şükela:  tümü | bugün
 • habertürk yazarı serdar ali çelikler'e göre gelecek sezondan itibaren başlayacak olan dönem. bu tespitini hem canlı yayında yaptı. hem de köşe yazısında yazmış. sportif direktör de aziz yıldırım'ın kardeşi ali yıldırım olacakmış. istihbarat sağlam yani.

  http://www.haberturk.com/…m-artik-kongrenin-baskani
 • şu an 15.haftadayız ve fenerbahçe lig maçlarından sadece içeride oynadığı sivasspor ile kasımpa maçlarında biraz iyi top oynadı. bu maçlar dışında ligdeki futbol ve neticelerin istenildiği gibi olduğu söylenemez. (bkz: 19 kasım 2017 fenerbahçe dg sivasspor maçı) (bkz: 3 aralık 2017 fenerbahçe kasımpaşa maçı)

  aykut kocaman'ın ikinci kez takımın başına getirilmesine şiddetle karşı çıkıyordum, çünkü daha önce görev yaptığı dönemdeki icraatları pek parlak değildi. zaten kişilik olarak geçmişte yaptıkları bana göre yenilir yutulur cinsten değilken, bu adamı tekrar takımın başına getirmeye hiçbir mantıklı açıklama bulamıyorum. geçmiş dönem hakkında yazdıklarımı merak edenler, buradan okuyabilirler. (bkz: #68882582)

  şimdi ligin 14 maçı geride kaldı, takım liderden 4 puan geride. fakat sıralama olarak takım üçüncü, yani ekarte etmesi gereken 2 takım var. ayrıca beşiktaş ile aynı puana sahip ve beşiktaş'ın kadro kalitesiyle futbolu şampiyonluk adına daha çok ümit vaat ediyor. sezon başı yaşanan vardar rezaletini de unutmamak gerekiyor. ama reyting artırmak için fenerbahçe'nin biraz kıpırdamasının ardından medyanın fenerbahçe-galatasaray rekabetini kızıştırmak için fenerbahçe'ye gaz verme derdiğinde olduğu gözüküyor. şimdi bu gaz verme çabasına karşı olarak, aykut kocaman'ın neden başarısız olacağını, madde madde açıklayacağım.

  1- aykut kocaman kompleksli bir kişi. yıldız oyunculara tahammülü olmadığı için kritik noktalarda doğru oyuncu tercihi yapmayacaktır. örneğin son kasımpaşa maçında takımın forvet oyuncuları sakat ve cezalıyken, kariyerinde daha önce santrafor oynamışlığı olan mathieu valbuena'yı o bölgede kullanmak yerine düz bir orta saha oyuncusu olan alper potuk'u kullandı. doğal olarak alper potuk o bölgede bekleneni veremedi, şimdi de onun performansından memnun kalmadığını belirtti aykut kocaman. bana göre bu konuda en büyük kabahat aykut hoca'nın kendisindedir. sırf mathieu valbuena'nın burnunu sürtmek için yanlış bir oyuncu tercihi yaptı. ama yarın öbür gün bu tercihler yüzünden galibiyetler kaçırılınca, topun ağzında kendisi olacak.

  2- aykut kocaman, simon kjaer'in gidişine onay vererek takımın en sağlam olduğu yer olan defans göbeğini bozdu. danimarkalı oyuncudan gelen parayı da transfer anlamında iyi değerlendiremedi. zaten bu sezon aldırdığı 10 tane futbolcunun yarısı direk beklentilerin altında. bu durum kurduğu kadronun yeterli olmadığını göstermekte. devre arası için transfer söylemleri var, fakat lig arasında iyi futbolcu bulmanın pek kolay olmadığı gerçek. ayrıca bu kadronun iki veya üç transferlerle harikalar yaratmayacağı da kesin.

  3- aykut kocaman futbol felsefesi olarak pas futbolu diyor. ancak bu felsefesi rakip kaleye yeterince gitmeyen bir oyun yapısına sahip ve fenerbahçe ile berabere kalmaya dünden razı olan anadolu kulüplerinin ekmeğine yağ süren bir futbol anlayışı. fenerbahçe'nin sivasspor ve kasımpaşa maçlarında rakiplerinin üzerine gitmesi için davetiye çıkarması haricinde, rakip kaleye gitmekte ne kadar çok zorlandığını gördük. biraz dişli takımlara karşı, fenerbahçe çok puan kaybetmeye devam edecek.

  4- aykut kocaman kendini düşünen bir teknik adam, böyle olduğu için risk almayacak ve kazanması gereken maçları yenilmeyi göze almayacağı için berabere bitirecektir.

  5- aykut kocaman'ın bugüne kadar 6 kez fenerbahçe'de istifa etmesi, psikolojik olarak oturduğu koltuğun ağırlığını kaldıramadığını gösteriyor. bu durum, takıma zor günlerde yansıyacak ve huzursuz bir ortam oluşmasına neden olacaktır.

  6- kendisi durmadan rakipleri hakkında kehanetlerde bulunmakta, ama rakipleri onun dediklerinin aksini yaptıkça, beli bükülen aykut kocaman olacaktır.

  7- taraftarın önemli bir bölümünün kendisi istemediği bir gerçek. durum böyle olunca, iç saha maçlarındaki 12 numara onun yönettiği takım adına eskisi kadar büyük bir güç değil.

  8- aykut kocaman takım savunmasını yaptırmayı becerememesine rağmen öne geçtiği maçlarda genel olarak ikinci golü aramak yerine takımı geri çekmesi, skorun korunamamasına neden olmakta. buna benzer örnekleri daha çok göreceğiz ve fenerbahçe bu yüzden önemli puanlar kaybedecektir.

  9- aykut kocaman'ın takıma yeterli kondisyon vermemekte. fizik güçü yüksek rakiplere karşı skoru alınamadığı zaman, iş son dakikalara kaldığı zaman fenerbahçe maçı koparamayacaktır.

  10- başakşehir ve beşiktaş'ın daha organize ve daha iyi bir kadroya sahip olması nedeniyle, ikisini birden geçerek şampiyon olması çok zor. yani şampiyonluk için tek değil, 2 takımın birden ciddi hatalar yapması gerekli. kaldı ki galatasaray da öyle ya da böyle potanın içinde ve puan durumu itibariyle de hafife alınacak bir rakip değil.

  yukarıda saydığım temel 10 sebep nedeniyle, fenerbahçe'de ikinci aykut kocaman dönemi başarısız bir sezon olarak fenerbahçe tarihinde yerini alacaktır. ama bu sefer şampiyon olamadığı takdirde takımın başında tutulmayacaktır. kaldı ki uefa avrupa ligi'nin ön elemesini geçememiş olması da hali hazırda büyük bir fiyasko. tahminimce bu sezon fenerbahçe ligi ilk dörtte bitirir ve en iyi ihtimal olarak ikincilik diyebiliyorum. ancak şu an gözüken bu takımın ligi üçüncü veya dördüncü bitireceği.