şükela:  tümü | bugün
  • derebeylik. işçinin toprak kölesi olduğu ve toprak ağasına bağlı olduğu , para ekonomisine geçmemiş toplum.(bkz: marx)
  • tam anlamıyla olmasa bile turk versiyonu icin asiret baslıgının altının inceden cizilmesi gereken kavram..
  • ilerlemenin durduğu dönem.
  • orta çagda 9 ila 13üncü yüzyillar arasinda uygulanan politik ve toplumsal örgüt biçimi. bu rejimin temeli, toprak üzerinde mülkiyetin sonucu, toprak üzerindeki esya ve bireyler üzerinde de bazi hak ve yetkilerin bulunmasidir. topragi isleyen kimse topragi malik olmamasina ragmen, o toprak parçasiyla beraber feodal derebeye aittir ve onun namina ve hesabina çalisir. feodal sistemler feodal bir hiyerarsi barindirir. (bkz: suzerain) (bkz: vassal)
    feodalite ortaçagda uygulanmasina ragmen, bugün dünyanin çesitli yörelerinde karsimiza çikar.
  • marc bloch'un bir kitabının adı, (bkz: feudal society)
  • manorialism veya seigneurialism diye de adlandirilan idari sistemin ongordugu toplum bicimi. adem-i merkeziyetci bir idari yapilanma dahilinde cikarlar iliskisi etrafinda orgutlenmis bir siyasi sistemdi. toprak mulkiyeti temelli oldugu icin burjuvazinin gelismesi ile zayiflamisti. ne var ki sistemin tamamen tarih sahnesinden silinmesi buyuk siyasi donusumlerin akabinde gerceklesti. kuvvetli ve uzun menzilli toplarin gelismesi ile iktidari sarsilan sistem fransa'da ihtilal-i kebir'in ardindan yok oldu. almanya'da junker adi verilen feud benzeri toprak agalarinin inhidami ise ikinci dunya savasinin sonunda gerceklesti.
  • otobüste ayakta giden proleterya, oturanlar burjuva, boşalan koltuğua oturmak için girişilen çıngara da sınıf çatışması denir.
  • diğer adıyla manorizm ya da derebeylik de denebiliyor. özünde karmaşık gibi görünüyor, ama bir kere anlaşıldı mı da kolay kolay unutulacak bir oluşum değil. terminolojisi boldur. türkiye'de özellikle mehmet ali kılıçbay'ın annales okulu çevirileri bu alanın türk akademisi ve okuyucusuna açılmasına vesile olmuştur. zevkli konular vesselam, ama çok okumak gerekiyor o da ayrı mesele tabii... hele bir de bunu türkiye'de demek daha da büyük bir zevk.
  • marc bloch'un, ortaçağ avrupası'nın toplumsal özelliklerini yazdığı, toplumsal tarihçiliğin(ya da burckhardt'ın deyimiyle rüzgarların tarihi) en önemli eserlerindendir. tarihte devletlerin ve aktörlerin rolünün çok az olduğu düşüncesine işaret eder(bkz: annales okulu). ayrıca kitap, kültüralizmin de önemli eserlerindendir. orta doğu coğrafyasının bu tarih anlayışına uyan bir akıma ihtiyacı vardır. orta doğu'dan çıkan her başarılı tarihçi, aşırılı bilgili olsa bile, siyasi tarihe kaymaktadır. 11.-15. yy'lar arası anadolu kırsalı, söz konusu anlayışla incelense, ne kadar ilginç şeylerle karşılaşılacaktır. batı yanlısı oryantalist tarihçilikle mücadele etmek ancak bu koşullarda varolabilir(bkz: dipesh chakrabarty)
  • marc bloch eseri olan feodal toplum'u dilimize kazandıran mehmet ali kılıçbay'dır. arada kaynamasın lütfen.