• beşiktaş taraftarının efsane başkanı süleyman seba'dır, fb taraftarının aziz yıldırım.
  • aralarındaki fark şuradan çok daha rahat görülebilir;

http://img65.imageshack.us/img65/4525/18aj2.jpg
  • fenerbahçe taraftarı için sonuç önemlidir, beşiktaş taraftarı için gidilen yol.
  • öncelikle başlığın yanlış olduğunu belirtmekte fayda var;

fenerbahçe seyircisi vs beşiktaş taraftarı

yaptığı bestelerle, kırdığı desibel rekoruyla, dik duruşuyla ve her zaman var olan muhalif tarafıyla dünyanın konuştuğu; tottenham forumlarında, liverpool forumlarında insanların öve öve bitiremediği bir taraftar grubu var bir yerde. diğer tarafta ise, stat hoparlarönden, 'lütfen yediğiniz çekirdeklerin kabuklarını yere atmayınız' uyarısı yapılan bir seyirci grubu.

bak ben sana 'vs' yazma demiyorum yine yaz ama... sapla samanı karıştırmamakta fayda var.
  • beşiktaş taraftarı türkiye'nin bir numaralı beste fabrikatörü ve yaratıcı pankart uzmanıdır. diğer yandan fenerbahçe taraftarı 52.000 kişiyle dahi senkronize ses çıkarmayı sezonda ortalama 3 maç yapabilmekte, tezahüratları da ''fener gol gol gol, şampiyonluk geliyor'' seviyesinde kalmaktadır. pankartlarına hiç değinmiyorum çünkü açtıkları pankartlara karşılık aldıkları ayarlar burdan topuk yaylasına yol olur..
  • 3. kişiler için biri nefret edilendir, öbürü ise gıpta edilen.
  • fenerbahçe taraftarı şampiyonluk gelince yakarız bu gezegeni der, şampiyonluk son maçta gidince hakikaten stadını yakar.
    beşiktaş taraftarı ise ''bazıları yakmak için şampiyonluk bekler, bize ise varlığın yeter'' diyerek alelade bir maç öncesi semti meşale cenneti yapar..
  • fenerbahçe taraftarı(babam) yenilgi yaklaşınca eyyama başlar, beşiktaş taraftarı(annem) yenilgi yaklaşınca "hak ettiniz yenilgiyi, bu oyunla maç kazanılmaz" der.
  • fenerbahce taraftarı bazılarının gözünde zengin, züppe hatta haysiyetsiz gibi görünedursun klübü içine düştüğü ekonomik bunalımda yalnız bırakmamış milyonlarca lira değerinde destekle bugün belki de siyasi gurupların klübün üstüne yalandan mali bir denetimle çökmesine şu ana kadar engel olmuştur. yine aynı taraftar takımlarını aldıkları kombinelerle, doldurdukları trübunlerle maddi manevi her branşta, saraçoğlundan sinan erdeme burhan feleğe kadar hiç bir zaman yalnız bırakmamıştır. yine aynı taraftar suçluluğu kanıtlanasıya kadar her insanın masum sayıldığını bildiği için başkanlarına sevgilerini yüzbinler halinde yürüyerek göstermiş ve bir insanın daha iddianame hazırlanmadan gazetelerde dalton kardeşler gibi resimlerinin basılmasına sadece insani duygularla isyan etmiştir.

biliyoruz ki bir futbol takımı taraftarının yapması gereken takımını desteklemektir siyası duruş omurgalı politika kötü şeyler değil ancak sporun dışında olan kavramlardır. beşiktaş, galatasaray 5-10 bin kişiye oynarken, saraçoğlunu dolduran bütün kombineleri son maçta kaybedilen şampiyonluklara rağmen sezon başında tüketen , galatasarayın, beşiktaşın futboldaki seyirci sayısını neredeyse basketbol ve voleybol maçlarında geçen bu taraftar mı daha az seviyor takımını?

yine biliyoruzki taraftarların kupa iade etmek gibi bir durumları yoktur. kupayı ben şike ile aldıysam eğer (ki bu şu anda kesinleşmiş değil mahkeme devam ediyor) o gün göğsümü gere gere kaldırdım sonra pardon dedim geri verdim ne demek? büyükşehir'e mi verildi kupa? mağdurun mağduriyetine ne oldu? hepimiz biliyoruz ki kupanın cismi değil kaydı önemlidir. ne kaydı ne de cismi taraftarın elindedir. kupa iadesi gibi bir efsanenin arkasına sığınıp omurga edebiyatı yapmak ancak türkiye gibi demogoji manyağı ülkelerde taraftar toplar. taraftar burada kötü niyetlimi? hayır değil güzel bir tepki iade edin demişler ama bunun kulüp açısından resmi bir anlamı yok. klüp iade etse de kupa zaten eğer şikeli ise havaya kaldırıldığı an suç işlenmişti artık aklanmak için çok geç.

şimdi kimin taraftarı takımının yanında oldu yıllarca kimin taraftarı hangi takımın kasasını doldurdu yağmurda çamurda onu yalnız bırakmadı bir düşünelim. şahsen beşiktaş taraftarının zaman zaman politik çıkışlarını, yaratıcılığını ve takımlarına verdikleri desteği hep takdır ettim, evet özel bir taraftar gurubu çarşı ama burdan fenerbahçelilerin haysiyetsiz boktan bir taraftar olduğu sonucu çıkıyorsa bence çok yalnış yerlerde bu sonuçlara ulaşanlar. şu anda fenerbahçede amatör branşlarda dahil oynayan her oyuncunun dökeceği terden alacağı var fenerbahce taraftarının. taraftarın asli görevi politika yapmak değidir, taraftar bazen sadece destekler, yorumlamaz, sevgisini gösterir. bazı şeyleri karıştırıyoruz galiba....
hesabın var mı? giriş yap