• fenerbahçe en zor derbiden 1 puanla dönmüş, gol yememiş ve pozisyon vermedi desek yalan atmış olmayız. ama beşiktaş’a 6 tane atamadı diye eleştiriliyor. eleştirenleri siktir edin engelleyin hemen.

not: göt oğlanı kartal.
  • fenerbahçe futbol takımı, süper lig'in geride kalan 8. haftasında 7 maç oynayıp, toplamda 26 oyuncuya yer verdi. bu oyunculardan 6 adedi bütün maçlarda oynadı.

altay bayındır 1 1 1 1 1 1 1
    attila szalai 1 1 1 1 1 1 1
    willian arao 1 1 1 1 1 1 1
    ferdi kadıoğlu 1 1 1 1 1 1 1
    lincoln 1 1 1 1 1 1 1
    diego rossi 1 1 1 1 1 1 1
    luan peres 1 1 1 1 1
    emre mor 1 1 1 1 1
    enner valencia 1 1 1 1 1 1
    miha zajc 1 1 1 1
    serdar dursun 1 1 1 1
    bright osayi-samuel 1 1 1 1 1
    joshua king 1 1 1 1
    gustavo henrique 1 1 1 1 1
    mauricio lemos 1 1
    ismail yüksek 1 1
    mert hakan yandaş 1 1 1 1 1
    serdar aziz 1
    arda güler 1 1 1
    michy batshuayi 1 1
    miguel crespo 1 1 1 1
    ezgjan alioski 1 1 1 1
    irfan can kahveci 1 1 1 1
    joao pedro 1 1 1
    osman ertuğrul çetin
    mergim berisha 1
    bruma 1
  • takım fena değil ama sahaya sürülen kadro tatmin etmedi.

1- irfan can;
    tempo.iken bir futbolcu, fizik gücü düşük, takıma tempo kaybettiriyor ve omuz omuza boğuşan defans oyuncularına karşı etkisiz, genelde topları eziyor, hocanın bu adama takıntısı yersiz, osayi sağlamken bu adam oynamamalı.
    bu adam sadece zayıf takım ve duvar gibi defanslara karşı uzaktan şutlarla maçı çözme işini iyi yapabilir.
    bjk maçında osayi batshuayi ikilisi çok daha iyi olurmuş.

2- lincoln; sert, adama basan rakiplere karşı etkisiz, o kanatta alioski daha direnç kazandırırdı.

3- mert hakan ;göbekli, esnaf tipli, orta yaşlı gibi görünen bir futbolcu, dinamik değil.

4-joao pedro ne yazık ki olmayacak, preste helva gibi dağılıyor.

5-altay: bu maçta iyiydi ama fener'de kaleci sorunu kronik, sürekli yüzleşecek, bunu hiç akıldan çıkarılmamalı.

6-ferdi: bu maçta fenerbahçe'nin en verimli adamıydı.

7-valencia: bu adam egoist ve güvenilmez.
    zayıf bir kontratak takımının işe yarar tek oyuncusu gibi tek kişilik bir oyun oynuyor.
    fenerbahçe'nin takım oyununa ve uyumuna zarar veriyor.

edit: arda'yı kestiğinde '' oyun planı böyle, domuz gibi basan, pres yapan futbolcu istiyor, arda fizik olarak henüz zayıf, kadroya girmemesi kabul edilebilir'' dedik.

ancak;
    eğer sen arda varken irfan can'ı oynatıyorsan, çarşı karışır.

çünkü;
    irfan can'ın arda'dan üstün olduğu tek bir skill sayamazsın, arda'nın irfandan üstün olduğu en azından ;
    1- adrese teslim pas
    2- oyunu değiştirmekte, etki etmekte mucizevi oyun görüşü ve bilgisi gibi devasa üstünlükleri var.

uzaktan şutlarda irfan can'dan aşağı değil, presi de irfan can'dan kötü olamaz.

