şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mehmet ali aydınlar'ın artık işlerine yaramadığını farklı bir yoldan açıklamışlardır. şaka gibi ya. tff ile fenerbahçenin ilişkisi daha güzel anlatılamazdı. noldu? küstünüz oynamıyo musunuz?
 • a takiminda dunyanin en iyi oyuncularini barindiran cev de turkiye'nin adini duyurmus, ligde basi ceken dunya capinda buyuk bi takimdir. gerci kulup yetkilileri atyapisina da onem verip hic degilse oyuncularin akbilini doldursa boylece yetismekte olan sporculara imkan saglasa hic fena olmazdi da neyse artik.
 • hem ligi hem de avrupa kupalarını domine eden takım. avrupa şampiyonlar ligi şampiyonu oldukları bu sene önce ligde, sonra da önümüzdeki senenin şampiyonlar liginde hakkı vicdansızca gasp edilmiştir. bu duruma katkısı olan (yönetim mi, federasyon mu, cev mi, lobiler vs. artık her ne halt kim varsa) herkesi allah kahretsin.
 • yaptığı transferlerle geçen sezon kadar olmasada türkiyede ve avrupada ses getirecek bir kadro kurmuştur. birebir ele alacak olursak kim i kaybettik ama türkiye kore'den daha iyi bir voleybol ülkesi ve seda eğer şans verilirse kimden çok aşağı bir oyuncu değil. ayrıca bu sene meryem gibi bir alternatifi de olacak. seda'nın 3 cev şampiyonlar ligi bir de cev cup final four u görmüş bir oyuncu ve de kendisine de yeteri kadar sans verildigi maclarda iyi işler çıkarmış. meryemle beraber kim in yerini dolduramayacak oyuncular değiller. gelelim naz'a ; eliften iyi bir oyuncu olduğunu düşünüyorum ama tarzları benziyor ikiside bir pasör için fizikli ve sıçrama yeteneği olan oyuncular. bu yetenekler naz'da elif e göre daha fazla ancak elif'in de eczacıbaşı ve öncesinde cannes tecrübesi var, geçtiğimiz sezon eczacıbaşını çok güçlü rakipler önünde şampiyonluğa taşımış ve avrupada en üst seviyelerde uzun seneler oynamış bir oyuncu yanına yine nilay gibi kulüpler bazında tecrübeli bir oyuncu alınarak kadro derinleştirilmiş. pasörler konusunda ufak bir gerileme olduğu söylenebilir ama bu abartılacak kadar buyuk bir fark degil. logan tom gitti ama daha kariyerli daha sağlam ve daha genç marianne steinbrecher geldi yanında da 2008 olimpiyatlarının mvp si pequeno var her ne kadar formu biraz gerilemiş olsa da eğer tutturursa bu geçen sezondan çok daha guclu bir hucum hattı anlamına geliyor. fabiana nın yerine alınan okuniewska polonya milli takımında oynayarak kalitesini kanıtlamış olsa da göreceli olarak biraz zayıf kalıyor ama gökçen gibi de bir alternatif var ayrıca eda halen bizde. bunun haricinde liberomuz nihan milli takımda oynamasada avrupanın en tecrübeli liberolarından ve en verimli yaşlarında. sonuç olarak kadromuz geçen sezondan daha az sansasyonel ama daha derin alternatifleri çok ve takımda kalanlar biraz daha tecrübelendi. avrupa ve türkiyeyi uzak ara domine ettiğimiz gamovalı kadroya baktığımızda şu andakinden çok da iyi olmadığını görüyoruz ayrıca bu günkü oyuncularımızın tecrübelerinin daha aşağıda olduğu yıllardı ve naz oyuna dahil olma fırsatı bile bulamıyordu. yani olay birazda uyumda bitiyor.sarı melekler bu senede başarılı olacaklar hem dünya sampiyonasında hemde cev cup da yürekten inaniyorum.
 • bu yıl kurulan kadrosu geçen seneden daha kötü bir kadrodur buna itiraz edilecek pek bir şey yok. geçen seneki takımın avrupa kadrosu bugün olimpiyatlara katılsa zaten en kötü bronz madalyayla dönerdi. o çapta bir takımı para olmadan elde tutmak çok zordu yapılamadı. yeni transferlere bakıldığında fenerbahçe için hem dezavantaj hem de avantaj olabilecek ortak bir noktaları var hemen hepsinin. bu oyuncuların tamamı ya tüm kariyerleri boyunca istikrarsızlıklar yaşamış, beklenen patlamayı bir türlü yapamamış veya düşüşe geçmiş oyuncular. zaten büyük takımların hiçbiri kendilerini istemediği için fenerbahçe'deler.

