şükela:  tümü | bugün
 • kulüp yönetmekten anlamayan paracı zihniyetlerin cirit attığı türkiye futbol dünyasının göbeğinde barınarak bu zihniyetlerin hegamonyasında olan iki oluşum. bu zihniyetler aynı zamanda ortalığı germek, rakibi tahrik edici açıklamalar yapmak ve sokaktaki aşırı fanatik taraftar ağzıyla söylemler içerisine girmek suretiyle spor ahlakı ve centilmenlikle uzaktan yakından alakası olmayan yönetim anlayışlarına sahiptir. türk futbolunun ileri gitmesini amaçlamak yerine kendi takımlarının menfaatlerini -ne olursa olsun- ön planda tutan kafaların dahil olduğu kulüp yönetimlerinin var olduğu türkiye'de bu iki takımın hele ki şike soruşturması sonrasında keskince didişmeye başlamaları aslında türkiye'de bir futbol ahlakı, futbol ahlakıyla da ilintili olarak futbol kültürünün oluşmadığının emaresidir.

  futbol yönetim stratejilerini rakiplerinin zayıflıkları üzerine inşaa eden zihniyetler türkiye'deki futbol kulüplerine başkan, yönetici vb seviyelerde temsil edildiği sürece ne uefa şampiyonlar liginde ne de uefa avrupa liginde başarılı olabilmek imkansız hale geliyor. bir kulübün hatası, yanlışı vs. ortaya çıktığı zaman rakipleri o hatayı veya yanlışı onarmak, türk futbolunun gelişimi yönünde el ele adımlar atmak yerine, hata veya yanlış üzerinden kendi kulüplerine menfaat sağlama girişimlerine baş vuruyor. bu durum da türkiye'deki futbol kültürü sahibi gerçek futbolseverlerin türkiye liginden ve takımlardan soğumasına yol açmakla kalmayıp, dünya genelinde de türkiye'deki futbola olan saygınlığın azalmasının önünü açıyor.
 • 95/96 sezonunda başlayan,
  trabzonun maç başlamadan 2 puan önde olduğu, maç başlar başlamaz abdullah'ın golüyle 1-0 olan skor ve puan farkının 5 e çıkmasıyla "gitti şampiyonluk" dediğimiz,sonrasında 10 numara oğuz'un ve 11 numara aykut'un attığı gollerle maçı 2-1 çeviren, bunun sonrasında başlayan kapışmadır.

  çoğu spor kanalı derby der ama derby olmaz çünkü farklı şehirlerin takımlarıdır.
 • fenerbahçe'nin 17'de 16'sına çamur atan trabzonspor camiasına en büyük tokatın saha skorlarıyla atıldığı rekabet.

  2010'dan bu yana 15 maçtır fenerbahçe trabzonspor'a kaybetmiyor.

  fenerbahçe 10 maçtır trabzonspor'dan gol dahi yemiyor.

  1997'den bu yana iç sahada trabzonspor'a maç vermiyor.
 • ikisi de leş, ikisinden de nefret ederim ama trabzon'un yanında fener bin kat daha samimi geliyor.

  not: ****