şükela:  tümü | bugün soru sor
 • acilen hayata geçmesi gereken sistemdir. pınar karşıyaka maçında gördüğümüz üzere 13 bin kişilik salonda 2 bin kişi olmamalı. her şeyi geçtim, dünyanın en güzel takımı bundan çok daha fazlasını hak ediyor. koç obradovic serzenişinde sonuna kadar haklı. peki sorunlar neler? çözüm için neler yapılabilir? bir düşünelim.

  öncelikle 1,2,3 ve 4. kategorilerin olduğu alt kattan bilet satışı yapılmıyor. tamamı kombine olarak satılmış durumda. bu arkadaşlarımızın çoğu önemli bir miktar verip kombinelerini almışlar. ancak lig ve alt seviye euroleague maçlarında salona gelmiyorlar. salona gelsinler çağrısı boş iş. bu kişilerin gelmediği maçlarda boşalttığı koltukları nasıl değerlendirebiliriz?

  öncelikle pratik şekilde devretme imkanı veren bir sistem gerekli. anadolu efes kulübünün kullandığı şekilde bir çözüm yapılabilir. kombine kartlarda bilet bilgisi yüklü durumda. kart sahibinin mailine gönderilecek bir karekod sayesinde bileti kolayca devretme şansı olacaktır. kart sahibi gideceği maça gider, gitmeyeceği maç için kendisine gönderilen karekodu mail veya başka bir yolla istediği kişiye aktarır. satmak isteyen de satar. şu an kendisi yerine başkasını maça göndermek isteyen kombine sahibinin tek çözümü kartı vermek. haliyle tanımadığı bir kişiye vereceği kartı teslim alma probleminden dolayı kimse buna yanaşmıyor. ve bunda da haksız değiller.

  ayrıca cep telefonu için yapılacak bir uygulama da ekstra fayda sağlayabilir. buradan da kombine sahibi gitmeyi düşünmediği maç için bilet hakkını kulübe devreder. kulüp de bu koltukları satışa çıkararak hem bilet geliri elde eder, hem de doluluğu arttırmış olur. herhangi bir bedele gerek yok. kimsenin karşılık beklemeden kulübe devretmeye razı olacağını düşünüyorum.

  yönetime düşen diğer bir husus ise ulaşım çilesi. metrobüs ve metro hatları yakın olmasına rağmen ulaşması çok uzun zaman alıyor. bu problemin çözümü için iett ve ilgili birimlerle görüşüp taraftara kolaylık sağlanması lazım. maç çıkışı yaya olarak metroya yürümek zorunda kalıyor insanlar. haliyle heves kaçırıyor bu durum.

  yine bilet fiyatları konusunda da yönetimin dersine çalışması gerekiyor. salonu dolduracak şekilde bilet fiyatlarını düzenlemek şart. bahçeşehir ünv ile olan bir maça 50 tl verip girecek taraftar sayısı çok az. fiyat bandı makul seviyelerde olmalı.

  esas değişmesi gereken ise kombine satış sistemi. bu yıl için geçti ancak seneye yapılacak satışlarda mutlaka euroleague ve lig maçları ayrılmalı. şu an gördüğümüz manzaradan çıkan sonuç şudur. kişi alt kattan 2500 tl verip kombine alıyor. toplamda 10-12 euroleague ve 4-5 lig maçına gidiyor. dolayısıyla maçların yarısında yeri boş kalıyor. şu an satışa çıkan rakamlar hiç değişmeden sadece euroleague kombinesi olarak satışa sunulmalı. lig kombinesi ayrıca satılmalı. sene içinde alt kattan bilet alıp maç izleme imkanı yok şu an kombineler yüzünden. kombineleri ayırarak hem buna imkan sağlanmış olur, hem de elde edilen gelir arttırılabilir.

  rüya gibi deplasman serisi yapıyoruz. dönüşte salonda 2 bin kişi karşılıyor takımı. obradovic'e ayıp olmasın diye değil, uça uça gitmemiz lazımken durum böyle malesef. umuyorum ki yönetim ve taraftar üzerine düşeni yapar, bu durumu çözeriz.
 • sonuna kadar hak verdiğim olaydır. ben basketbolu severim ama yalan yok futboldaki kadar destekleyemiyorum. ama bilet devir sistemi çıkarsa seve seve maça giderim. avazım çıkana kadar bağırırım. çünkü sonuna kadar fenerbahçeliyiz...
 • bu kadar iyi bir takım, çok daha iyi tribünleri hak ediyor. kesinlikle bilet devir sistemi oluşturulmalıdır.
 • bence cok kral bir iyileştirme olur. kaldı ki dünyanın en güzel takımı herşeyin en iyisini hakediyor. ama malesef bizim başarıya doyan taraftarımız mac seçiyor..
 • destek verdiğim, taraftarın salonda yer bulmasını sağlayacak çözüm önerisidir.
 • yönetimin acilen bu konuyu çözmesi lazım. ama alttaki çekirdekçi tayfa üşenip devretmez yine kesin.
 • acilen gelmesi gereken sistemdir.
  senelerdir basketbol takımının sorunlarından biridir taraftarın maç seçmesi. bunun önüne geçmezsek sonunda obra reyis de sikerim böyle işi deyip basıp gidecek.
 • kesinlikle gerekli değişiklikler yapılmalı ki o güzel takım kendisinin hak ettiği coşkulu seyirci ile buluşabilsin.
  obradovic'i burada tutan ne para ne de itibar. hırsı için yapıyor ne yapıyorsa. kendisini bundan da mahrum edersek taraftarlığımıza yazık.
 • bir an önce gelmesi gereken sistem. tribünlerdeki boşluktan ötürü sevgili koçumuz haklı olarak yakınıyor fakat türkiye'deki işlerin avrupa'dan farklı işlemesi sebebiyle bu problem ortaya çıkıyor. salonun bulunduğu muhit zengin kesime hitap etmekte, zengin kesim de maça gitmeyeceği hâlde kombineleri alıyor. bu tip bir sistemle hem orta sınıf maça daha çok gelebilir, hem salon boş kalmaz.
 • qr barkod ve mobil uygulama ile kolayca aşılabilecek devir sistemidir. çok basit bir mobil uygulama ile ülker arena seyirci sayısı ciddi biçimde artış gösterebilir. yönetimin konuya el atmasını bekliyoruz. kombine sahipleri gitmedikleri maçları klübe veya başka bir taraftara devredebilirse sorun hallolur.