  seda ve meryem'le kim karşılaştırılmış ama çok ucuz bir kıyas olur bu. kim'le yaptıkları ve yapabilecekleri itibariyle bugün meryem ve seda'yı geçelim dünyada aşık atabilecek oyuncu çok azdır. son 3 senedir ya sakat ya formsuz olan parladığı büyük maç sayısı bir elin parmağını bulmayan seda performansının zirvesinde olduğu dönemde bile kim'e alternatif sayılabilecek nitelikte bir oyuncu olmadı. o tarz bir oyuncu yapılmaya çalışıldı kendisinden ama atletik özellikleri itibariyle imkansız bir şey. bugün geldiği noktada zaten sınırlı olan sıçrama yeteneğini dahi kaybetmiş halde. tamamen fizik gücüyle oynayan bir çapraz için bu büyük bir dezavantaj. seda'nın bunu tolere edebilecek ekstra bir vasfı yok. kim'se aklıyla, tekniğiyle, fiziğiyle, atletik meziyetleriyle her türlü kombinasyonu uygulayabilen ve sonuca ulaşabilen bir oyuncu. geçirdiği onca sakatlıktan sonra seda'nın durumunda fazla bir değişiklik beklemiyorum. meryem'se potansiyel vaad etse bile bunu pratiğe hiçbir zaman dökememiş bir oyuncu. yine atletik özellikleri kimle kıyaslanabilecek durumda değil ve o da tamamen güce dayalı oynayan bir çapraz profiline sahip. seda ve backgroundu çapraz olan pek çok voleybolcu gibi smaçör yapılmaya çalışılıp verim alınamamış isimlerden biri. seda veya meryem'in kim'in açığını kapatabileceğini düşünen biri bu oyuncuları hiç takip etmemiştir ya da mucize falan bekliyordur.

  mari ve tom logan şu an itibariyle kıyaslanabilecek oyuncular değil. mari'nin hücum ve blok niteliklerini logan'la karşılaştırdığınızda mari ağır basar fakat defans, servis karşılama ve servis faktörlerinde logan'ın dengi değildir. en formda zamanlarında bile bu özellikleriyle öne çıkmamıştır. paula bu konuda biraz daha logan'ın görev tanımlarına uyan ve onun alternatifi kabul edilmesi gereken transferdir. mari'yse sokolova'yla kıyaslanabilir ama orada her yönden ağır basan sokolova olur.

  fabiana ve berenika'ysa aynı sınıfta oyuncular değiller. fabiana her türlü ağır basar, geçelim bu karşılaştırmayı.

  gökçen-duygu yer değişimi fenerbahçe için artı hanesine kocaman şekilde yazılabilir.

  elif onur transferinin yağmur'a alternatif amacıyla yapıldığını düşünürsek bu da fenerbahçe için artıdır.

