şükela:  tümü | bugün
  • az önce fenerbahce.org'a girdim, kamuoyuna duyurulur diye bir haber gördüm. bilet fiyatları ile ilgili açıklama yapılmış. şuradan okunabilir;

http://fenerbahce.org/…08/detay.asp?contentid=16625

özet olarak şu deniyor;

"55 tl olan biletlerin %45'i kesintiye uğruyor, kulübün kasasına girmiyor. kulübün kasasına giren para 30.25 tl. geçen sezon kale arkası biletleri 44 tl idi, kesintiden sonra 24.2 tl kalıyordu kulübe. aradı fark sadece 6 tl. yani aslında sadece 6 tl zam yaptık. ayrıca basın olayı yanlış yere çekiyor. 2007/08 sezonunda kale arkası bilet fiyatları 30 tl idi, biz "%46" zam yaptık, 44 tl'den satmaya başladık. bu sene sadece %25 zam yapmamıza rağmen, yani geçen senekine oranla çok az zam yapmamıza rağmen, yaptığımız zam abartılıyor.

ayrıca fenerbahçeliler 700 tl'ye kombine alabilirler. basit bir hesapla 25 maç oynayacağımız düşünülürse, 55 tl yerine 28 tl'ye, yani neredeyse yarı fiyatına maçları izlemiş olacak kombine kart alan taraftarlarımız."

bunu ben demiyorum, yazılanlar okunursa kısaca bunun denildiği görülebilir. ayrıca son olarak şu yazılmış; "fenerbahçe spor kulübü olarak taraftarlarımızdan dileğimiz, bu denli düzeysiz, seviyesiz, mesnetsiz yanlı ve yalan haberlere itibar etmemeleri.

"hep destek tam destek" sloganımızın gerçek sahibi fenerbahçelileri, belli kişi ve kişilerce kulübümüzü yıpratmayı hedefleyen, tahrik ve tahrip içeren bu asılsız iddialara karşı daha duyarlı olmaya davet ediyoruz."

evet, şimdi kendi yorumumu yapayım. öncelikle bu açıklama rezaletten başka bir şey değildir. deniliyor ki, "biz taraftarımızı iki sene önce %46 ile kazıkladık, ama kimse sesini çıkarmadı, bu sene %25 yapıyoruz, neden abartılıyor, neden olay yapılıyor?" 1 nisan 2008 tarihinde oynanan roma-manchester united maçının -bizim chelsea'yi yendiğimiz çeyrek final maçından bir gün önce oynanan çeyrek final maçı- kale arkası bilet fiyatları 22 euro'ydu. hatta o sıra bizim beşiktaş'la kritik bir maçımız vardı deplasmanda, 60 ytl idi en ucuz biletler, isyan etmiştik haklı olarak.

bu açıklamaya rağmen hala bu konuda fenerbahçe yönetimini savunabilecek bir insan var mı merak ediyorum... fenerbahçe son 2 senedir şampiyon oluyor mu? olamıyor. şükrü saracoğlu'da ekstra bir değişiklik var mı 2 yıl öncesine göre? yok. fenerbahçe süper transfer yaptı mı 2 yıldır? yapmadı, aksine 2-3 yıl önceki kadromuz şimdiye göre süperdi. e nedir bu %46 ile %25 biri bana açıklasın. daha önce birçok kez sözlüğü de yazdım bu konu ile ilgili bir şeyler (bkz: enflasyon/#14025985).

dikkatimi çeken bir başka nokta daha var. kısacası deniyor ki, kombine alın, bize laga luga yapmayın biletler pahalı diye... e ben istanbul dışında okuyorum, benim gibi binlerce insan var kombine alsa bile bütün maçlara gelme imkanı olmayan? onlar ne yapsın?

