• ersun ersun diye bağıran fenerbahçelilere sorun, onlar iyi bilir kimin yeni teknik direktör olacağını.
  • bu konuyu birkaç gün önce türkiye geneli büyük takımlar için düşünmüştüm... elbette fenerbahçe özeline de uyarlanabilir. sonuçta ortaya böyle bir liste çıktı. burada da paylaşayım:

* öncelikle ali koç'u biraz dinlemiş biri, şu aşamada yerli hocayla çalışmayacağını tahmin edebilir. ersun yanal ise bir seferlik istisnaydı.

(bence de şu aşamada yerli hoca düşünülmemesi lazım. kulüp özelinde düşünürsek fb her zaman yabancı hocaların idaresinde daha iyi oynamıştır. ayrıca ligi tanımayan bir teknik adam hemen şimdi getirilirse, ligi tanımak için önünde 3 ayı ve yaz transfer dönemi olacak.
    yine de yerlide ısrar edilecekse; erol bulut, tayfun korkut, murat yakın, ilhan palut gibi isimler öne çıkıyor... bunu da yazmış olayım.)

* yabancılara gelirsek, öncelikle gelemeyecekleri sayayım.

pep, klopp, mou, zidane gibi isimleri saymıyorum bile. türkiye liginden bahsediyoruz. gerçekçi olmak lazım.

yine aynı klasmanda aşağıdaki isimler de var. bunlar bu yaza, en geç diğer yaza elitler tarafından kapışılacak, o yüzden pek heveslenmeyin:
    - mauricio pochettino (boşta, bence real madrid / barca / bayern fırsatı çıkmasını bekliyor)
    - massimiliano allegri (boşta, o da manu gibi bir yerden teklif bekliyor)
    - julian nagelsmann (bundesliga'da fazla kalmayacaktır)

kariyeri tartışılmaz bazı isimlere gelelim. aşağıda resmen emekliliğini açıklamışlar var, dolayısıyla bunlar da gelemeyeceklerden:
    - jupp heynckes
    - ottmar hitzfeld
    - fabio capello (https://www.usatoday.com/…t-from-coaching/33667385/)
    - arrigo sacchi
    - marcello lippi (https://www.scmp.com/…nnounces-retirement-following)
    - louis van gaal (https://www.skysports.com/…from-football-management)

diğer yandan resmi olarak değil ama kafa olarak emekli olmuşlar şunlar:
    - zico
    - arsene wenger (amca ısrarla ben daha bitmedim diyor: https://www.goal.com/…nal/xxr2uab024x11vupfxxrqy4r3)

sözleşmesi devam ettiği için gelemeyecek bazı iyi hocalar (bütün ligleri tarayarak bana göre en iyileri süzdüm):
    - lucien favre
    - dieter flick
    - carlo ancelotti
    - brendan rodgers
    - marco rose (efsane olma potansiyeli var)
    - nuno espirito santo (bir diğer efsane adayı, saygılar hocam)
    - claudio ranieri
    - marcelo bielsa (hala deli futbolu oynatıyor, ama championship'te iyi durumda)
    - rudi garcia
    - slaven bilic (şampiyonluk şansı var, küme yükselme şansı ise çok yüksek. seneye premier ligde oynayacakken bırakmaz)
    - dick advocaat (72'sinde hala feyenoord'da devam ediyor, saygılar. yazın ayrılırsa sportif direktörlük için takip edilebilecek isimlerden)
    - zeljko buvac (moskova'ya yeni sportif direktör oldu. uzun vadeli proje düşünecektir, memnunsa gelmez. fakat uyuşmazlık yaşayıp ayrılma ihtimali nedeniyle sürekli takip edilmeli)

potansiyeli olup kendini henüz büyük takımda kanıtlamamış, hem de sözleşmesi devam eden, ümit veren isimler. bunların büyük camia için biraz daha kariyer yapması gerekiyor:
    - bruno labbadia
    - steven gerrard
    - adi hutter
    - oliver glasner
    - jesse marsch
    - sabri lamouchi