arda oynamıyorsa, takımda lincoln ve irfan gibi yumuşak futbolcuları, mert hakan gibi orta yaşlı göbekli heavy horse'ları görmek istemiyorum.
  • sessiz sedasız ensesine vurup lokmasını aldılar bu akşam derbide. çok ekstra oynaması lazım şampiyon olmak istiyorsa. çelik gibi de sinirlere sahip olmalı.
  • tek başına cumhuriyeti dir.
  • jorge jesus tarafından "fenerbaç" olarak seslendirilen takım
  • beşiktaş maçı;

lig başlarında oynanan "deplasman" derbilerinde üç olası durum vardır;

galibiyet - çok iyi sonuç.
    beraberlik - iyi sonuç.
    mağlubiyet - kötü sonuç.

fenerbahçe iyi sonucu aldı geldi bugün, skor anlamında takımı tebrik ediyorum, ancak oyun anlamında edemiyorum, neden?

maçtan 2 hafta kadar önce beşiktaş'ın zaafiyetlerine ve bu zaafları kullanabilmek adına oyun planımızın nasıl olması gerektiğine dair şöyle bir entry yazmıştım.

(bkz: #142824407)

"velhasıl fenerbahçe'nin derbidir deplasmandır falan filan demeden yapacağı üç şey var bu maçta;

1- hem hücumda hem ortasahada önde baskıyı en iyi şekilde yapan oyuncularla sahaya çıkıp sürekli şekilde önde basarak hem savunma hatasına zorlayacak, hem hocanın istediği oyunu sahaya yansıtmasını engelleyecek.

2- beşiktaş baktı çıkamıyor uzun toplara başvuracak, bu uzun topları alabilecek arao-gustavo gibi oyuncuları mutlak şekilde sahada tutacak.

3- nkoudou veya ghezzal kim oynayacaksa bunları bir şekilde ya ikili baskı ya adam adama markajla kitleyecek.

taktiksel olarak fenerbahçe'nin ciddi avantajlara sahip olduğu bir maç, bu fırsatı çok iyi değerlendirmeli."

değerlendiremedi.

üçüncü madde - tamam.
    ikinci madde - tamam.
    birinci madde? olmadı.

haftalar boyunca bıdıbıdı yaptılar yok nkoudou'yu kim tutacakmış yok beşiktaş iyi çıkıyormuş, yok hızlı takımmış gördük ne kadar takım olduğunu, 80 dakika boyunca kaleye şut atamadı herifler, şimdi aynı adamlar oturmuş beşiktaş neden bu kadar kötü top oynadı onu tartışıyorlar, alakası yok, takım değillerdi çünkü, uzun top atmaktan başka hiçbir oyun planları yoktu ve bu çok net belliydi, ne bekliyorsam onu oynadılar ama anlaşılan teknik ekip benim kadar iyi analiz edememiş bunları ki rennes deplasmanında korkmadığımız kadar korktuk beşiktaş'tan, orada çıkıp aslanlar gibi topumuzu oynarken burada "kendi oyunumuzu oynamamayı" ve rakibe göre top oynamayı tercih ettik, neden bilmiyorum, ben anlayamadım.

diyeceksiniz ki belki hoca tercihi değildir bu durum, oyuncular çok tutuktu, alakası yok, sahaya çıkan kadrodan çok net şekilde belliydi. senin elinde rossi ve batshuayi gibi önde baskıyı mükemmel şekilde yapan oyuncular varken önde baskının ne olduğunu bilmeyen pedro-irfan ikilisini tercih ediyorsan bu farklı bir oyun planını tercih ettiğini gösterir. ben yüzde yüz eminim ki bu maça rossi-batshuayi-valencia üçlüsüyle çıksaydık çok başka bir maç izlerdik.