açıklamadaki tek olumlu gördüğüm nokta şu; "-maça gelemeyen kombine kartı sahipleri için yeni bir hizmet başlatmayı planlamaktayız. buna göre taraftarımız herhangi bir sebeble maça gelemeyecekse külübe bildirimde bulunacak, kulüp bu bileti satıp,kombine kartı sahibi taraftarımıza bedelini ödeyecektir. (tüm giderler düştükten sonra)" böyle bir şey olduktan sonra çok zarar etmeyeceksem alırım ben de kombinemi... ama uygulama işleme konulduktan sonra konuşalım bunu.

her şeyi geçtim, stadda ve takımda hiçbir yenilik olmamasına rağmen geçtiğimiz sezon başı yapılan %46'lık zammı -ki utanmadan yazmışlar bir de bunu- biri bana açıklasın. açıklayabilirlerse gerisini konuşuruz...
  • zam azdir coktur o ayri konu ama ben aciklamadaki zam hesabina takildim. bildigim kadariyla kulüpler sirketlesti, a.s. oldular, imkb'de islem görüyorlar falan. sirketler de gelirleri üzerinden vergi verir. benim sirketimden kestigim 100 liralik hizmet faturasindan da elime ancak 55 lira kaliyor. fenerbahce yönetimi aciklamasinin bu bölümünde neyden sikayet etmis anlamadim. ben 100 liralik ücretimi 150 yapsam "ben aslinda 25 lira zam yaptim abi, yarisi vergiye gidiyo baksana" desem bunu kim ciddiye alir? bir malin veya hizmetin fiyati 44 liradan 55 liraya cikarsa 11 liralik artis var demektir, 6 lira degil.
  • gecen sene daha pis gecirmistik, bakin bu sene daha az gecirdik mantigina dayanan aciklama. bir sene önce %46 zamlanmisti, bu sene de zaten ayni zammi alsa iki senede %113,16 zam yapmis olucakti. su anki durumda bile 2 senede %82,5 zamlanmistir. bunun neyi savunulmus tam anlamadim.
  • kulübün* basında ve taraftar sitelerinde çıkan yazılara cevap vermesidir. ama beni bir fenerbahçe taraftarı olarak bilet fiyatlarının içindeki oranlar ilgilendirmiyor ki anladığım kadarı ile de oranlarda değişiklik olmamış. olsaydı kulübün kazandığı para aynı kalsaydı vergiler vs arttığı için fiyat artmış olsaydı daha makul bir açıklama olurdu. ama yok böyle bir şey. ülke ve dünya krizde var*` : teğet`` : geçtiyse de `çok kişi işinden olmuş veya uzun süredir zam alamıyor bir kısmınında geliri düşmüş. böyle bir durumda en azından zam yapılmamalıydı. belki de mehmet topuz beşiktaşa nazire olsu diye alınmasaydı bu zamma gerek olmazdı. anlaşıldığı kadar kulüp kombine bilet satışını arttırmak istiyor ama onlar bile kötü geçen bir sezonun ardından artmış durumda. bu yıl yeni uygulama ile birlikte masraflar düştükten sonra maça gelemiyeceğinizi bildirirseniz maç başına para iadesi olacağı söyleniyor. ama bu da çok muğlak bir açıklama. stad dolmadıysa kulüp önce kimin biletini satacak. masrafta kasıt maç başı bilet fiyatının ne kadarıdır. benden masrafları düşecekse benim biletimi sattığı kişiden masraf almayacak mı? vs. vs.