*ayrıca yazın avrupa kupası olduğu için ağustos'a kadar milli hocaların hiçbiri gelmeyecektir.

olabileceklere gelelim. sözleşmesi devam eden, ancak denenebilecekler:
    - rafael benitez (çin'de çok yüksek bir maaş alıyor, newcastle'da aldığının neredeyse 2 katı. fakat doku uyuşmazlığı yaşayıp bırakması/gönderilmesi de olasılık dışı değil. takip edilmeli)
    - jorge jesus (brezilya'da başarılar kazanmasına rağmen avrupa'ya dönüş fırsatı kovalıyor. aynı şekilde takip edilmeli)

bir de boşta olanlar var:
    - manuel pellegrini (kariyerinde real madrid ve man city var. takımlarının hücumcu mantalitesi var ama ama defansif yönü zayıf oluyor)
    - unai emery (kariyeri düşüşte olduğu için kimse almıyor. zorlanırsa belki ikna olur. fakat stilinin bizim büyük kulüplere uyacağından emin değilim)
    - niko kovac (cv'si hırvatistan, frankfurt ve bayern şeklinde gidiyor. 1 sezon da olsa büyük takım tecrübesinin olması, genç olması artıları. defansı sağlam tutan bir kontratak anlayışı var. bu da ligimizde bolca bulunan kapan-çık takımlarına sıkıntı yaşayabileceği anlamına geliyor. ayrıca genç yaşından dolayı ilk hatasında çokbilmiş medyamız ona 'futboldan anlamıyor' damgası vurabilir.)
    - leonardo jardim (genç ama büyük camia kariyeri olympiacos ve sporting'le sınırlı. monaco'da boş stadyumda oynamak maalesef sizi taraftar ve medya baskısına hazırlamıyor. büyük camia kariyeri yunanistan ve portekiz'le sınırlı bir diğer hoca da vitor pereira idi, hatırlarsanız. jardim daha hücumcu mantalitede olsa da kadrolar vasatlaştıkça kazanma oranları da giderek düşmüş. dolayısıyla bence riskli transfer - başakşehir gibi takımlar için ideal hoca olabilir)
    - roger schmidt (hala genç sayılır, hücum futbolu oynatması ve almanya dışında (çin'de) çalışmış olması avantaj. nokta atışı transferlerden biri olacaktır kanımca)
    - christoph daum (safe bet. gazi baskılı pofuduk montunu özleyenler için. diğerlerinden sonuç alınamazsa denenebilir)

bütün yazdıklarımın özeti, yani favorilerim:

emekli olmasalardı heynckes ve hitzfeld; sözleşmeleri olmasaydı rose ve santo ideal tercihlerdi.
    mevcut durumda ise jesus, schmidt ve pellegrini, bana göre öne çıkan isimler.
    benitez, favre, bielsa, buvac da fırsat transferi olarak takip edilmesi gereken isimler.
    bonus: sportif direktörlük için lippi, capello, wenger, matthias sammer, zico, advocaat veya daum. daum teknik direktörlük için de düşünülebilir.

seçilecek ekole göre sportif direktör ve hoca seçilmeli. alman'sa alman, hollanda'ysa hollanda, brezilya'ysa brezilya. bir felsefe seçip onda ısrar etmek lazım. her sene yeni hoca getirip fırdöndü gibi ekol değiştirmek olmaz.

shortlist yapmak ve bulundurmak önemlidir. kurumsal hafıza açısından da önemi vardır. önemli kulüplerimizin de böyle listeleri olduğuna kesin gözüyle bakıyorum, aksini düşünmek bile istemiyorum.
  • kesinlikle ali koç tarafindan aciklanmamasi gereken teknik direktordur...

