o yuzden ne overken ne yererken hep en ucta olmamali. bu takim daha takim bile degil. toplama bir kadro. kolay degil insan bunlar. fm oyunu degil. sabir lazim. bol calisma, ozveri lazim. lazim oglu lazim...
  • şu an elinde zımba gibi 2 tam kadro futbolcu barındıran kulüp. bana göre o kadar sağlam kadrolar ki şu şartlarda as 11 ligi 1. sırada, yedek 11 ligi 2. sırada bitirecek potansiyele sahip.

as 11

yedek 11

geriye kalanlar

bu kadar derin kadroyla şampiyon olamıyorsak daha da olamayız. ben de futbola tövbe ederim.

edit: son transferler, çubuklu formayla dizilime dahil edildi. kahveni al, baka baka keyif yap kadrosu valla.
  • en geç 3 yıl içinde koç holding ve bir yabancı yatırım fonu tarafından satın alınacaktır. işin dramatik kısmı ise bu satış kulüp için bir çıkış yolu olarak kabul görecektir.

akan bu paraların sahipleri var. sermaye yatırımından asla vazgeçmez. sermaye asla duygusal karar almaz.

kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

edit:
    borsada yükselmesi ile konumuzun bir ilgisi yok. ilgisi olsaydı daha bir kaç ay önce sms ile yardım toplayan, başkanı tarafından her fırsatta ödenemeyecek kadar borcu olduğu açıklanan bir kulübün borsada bu denli yükselmesi beklenemezdi değil mi?

borsa eğitimini bedavaya getirmeye çalışıyor köftehor seni. yok sana bedava ders :))
  • borsada piyasa değeri rekorları kıran ama ne hikmetse battığı iddia edilen takım.

komiksiniz.
  • battığı falan yok. deli parası var ve ekonomik olarak şahane yönetiliyor. fenerbahçe'nin, rakipleri şampiyonlar liginde çeyrek finale çıktığında dâhi onlara göre daha fazla gelir yarattığını bilmeyen tipler battı zannetmesin. fenerbahçe'nin ekonomik olarak bu kadar kötü duruma düşmesi de çok zordu ama nasıl olduysa başarmış bunu aziz yıldırım.

gönderdiği ve sözleşmesi biten oyuncuların maaşlarının toplamı gelen oyuncuların maaşlarının çoğunu karşılamakta. yarın transferin son günü ve gideceği konuşulan 4-5 oyuncu var ve maaş yükleri de çok olan oyuncu bunlar. ayrıca son 2 sezonda satılmış olan oyuncuların(eljif, vedat), bu sene gelmesi kesin olan bonuslarıyla ve jailson'dan gelen ve zajc'dan gelecek para ile bile şu ana kadar verdiği bonservisleri fazlasıyla karşılayabiliyor... ayrıca yaşa değil, kaliteye bakarak bonservissiz aldığı oyuncular muhteşem performans sergilemekte. bunları geçtim geçtiğimiz aylarda kulübün borsada ettiği kâr müthiş. döviz borçlarının kurlarının mevcut kur fiyatının 1 tl altından sabitlenmesi de cabası. ayrıca gelen sponsorluklar, mağaza ve tribün gelirleri, fener ol paraları vs. akıllıca kullanıldı. ali koç'un başkan olduğundan bu yana hibe ettiği 150m euro'yu da ekleyince varın gerisini siz düşünün. bunlar sayesinde mali raporlarda kâr açıklanmasa da zarar minimuma indirilip, yeni borçlanma sıfırlandı ve borçlar da git gide azalmaya başladı.

ancak bütün bunların yanı sıra yapılan en akıllıca hamle çok dillendirilmiyor.

kulüp bankalar birliği ile anlaşmayıp, muhtemelen "ya biz sizinle anlaşıcaz ama sportif sorunu çözmek lazım. bunun için de transfer lazım ve ligin bitimine az kaldı. siz bizi 1 sene idare edin, biz sizinle zaten sene başlarında anlaşırız" diyerek ana para borcunu komple seneye öteledi ve bu sayede kendine dehşet limit açtı. ha bunu yaparken, aynı zamanda ne yapmış oldu? "10-12 yıllık anlaşmayı mustafa cengiz/ahmet nur çebi getirdi!! ali koç da üzerine konacak bu anlaşmanın" diyen taraftarların tuttuğu takımların geçmişte yaptığı kucağa oturma sözleşmelerini, fenerbahçe'nin daha iyi şartlarda yapacağı olası sözleşmeye göre revize edememelerini sağladı. bu sayede bjk ve gs'nin limitleri de artmamış olup, aynı kaldı. e yani öyle işkembeden sallayıp, "mustafa cengiz yaptı", "ahmet nur çebi yaptı" deyince olmuyormuş değil mi o işler? fenerbahçe seneye 6 yıllık anlaşma yapsa, sizin çıkabileceğiniz max. sene 6 yıl olur. fenerbahçe hiç imzalamasa, 2 sene sonra kulübünüz katarlılara satılır..
4384 entry daha