• parka gelmiş bir anne kızına seslenir:
    -aa bak ne çok ördek var burda

küçük kız cevap verir:
    -evet onlar burası çocuklara özel olsun diye varlar
  • lisede mezuniyet çıkışı sabahlamak için, elde radyoyla fenerbahçe maçı dinlemek için, biten ilişkiyi tekrar kurtarabilmek için tercih ettiğim yer. ben buraya eskiden "kadıköy'ün genelinden güzel" diyordum ama şimdi düşününce fark ettim ki; hayatımın en özel anlarında hep buradaymışım. amk sanırım fenerbahçe parkı istanbul'dan bile güzel. toplu haldeki en unutulmaz doğum günü kutlamamı da burada yaşamıştım mesela :( bu parkın istanbul'a kazandırılmasında emeği geçen kim varsa tüm hakkımı helal ediyorum.
  • ne zaman gitsem hayatın aslında keyifli de olabildiğini hatırlatır...tutundurur iyice sıkıca -her seye rağmen- yaşama orda olmanın verdiği haz,iyiki yaşıyorum ya dersin..

hele bi de hava güneşli ise....marmara denizi ve adalar karşında ;güneşin ışıltısı dans ederken denizin üstünde martılar uçuşur,havaya atılan simit parçalarını kapmaya çalışarak yaşama telaşıyla....ördekler gezinir,kedicikler,köpecikler....aileler evden getirdikleri öteberileri serdikleri masa örtülerinin üstünde keyifle yerler,termoslarından çay doldururlar bardaklarına,gazetelerini okurlar çocuklar top oynarken yanı başlarında.

huzur verir,derin bir nefes alma isteği gelir içinden...mutlu olursun o anlık da olsa.. aslında bıkmışsan da,çoğu kez mutsuzsan da,için hep ağlamaklıysa da...beyninde binlerce tilki dolaşsa da o anlık poffff hepsii gidivermiş,ruhunu serbest bırakmışlardır.
  • gelin damat ve arkadaşlarının bol miktarda ziyaret ettiği park. aynı alanlarda aynı pozları veren o güruhtan bu gün aynı saatlerde on farklı çift görmüşümdür. gelinlik bakan kızlara tavsiyem hafta sonu bu parkı ziyaret etmeleri olacaktır.beğendiğiniz gelinliğin, istediğiniz saç modelinin doğru adresi burası olabilir.
  • şu an biramı yudumladığım park. deniz ve yeşil iç içe. inanılmaz nezih bir ortam moda, caddebostan veya maçkadaki rahatsız edici apaçilerden uzak muhtesem bir yer
  • bundan kısa bir zaman öncesinde içerisinde iz sürme oyunu organize ettiğim, ve doğum günü kutlaması sonrasında çevredeki insanların şaşkın bakışlarına aldırmayarak, o bilmece senin, bu bilmece onun, arkdaşlarımı içinde dört döndürdüğüm yer. güzel bir yerdir, hoştur...
  • çok önemli bir tarihi barındırırken sıradan bir park olmuş olan yer. bugün sıradan bir park olan o burun bir zamanlar hera tapınağını ve sonrasında da theodora'nın sarayını barındırıyordu. rivayete göre burası zamanında atatürk'e verilmek istenmiş ancak atatürk "burası bir kişiye çok halkın malı olsun" demiş. çelik gülersoy iyi niyetle bir park yaptı ama tabii ki iyi niyet yemedi, sırdan bir park oldu. tek kurtaran , denize uzanan burun olmasından kaynaklanan olağanüstü doğal güelliği. oysa burası kazılabilseydi, saray ve tapınak katmanlarına ulaşılabilseydi, hiç bir yerde örneği olmayan bir arkeoloji parkı olabilrdi. yine park olurdu belki ama çok daha anlamlı olurdu. aynı şekilde bir örnek için (bkz: gülhane parkı). merak edenler için ileride küçük bir fenerin altında görülen kayalık ise hera altarı idi. son zamanlarda define avcıları patlattığı için o şekilde bir kaya yığını olmuş.
  • garip bir yerdir fenerbahce parki. haftaici gidildiginde sessiz bir huzur vaad eder. $ehrin ortasinda kurtarilmi$ bir bolgedir: gurultuden, aceleden, ke$meke$ten, kirlilikten kurtarilmi$tir. haftasonu ise $ehrin kendisi neyse park da o olur.

istanbul'un bircok parkina gore farkli olan yani ise, kendinizi bir anda 18. yuzyil dekoru icinde bulmanizdir. park mobilyalari fransa'dan falan ithal olacak ki (lambalar, mermer ku$ banyolari, banklar..vs.), romantik donemde gecen bir filmin icindeymi$ hissiyle sanki kabarik etekli, gune$ $emsiyesini dantelli eldivenli zarif elleri ile tutan şapkali bir damoiselle (bagyan), ona $apka çikartarak selam vermekte olan bir gentil homme (bir ce$it erkek) gorecek gibi olunur.

bu atmosferi peki$tirmek icin fahi$ fiyatlara keyif sunan cay bahcelerinden birinde, yaza dogru (belki yazin da) smokin giymi$ beyler yayli quartet olarak klasik muzik icra ederler. gote kacan kahve ve corek fiyatlari e$liginde e$siz bir zevktir muzigi o atmosferde dinlemek.

imparatoricelerin en unlusu theodora'nin vakti zamaninda yaptirdigi sarayi tam da bu parkin oldugu yerdeydi bir zamanlar.
  • bir cumartesi gecesi, guzel de bir hava varsa eger, parkin gece saat 3de bile ne kadar kalabalik ve guzel oldugunu gorunce sakin $a$irma. bir bankta oturup bir sigara yak ve car$af gibi olan denizi izle.
  • baharın getirdikleri arasında en güzeli.
hesabın var mı? giriş yap