şükela:  tümü | bugün
  • içilen türk kahvesi için teşekkür edilirken sarf edilen ilginç bir söz, deyiş.
  • nasıl, yemekten sonra "afiyet olsun, ziyade olsun" diyorsak; kahveden sonra söylenen ise "ferah kahveleri(n)-iz olsun" idi eskiden.

şimdilerde pek söylenmiyor, o ayrı. hele ev ve kahvehane sahnelerinde izzet ikramın bolca göründüğü film ve tv dizilerindeyse ben bir tek şehnaz tango da duymuşumdur bu lafı tv dizilerinden. filmlerde ise belki bir ya da iki kez rastladım. sahi neden söylenmez artık ve duyulmaz? tamam, bu topraklarda babamızın yetiştirdiği bir şey değil bu kahve. lakin, adına türk kahvesi denen bir pişirme ve içme usulü bulmuşuz. dünyada da böyle bilinir hani. e niye kahve ile ilgili gelenekler sürmez ve deyişler söylenmez peki?

eski zamanlarda ; "ehlikeyfin keyfini taze elden, taze pişmiş, taze kahve tazeler" derlermiş. bir de huzur ekleyin buna. işte o zaman ferah bir şekilde kahve içmenin o solunası havası hazır demektir.

ferah kahveleriniz olsun.
  • konu kahve olunca hep aklımdan geçen, yerini bulduğumda ise sarf etmekten çekinmediğim bir çift söz.
    dikkat! içtenlik ihtiva eder.
  • rahmetli * anneme kahve içirdim beraber geçen son yılımızda. hiç sevmediği, istemediği bir şeydi. beraber içmenin tadına vardık ama. her kahvenin ardından bunu söylerdi: ferah kahvelerin olsun.

dün bundan bahsettim bi anda. gözlerimden yaşlar döküldü, ferah kahvelerin oldu mu sorusunun ardından. oldu da oluyor da annem olsa da kahvesiz olsaydı ömrüm dedim. kırk yıl hatrı olacak bir acı kahve içmiş olduk, hep olası, hep hayatımda kalası insanla.

sizin acı kahvelere inat ferah kahveleriniz olsun anneciğiniz, babacığınızla. benim de artık sevdiklerimle.