once genc, basarili, gelecek vadeden yabanci teknik adam diye phillip cocu'yu getir... 10 mac sonra dusme hattina inince kov...

ardindan ne yapacagini sasirip gorevi cocu'nun yardimcisi erwin koeman'a gecici olarak teslim et... ilk uc macta takim iyi sonuclar alinca da "dur bakalim" deyip bir muddet daha kendisiyle devam etmeye kalkis...

en sonunda kendini 17. sirada bulunca da daha evvel sana soruldugunda mustehzi bir ifadeyle "arkadaslar siz benim hayalimdeki fenerbahce'yi anlamamissiniz" diye daha kapiyi bastan kapattigin ersun yanal'i denize dusen yilana sarilir misali goreve getir...

14 ay sonra bu sure zarfinda kerhen destek verdigin ersun yanal'i da gonder... sonra sanki fenerbahce'den daha buyuk bir takimdan hoca alacakmis gibi bes ay boyunca alanyaspor'un hocasini bekle... takim bes ay hocasiz takilsin dursun, o sayede avrupa kupalarina katilma sansini da cope atsin... altyapi hocasini lisansi var diye bostan korkulugu misali kulubeye dik...

5 aylik beklemenin ardindan da getirdigin adam erol bulut olsun! o da bunun karsiligini sana kadikoy'de takimin basinda ciktigi 15 macta 6 maglubiyet, 2 de beraberlik alarak versin!

daha bunun bir de damien comolli macerasi ve o cok tutunca cekilen devam filmi emre belözoğlu seruveni var!

neyse... kisacasi demem odur ki; ali koc baskan oldugu surece fenerbahce'nin iyi bir teknik direktor bulma, bulsa bile ona basarili olabilecegi bir calisma sahasi yaratma sansi yoktur... bu, yasanan aci tecrubelerle de sabittir...

fenerbahce camiasi dibinde bulundugu derin kuyudan cikmak istiyorsa bir an evvel haziran'daki kongre icin ali koc'un karsisina bir aday belirleyip onun etrafinda kenetlenmelidir... yeni teknik direktor de bu yeni baskan tarafindan secilmelidir...
  • bence tekrar ersun yanal gelsin. şey gibi düşünün modemi kapatıp 10 saniye bekleyip tekrar açmış gibi. bence 3. döneminde başarıyı yakalayacakahahahahs.
  • tam yılmaz vural'lık dönem... bir kupa alır ama ligde tutamayabilir!
  • yılmaz vuralın gelmesi için tüm şartlar uygun. kaybedecek bir şey yok sezon sonuna kadar hayvan gibi ofansif futbolla gönüllere taht kurar seneyede şampiyonluğu koparır. şu adama bir kere doğru düzgün kadro verin iyi şeyler yapacaktır.
  • aykut’u isteyenlere sağlam beddua ve küfür ediyorum haberiniz olsun
  • ilk 10 hafta zamana ihtiyacı olacak.
    10-30. haftalar arası iyi oynatmasada skor alıyor olacak.
    30. haftadan sonra kovulup yerine teknik direktör bile olmayan ismi farketmez bir eski futbolcu getirilecek.
    38. hafta yeni sezon yapilanmamiz hazır yeni hocamız 1 haziran itibariyle görevinin başında olacak.
  • yolla uçağı brezilya'ya al zico ile alex 'i ,beş tane de onların referans olduğu çiğ et yemiş brezilyalı topçu. maceraya gerek yok. tutmazsa zararı ben ödeyeceğim söz.
  • abiiiii selam,

acilen fenerbahçe'ye teknik direktör olmam lazım. ersun'u yaptılar ama o hafta sonları hep teknesinde takılan asosyal biri o yüzden o görevi hak etmiyor.

abiii ersun'u kovmuşlar. senin bir parmağın mı var acaba? :) :) benim acilen teknik direktör olmam lazım abiii. sakallar çok yakışmış.

selam ve dua ile..
hesabın var mı? giriş yap