yine diyeceksiniz ki ya kardeşim beşiktaş'ı bozmuşuz işte, önde de bassak şişireceklerdi arkada da dursak şişireceklerdi ne değişti? değişen şey senin oyunun. çoğu kişi fenerbahçe'nin kanat oyuncularının verimsizliğinden mütevellit tek ve verimli hücum üretkenliği planının önde baskı sonucu rakip savunma hataları olduğunun farkında değil. geçen maç 5-0 geçtik alanya'yı, attığımız 5 golün 4'ü baskıyla elde edilen toplardan geldi. sezon başından beri 20'ye yakın gol atmışız, istatistiğini çıkarsalar en az 10 tanesi önde baskı/savunma hataları, geri kalanın 6-7 tanesi de uzaktan şut ve duran toplardandır, bizim mevzu yerleşik savunmaya hücum etmeye döndüğünde hücum setleri çalışmıyor, çünkü bizim elimizde ghezzal gibi, alex gibi, hatta talisca gibi bir çilingir yok, kimi koysak olmadı bu role ve olmayacak da maalesef. bu maçta şu oyun stiline irfan yerine ghezzal gibi bir oyuncumuz olsaydı yine bu maçı farklı alırdık biz mesela ama yok, yok aq ne yapacaksın? o zaman kendi ormanının kralı olacaksın, sezon başından beri kanayan yaramız bu, sezon başından beri iki tane maçta rakibe göre oynamaya kalktık, konya ve bu maç, ikisinde de gol bile atamadan 5 puan kaybettik.

takımın 70'ten sonra feci şekilde oyundan düşmesinin de sebebi bana göre yapılan mantıksız oyuncu değişiklikleriydi. crespo zaten ikinci yarıya bile çıkmalıydı buna itiraz etmiyorum, ama zaten 343 tercihinden dolayı orta alanda 2'ye 3 oynarken crespo gibi alan kapatabilen bir oyuncuyu çıkarıp mert hakan gibi saha içi pozisyon ve durum bilgisi sıfır bir oyuncuyu oyuna almak demek ortasahayı vermek demek, zaten öyle de oldu. bu maçta mert hakan yerine ismail girseydi biz o baskıyı yemezdik. ferdi'yi öne atma hamlesi de çok saçmaydı, rakip zaten üzerine geliyor, sana lazım arkada boşluk bulup değerlendirecek oyuncu, elinde rossi gibi bu işleri mükemmel yapan bir adam var, oyuna soksan hem dripling gücün artacak hem uzun toplara koşturacak oyuncun olacak elinde, ferdi ile 10 dakika hiç edildi o bölümde, yanlışın sonradan farkına varıldı ancak rossi girdiğinde bu sefer de valencia'nın pili tamamen bitti yine eksik kaldık ön bölgede. bütün değişiklikler içinde tek mantıklı değişiklik bats-pedro değişikliğiydi, onda da bats katkı veremedi.

velhasıl başta söylediğim gibi "bana göre" rennes maçı gibi bu maç da hatalı oynandı, ama işin güzel tarafı ikisinden de istediğimiz sonucu aldık döndük. futbol böyledir, nasıl futbolcu her maçta harikalar yaratamıyorsa hocanın da tutuk olduğu günler olacak, yanlış oynadığımız iki maçta da istediğimiz skoru alıp dönebiliyorsak bu bu sene futbol şansının da yanımızda olduğunu gösterir, çok değerli.

unutmadan maçta beni çok mutlu eden iki detaya da değineyim;

1- serdar aziz ile de 3'lü savunmanın çalışabileceğini net şekilde görmüş olduk ki bu konuda ciddi şüphelerim vardı. 3'lü savunmanın geçiş oyununda ne derece büyük kolaylıklar sağladığını daha önce çok defa anlattım, bana göre bu oyun stilinde mümkün olduğunca 3'lü savunmada kalabilmek çok önemli, sistemin serdar ile de işlemesi değerli.

2- lincoln henrique sol çizgi oyununa adapte edilme operasyonuna kesinlikle karşılık veriyor. bugün hem savunmada hem savunmadan top çıkarırken kusursuza yakın oynadı.

karagümrük maçıyla jesusball'a geri dönmemiz dileğiyle.
  • (bkz: 2 ekim 2022 beşiktaş fenerbahçe maçı)ndaki karakterli oyunuyla beni memnun eden takım. takımım. hakemlerle uğraşmayan, iyi ya da kötü kendi topunu oynamak derdinde olan, karşı taraf kart görsün diye abartı hareketlerle kendini yerlere atmayan, tahriklere kapılmayan, yere düşeni teselli edip kaldıran bir fenerbahçe görmek beni mutlu etti. umarım diğerleri de örnek alır.
  • beşiktaş maçında fırsatı kaçırdık rahatlıkla kazanabileceğimiz maçı berabere bitirdik. hatta son 10 dakikada gol yiyebileceğimiz durumlara düştük yazık oldu.