sonuç bu açıklamayı yapmasa bence daha iyi olurmuş. önümüzdeki maçlara bakacağız.
  • geçen seneye göre kesintilerden sonra kalan 6.05 tl zam ile mehmet topuz'un,geçen seneki facia transferlerin gönderilmesi için ödenen milyon dolarların acısını çıkartmaya yönelik zammın açıklamasıdır.çok talihsiz bir açıklamadır ayrıca.o zaman diğer kulüplerin vah haline demekten başka bir seçenek kalmıyor.sadece fenerbahçe'ye mi kesiliyor bu kesintiler.taraftarı federasyon ve biletix aleyhine kışkırtmaya yönelik bir açıklamadır.çok kesiliyor falan fıstık.tamam çok kesiliyor ama taraftarın cebinden çıkacak parayı değiştirmiyor.
    federasyon kesintisi için bişey yapılamaz gibi geliyor ama biletix için maç biletlerini kulübün gişesinden almak daha yararlı.o zaman 50tl oluyor.geçen senelerde gfb zaten daha ucuz olsun diye hep kulüp gişesinden alıyordu,şimdi daha da yoğunlaşacak.ama bu yine taraftarın cebinden çıkacak zammı değiştirmeyecek.
    ayrıca bu açıklamalardan sonra kombine biletlere olan hücum daha da artacaktır.bende de değerli fenerbahçelilere ve kamuoyuna duyurulsun.iyi ki zamanında almışım ayrıca.
  • madem alexi, r.carlosu, guizayi, gokhani xi y'yi izlemenin bedeli var, benim de ozaman sunlari soyleme hakkim var;

- ben ligin dibindeki takim karsisindaki bir fenerbahceye neden 55 lira verip izliyim?
    - ben maldonado josico gibi amatorleri izlemek icin degil 44 lira neden para verdim?
    - gece bilmem kacta biten cl maclarindan sonra bin bir zahmet eve giderken neden sesimiz cikmadi? cunku izlenebilecek rakiplere en azindan daha mantikli ucretler odedik diye.
    - yilda 3 farkli formayi aliyoruz, her turlu yardim yapiyoruz. bana hala yok biz 44 liralik biletten 3 ytl kazaniyoduk da yok 55 olunca 10 lira kazanicaz diye neyi anlatmaya calisiyorsunuz?
    - tiyatro izlemeye degil takimi ateslemeye geliyoruz farkini biliyor musunuz?
    - madem her sey var oto parki da yapin biz de rahat edelim.
    - en azindan ogrenci arkadaslarimiza daha mantikli bilet fiyati uygulanamaz miydi?
  • yuh be kardeşim. geri adım atacaklarına bir de utanılmadan üste çıkmaya çalışmışlar. kim ne para kazanıyor amına koyim ya? millet işinden gücünden oluyor, iş bulmaıyor ya da, çıkıp da geçen seneki zamma göre bir şey yok diyorlar. yuh kere yuh lan! göz göre göre adam bafilemece bu! ayıp lan bir klüp bu kadar mı taraftarını aptal yerine koyar?

ulan bir kere medeyadan önce bütün taraftar grup ve sitleri bu zamma tepki verdi. sen ne medyasından bashediyorsun, hala insanları kandırmaya çalışıyorsun, taraftarını aptal yerine koymaya çalışıyorsun! sen sanıyor musun ki gfb'ler, antu'lar ne bileyim ünifeb ler medyadan sonra mı tepki gösterdi? yok hayır sen de biliyorsun gerçeği ona rağmen taraftarlarını aptal yerine koymaya devam ediyorsun.

neymiş kombine alırsan şu kadara geliyormuş, bir de gördük ki kombineler eskiden 6-7 taksitti şimdi 10 taksite düşürmüşler. ayıp lan harbi ayıp!!

bu güne kadar kombinemi alır, arada fenerium'a gider takımıma maddi manevi destek olmaya çalışrıdım. maddi olarak hiç bir şekilde katkıda bulnmamayı düşünüyorum bundan sonra. alsınlar o yüzde bilmemkaçlık zamlarını da güzel güzel harcasınlar.

edit: cabus uyardı. 10 taksit olmadı, o zaten fenercell'e geçenlere var olan bir şeydi dedi. ben de düzelteyim 10 taksit falan yapılmamış yani.
  • bu açıklamaya göre benzine yapılan zamlara da tepki koymamak ve bu sebeple pompacı* amcalarla dalaşmamak gerekir zira onun da çoğu vergiye gidiyor...
12 entry daha