şükela:  tümü | bugün
  • edit: gaza elip fenerbahçemiz'in kesin kazanacağını düşünmüşüz ilk versiyonda. uyaran arkadaşlara teşekkürler.

an itibariyle en az %7'dir. şöyle ki:

son 1 hafta kaldığında fenerbahçemiz'in şampiyon olabilmesi için bizim kazanmamız galatasaray'ın mutlaka yenilmesi ve başakşehir'in de puan kaybetmesi gerekiyor. bu durumda averajın da fenerbahçemiz'in lehine sonuçlanacağı da az önce kesinleşti.

fenerbahçe'nin bu yıl iç saha performansı şu şekilde 16 maç/10 galibiyet
    galatasaray'ın bu yıl dış saha performansı şu şekilde: 16maç/7mağlubiyet
    başakşehir'in bu yıl iç saha performansı şu şekilde: 16maç/3beraberlik/1mağlubiyet

fenerbahçe'nin'in iç sahada kazanma ihtimali 10/16 = 0.625
    galatasaray'ın deplasmanda mağlup olma ihtimali 7/16= 0.4375
    başakşehir'in iç sahada puan kaybetme ihtimali (1+3)/16=0.25

bu üç durumun aynı anda olma ihtimali = 0.625*0.4375*0.25 = 0.06836 yani kabaca %7

galatasaray ve başakşehir'in oynayacakları rakip takımların her ikisi de sıralamada ligin ortalamsının daha üzerinde olduğuna göre bu %7'lik değer alt limit olarak kabul edilebilir. bizim rakip ise tam ortalamada. vakit bulup rakiplerin güçlülük seviyelerini de göz önüne alan bir model geliştirseydim sanırım %10 civarı birşey çıkacaktı şampiyonluk şansımız.

not: son hafta fazla motive olmak ile heyecandan istediklerini yapamama durumları da aşağı yukarı birbirini götüren psikolojik etmenler bence.

sonuç: ilk düşündüğümde imkansız gibi gelmişti ama %10 bence güzel oran. bi kere de biz yaşayalım lan şu sürprizleri.
  • (bkz: timsah yürüyüşü)yle bir adım daha yaklaştığı hadisedir.
  • fenerin 3 puani garanti sayilmis. yanlis bu ihtimal. bence maksimum yuzde 1dir.
  • an itibariyle %50 dir.

ya şampiyon olur ya da olamaz.
  • (bkz: vapurlar çok güzel hayat da garip be abi)
    çok çok düşük olan ihtimal.
    olsun biz senin sarı lacivert çubuklu formanı ve şampiyon olma ihtimalini sevdik.
    olmadı, ikincilik de olumlu.* *
    fb: notum budur.
  • beyinler gıcır gıcır maşallah.
  • abi geç oldu yat istersen
  • sıfır

fb: not
  • denizli'deki, şampiyonluğu kaybetme şansımız kadardır.
  • matematiksel ve mantiksal olarak buyuk bir hata barindiran olasilik.

hayirdir konya macini da mi saha disinda/masa basinda kazaniyorsunuz?