  pasör pozisyonunda naz aydemir'le birlikte fenerbahçe'nin kaybettiği en önemli şey fizik avantajı oldu. geçen seneki kadronun hiçbir turda düşmeyen çok büyük bir blok üstünlüğü vardı. naz çoğu orta oyuncudan bile daha iyi bir blokör. nilay boyu nedeniyle o kadar iyi blok tutabilecek bir pasör değil ama blok tekniği ve sezileriyle bir nebze o açığını kapatabiliyor. elif'se boyuna rağmen nilay'dan bile kötü bir blokör. oyun kurma yetilerinde elif; naz ve nilay'a göre 2-3 gömlek aşağıda kalıyor. oyun aklı oldukça sınırlı. mental olarak oyundan düştüğünde toparlanması çok zaman alıyor. diğer ikilinin sahip olduğu mobilite ve çevikliğe, takım oyundan düşmüşken sahadakileri ateşleyecek enerji ve liderlik vasıflarına sahip değil. defansta fonksiyonu sıfır. servis konusunda da yetersiz. kısacası tipik yedek profiline sahip bir pasör. nilay-naz arasında oyun kurma açısından en önemli fark naz'ın daha stabil bir oyuncu olması. iniş çıkışları çok az ve çabuk toparlayabiliyor kendisini. nilay yıllardır bir türlü birinci pasör olamadığı için ne zaman kendisine şans verilse mucize paslar atmaya çalışıyor. hiç olmayacak yerlerde girdiği fantaziler yüzünden vakıfbank'ta parladığı çok maç olduysa da hiçbir zaman yedek pasör titrinden kurtulamadı. fenerbahçe'de alternatifi elif olacağı için ilk pasör olarak yerini garanti görüyorum. bunun rahatlığıyla daha istikrarlı oyun kuracağını düşünüyorum.

  diğer pozisyonlarda çok bir değişiklik yok. liberolar gene karın ağrısı olmaya devam edecekler. ze roberto 3 smaçörle oyun içinde libero zaafiyetini minimize ediyordu. mari, seda/meryem, paula dizilimi bu konforu sağlamaktan fersah fersah uzak olacağı için önümüzdeki sezon takımda en çok kulağı çınlayan isimler liberolar olacaktır.

  tüm bunların dışında durumu hala belirsiz olan kim'in kalıp kalmayacağı meselesi var. eğer kim kalırsa tüm güç dengelerini bozacak, hesap kitapları baştan yaptırtacak bir oyuncu. fenerbahçe yıllardır ilk kez favorisi olmadığı ligde bir anda işleri kendi lehine döndürebilir. genel olarak kim'siz kadronun ortak paydası eda hariç tüm oyuncuların değişik nedenlerle ispatlayacak bir şeylerinin olması. bu motivasyon koçun da katkılarıyla iyi yönlendirilirse fenerbahçe hiç hesapta yokken beklenmedik işler yapabilir ama tam tersi çok kötü bir sezon da geçirebilir. iki ucu keskin bıçak yani. bu takıma kim katılırsa en büyük transfer olur ve diğer iki favoriden aşağı kalır bir pozisyonda olmaz.
 • katar’ın başkenti doha’da 13-19 ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan ve avrupa şampiyonu unvanıyla fenerbahçe kadın voleybol takımımızın da mücadele edeceği fivb 2012 dünya kulüpler şampiyonası’nın kuraları çekildi.

  doha’da gerçekleştirilen kura çekiminde, fenerbahçe kadın voleybol takımımız, b grubu’nda kenya’dan kenya prisons ve porto riko’dan lancheras de catano takımlarıyla eşleşti.

  voleybol dünya kulüpler şampiyonası’nda kadınlar ve erkeklerde gruplar şöyle oluştu:

  kadınlar

  a grubu: rabita baku (azerbaycan) bohai bank (çin) ve halen devam eden güney amerika şampiyonası’ndan gelecek takım.

  b grubu: fenerbahçe, kenya prisons, lancheras de catano.

  erkekler

  a grubu: trentino (italya) tiger n. leon (meksika) al-rayyan (katar) ve halen devam eden güney amerika şampiyonası’ndan gelecek takım.

  b grubu: zenit kazan(rusya) pge skra belchatow (polonya) al-arabi (katar) ve zamalek (mısır)

  şampiyonada gruplarında ilk 2 sırayı alan takımlar diğer gruun ilk ikisiyle çapraz eşleşmeyle yarı finalde karşı karşıya gelecek.

  http://www.fenerbahce.org/…etay.asp?contentid=30621