şükela:  tümü | bugün soru sor
 • peşin edit; öncelikle belirtmeliyim ki "evet kıskanıyorum" bu adam/kadın ların eğlenerek para kazanmalarını kıskanıyorum.

  öte yandan şöyle bir sorun var bu adamlar vergi ödüyor mu ? ödemiyorlarsa büyük cıngar çıkaralım biz sıkıcı sıkıcı işlerimizle 3 10 kuruş kazanıp bunun da büyük bir kısmını vergi olarak ödüyorsak onlar da ödesin efendim.

  şaka bi yana yabana atılacak şey değildir zira mevzubahis kazançlar azımsanmayacak büyük kazançlardır, gördüğüm kadarıyla, çok büyük ve köklü firmalar dahi bu reklam enstrümanını kullanıyor (tabi ki ücreti mukabilinde)

  şimdi söz konusu kazancın sıfatı nedir ?

  ticari kazanç mıdır - serbest meslek kazancı mıdır - arızi kazanç mıdır ? gelir vergisine mi tabidir fatura makbuz kesilir mi ? hangisini yapmak zorundalar bunları vergi konusunda yetkin arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

  ha biri der ki "kardeş ben fenomenim ahan da reklamım, ahan da makbuzum" o zaman da "büyük fenomensin abi" der otururum.
 • maliye bakanlığının yaptığı en hayırlı davranış olarak bu arkadaşlara mükellefiyet durumu getirilmiş.
  günde 12 saat çalıştığım gün, iyi bugün işim erken bitti deyip tüm vergilerimizi de daha para elimize değmeden verdiğimiz için açıkçası bu karara gerçekten de çok memnun oldum. lakin şunu da söyleyeyim, çooook geç çıkmış bir karardır, umarım uygulanması sonraki yıllara bırakılmaz.
  peşinen not: vergilendirilmiş kazanç kutsaldır :)
 • kendi durumunun sebebiyetini eleştirmeyen ama başkalarının kazancını eleştiren ilginç insan tipi. (bkz: vergi haksızlığı)