beşiktaşın 3 ana planı var hepimizin bildiği. kanatlardan hızlı oyuncularla koş koş oyunu , bol faullü ön alan baskısı ( baskı kırıldığı an faulü basıyorlar, izin veren hakemi bulunca da oyunlarını oturtuyorlar) , weghorsta havadan top atmak.

ama beşiktaş bu baskı nedeni ile çabuk yoruluyor ve 60 tan sonra oyundan düşmeye başlıyordu. bu maçta ön alan baskısının çizgisini ceza alanından orta sahaya doğru çekerek enerjilerini korudular. bu maçtaki en önemli etkenlerden biri oldu.

kanatlardan bol yardımlaşma alan 3 lü stoper çizgimiz kanatlardan hızlı gelmeyee çalışan beşiktaş forvetlerini ve göbekte santrafor weghorstu çok güzel durdurdu ve son 10 dakikaya kadar beşiktaşın adam gibi şutu bile gelmedi kalemize.

hücumda ise biz yine irfancan ikilemine takıldık. irfan bizim ön alan baskımızın kırılmasına bozulmasına neden oluyor. maç içinde fantastik bir şut yada asist çıkartamadığı zaman senin aleyhine işleyen bir adama dönüşüyor. bir maç bu işi yapabilirse diğer maç yapamıyor iki ucu keskin bıçak. ayrıca diri savunmalar karşısında genellikle deparı da olmadığı için siniyor. maça irfan yerine rossi ile başlasaydık çok büyük ihtimalle beşiktaşı ilk devre sindirecektik.

valencia yine iyiydi ama pedro adama eşlik edemediği için etkisiz kaldı beşiktaş defansı pedroyu feci şekilde sindirdi etkisizleştirdi. ikinci yarının başında değişmesi daha iyi olacaktı.

crespo sarı kart gördükten sonra oyundan düştü irfanın 3 e 3 atağa kalkarken yine deparı atamayıp topu kaptırması sonrası dönen topu keserken aldı kartı. hoca haklı olarak crespoyu, pedroyu ve irfanı 70 te oyundan alınca yerine giren oyunculardan sonra orta sahada top bir türlü yere inmedi. hep şişen havalanan toplar izlemeye başladık buda bir anda beşiktaşın işine gelmeye başladı ve oyunu yavaş yavaş ele geçirdiler. mert hakan orta sahada topu yere indirip pas düzenini sağlayamayınca beşiktaşta joseph, saiss ve weghorst bu şişen toplara sahip olmaya başladı ve gedson fernandezin mert hakana üstünlük kurması ile oyun bir anda beşiktaşa döndü.

ayrıca beşiktaşta ghezzal oyuna girer girmez duran toplar ve isabetli ortalarla weghorstu etkin kullanmaya başladı. yorulan lincoln üzerine ghezzal büyük bir etkinlik kurdu. alioskiyi oyuna hoca geç alınca neredeyse maçı verecek duruma geldik. hocanın bu kadar beklemesinin nedeni topu orta sahada yere indirecek sahadaki son adamı dışarı almak istememesiydi anlıyorum ama ghezzal buna mecbur bıraktı ve hocada alioski oyuna girsin maç berabere bitsin artık dedi.

maç bitip geri dönük izledikten sonra benim gördüğüm maça rossi ile başlayıp irfanı 70 ten sonra oyuna alsaydık muhtemelen beşiktaşta ghezzalın yaptığı etkiyi alabilirdik. crespo sarıyı alınca mert hakan yerine ismailin yada zajcın girmesi daha iyi olacakmış gibi gözüktü. onun dışında maçın genelinde üstün olan taraf bizdik.
  • mehmet yıldız'lı bülent uygun sivassporu gibi oynayan takım.
hesabın var mı? giriş yap