şükela:  tümü | bugün
  • henüz iki hafta önce "iki kupayı getirin bize, canımızı verelim size" denilirken, kupaların ikisini de kaybetmenin ardından "kupa ya da şampiyonluk büyüklüğü ile kıyaslanamayacağı" söylenen bir büyüklüktür.

denizli'ye iki tane atamayıp, "bütün takımlar bize birleşti" teranesine sığınmaktır.

insanın kendine yakışanı giymesidir...
  • islam çupi üretimi, aziz yıldırım modifiyeli bir antipatiklik ölçüsü birimi. hint okyanusundaki irili ufaklı bazı adalarda ve muz cumhuriyetlerinde kabul görmüştür. ayrıca ölçüsü sabit olamayan ilk birimdir, transfer dönemlerinde şişer, lig sonunda patlar. istatistiğin en yeni konularındandır.
  • sadece, rahmetli spor insanı islam çupi söylediği için, sadece o söylerken gözümde değer kazanan birim.
  • abd'nin büyüklüğü ile özdeşleştirilebilecek bir kriterdir.şöyle ki;

abd'nin buyuklugu, dünyada 200 küsür ülkenin birlesip abd'ye karsi ittifak olmasini, engellemeye calismasini, kolundan tutup kendi seviyelerine cekmeye calismasini saglayan buyukluktur. abd büyüklüğü, almanlar'ın otomotiv sektörü liderliğini japonların,japonların eloktronik teknolojisini almanların kutlamasını sağlayan buyukluktur. abd buyuklugu, 1 milyonluk orduya sahip abd'nin son 40 yıl 6 ülkeyi işgal etmesi , buna karsilik japonya ve isviçrenin kimseyle savaşacak bir ordusu bile olmamasının buyuklugudur. abd buyuklugu, dünyada var olan uçakgemisi sayisinin diğer tüm ülkelerin sahip olduğunun 1.5 kati olmasinin buyuklugudur. abd buyuklugu, yenizellanda,danimarka ve ekvator ülkelerinin ayni savaşa hayır pankartlarlarıyla ortaya cikmasini saglayan buyukluktur. abd buyuklugu, vietnam savaşının kaybedildigi andan itibaren, bir kaç yıl içinde 4.500 füze üreterek, afganistanın işgal edildiği yıldan hemen sonra ordusundaki uçak sayısının 30 bine cikmasidir. abd buyuklugu, hem ırak'ın hem de can düşmanı iran'ın ortak irade ile abd'ye hayır sloganları atmasını sağlayan buyuklugudur.abd buyuklugu, mcdonaldsların bazı ülkelere sokulmamasının buyuklugudur. abd buyuklugu , bu sene 180 ülkeye birden kafa tutmanın ardindan onumuzdeki sene daha da guclenip , daha da kenetlenip 180 ülkeyi birden kültürel ve ekonomik olarak işgal etmeye calismanin dusuncesinden gurur duyabilmenin buyuklugudur. abd buyuklugu, her kosul ve sartta , kendine ait sandığı tüm evrende kendine yetebilmenin, kimseyle birlesmeye gerek olmamasinin, onurlu, gururlu, tek basina durabilmenin buyuklugudur. abd'nin büyüklüğü ne ordu büyüklüğü, ne de işgal edilen sömürülen ülkelerin çokluğundan doğan büyüklüğüdür. onun büyüklüğü başka bir büyüklüktür işte, adı konamaz.

son olarak demek isterim ki;
    (bkz: afferin çok doğru düşünmüşsün)
  • büyüklük kelimesinin anlamını bilmeyen bir zihniyetin ürünüdür.
  • dramatize edilmiş bir cevabı hak eden büyüklüktür:

(bkz: #531649)
    bak fenerbahçe , sana iki çift lafım var. koskoca kulüpsün. paran var, pulun var, her şeyin var. binlerce kişi çalışıyor emrinde. milyonlarca gönül bağına sahip taraftarın var. yakışır mı size başkalarını küçük görmek?. yakışır mı bunca taraftarı, gönül adamını aşağılamak, hor görmek? ama nasıl yakışmaz.sen değil misin paradan başka bir şeyiyle övünmeyen, bir damlacık başarısızlığı bile hazmedemeyen. anlamıyor musun fenerbahçe, bu çocuklar başka takımları seviyor.ama ben boşuna konuşuyorum.sevgiyi tanımayan takıma sevgiyi anlatmaya çalışıyorum.

sen... büyük patron, milyarder, para babası, tesisler sahibi fenerbahçe.sen mi büyüksün?...hayır...ben büyüğüm! ben, semt takımı taraftarı. ben, paramla değil yumruğumla dövüşen beşiktaş taraftarı. sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç. gözümde pul kadar bile değerin yok. ama şunu iyi bil, ne kartalıma ne de beşiktaşımın çarşı ruhuna hiçbir şey yapamayacaksın.yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi.çünkü biz birbirimize parayla pulla, büyüklükle değil, sevgiyle bağlıyız. bizler birbirimizi seviyoruz. biz bir semt takımıyız. büyük olmak, kocaman olmak hiç umrumuzda değil. biz güzel bir aileyiz.bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun. dokunma artık beşiktaşımın saf ruhuna. dokunma çocuklarıma. dokunma cordoba'ma. dokunma masumiyetime. eğer onların namusuna laf gelirse ben, ömründe bir rakibini bile küçük görmemiş olan ben, beşiktaşlı jokond, hiç düşünmeden küçültür, değerlerini yerle bir ederim senin. anlıyor musun? yerle bir ederim ve dönüp arkama bakmam bile...
  • (bkz: phoenix)
  • göreceli ve sabit olma üzere ikiye ayrılır.

göreceli boyutu, hiç bir şartta tam olarak belirlenememe durumuyla şekillenir. zira büyüklük ancak va ancak karşılaştırmayla ortaya konabilen, eşit koşul ve değişkenlerin, eşit çevre ve ilişkilerin varlığı kabulünde kişinin/inancın/klübün vs. farkını ortaya koyabilme elzemini taşır. kaldı ki, her kişi/inanç/klüp taraftarı ve kanileri açısından tartışılmaz büyüklükte olacağından, fenerbahçe'nin ya da güzel marmara'nın ya da otisabi'nin ya da benim mahallemdeki bakkalın götünün büyüklüğünü hatasız ölçmemiz mümkün falan değildir.

görecesiz boyutuysa çok daha nettir.

görünen o ki "fenerbahçe büyüklüğü", belli sayıda yazarın kimdir nedir'inde, x tarihli fenerbahçe-y müsabakaları, fenerbahçe, götten sikmeler*, alex bilmemne de souza, futbol, futbol oyunları* ve de dışsallığı sayesinde 6alatasaray, beşiktaş, yıldırım demirören gibi konu başlıkları dışında başka hiç bir şeyin yer almasına izin vermemesinden sebep, sözlüğün ebesine ait götün alabileceğinden çok daha büyüktür...

acıtır.