• feramat kullanacağınıza likit demir ya da demir bisglisinat kullanmanızı öneririm.
    6 ila 8 ay kullandım sindirim sistemimi sikti attı. bi daha alanı da yazanı da...

bisglisinat form için konuşacak olursam;
    hem daha hızlı yükseltir hem mide bulantısı yok. kabızlık yok, süt ve süt ürünleriyle etkileşim yok. aç ya da tok istediğiniz her
    an kullanabiliyorsunuz. bunun için 1 saat aç durmanıza gerek kalmıyor. ilk hafta günde
    2 tablet kullanabilirmişiz.
    (dozu eczacım söyledi. günlük 34 mg aldım)

likit formu pek önermem; hem içmesi zor hem de bulantı yapıyor. gıdalarla etkileşim desen var. ama feramattan iyidir. devletin karşıladığı takviyeler hep en alt kalite olmaya başladı.
    ben bir tek ferrum fort'tan memnun kaldım. (piyasayı ben döndürüyorum ulan resmen!)

ek bilgi:
    -------------

-parazit temizliği yapmadan demir kullanmak kısır döngüdür. öncesinde detoks yapıyorum. yüksek doz demir, enfeksiyonu alevlendirebilir.

-folat ve b12 düşükse demir yükselmeyebilir. buna rağmen yükselmiyorsa ağır metal ve bakır testi de yaptırmanızı öneririm.

-doğum sonrası demir kullanmayanlarınız
    var bir de. kafanızda saç kalmaz guzum. delirmeyin.

-demir depolarınız yani ferritin boşsa boşuna kolajen kullanmayın, emilmez. ne kadar demir o kadar kolajen bacılarım.

-tecrübe konuştu-
  • çok rahatsız ettiği için ve artık kullanmam gerektiği için yemekten 2-3 saat sonra atıyorum. belki olduğundan daha yavaş düzelecek ancak yapılacak bir şey yok.

edit: tok karına attığım için acaba işe yarar mı endişelerini dün verdiğim kan tahliliyle giderdim. 2 aydır kullandığım demir preparatı birçok değerimi normale getirmiş. şimdi demir depolarını fulleme sırası.
    yıllardır demiri gis irritasyonu sebebiyle kullanamıyordum. şu an aşırı mutluyum. ancak yine de nasıl kullanacağınızı doktorunuza danışın.
  • bayılacak kadar mide bulantısı yaratan ilaç hayatımda böyle leş bir şey görmedim.
  • keşke bu ilaca eşdeğer bir çözüm olsa. gerçekten mide bulandırıyor ve çok rahatsız ediyor. bugün portakal suyu ile denedim. bi nebze daha iyiydi. ama yan etkisi olur mu bilmiyorum.
  • allah bu ilacin belasini versin. kapsul formlu ilac guya ama icerken bile o igrenc kokusu rahatsiz ediyor. butun gun kendimi yurek yemis khaleesi gibi hissettiriyor. ya da cig ciger yemis gibi. off olsem de kurtulsam. allah belani versin feramat.
  • demir eksikliğim sonucu doktorumun verdiği ilaç. henüz bir yan etkisini ya da rahatsız verici bir şeyini görmedim.
  • antianemik bir ilaç. kapsül.
  • demir eksikliğinde doktor tarafından verilen ilaç.
  • hemoglobin değerlerim ve demir bağlama kapasitem nominalde, ancak ferrtitin seviyem düşük olduğundan mütevellit cilt doktorum tarafından verilmiş ilaç. 2 kutu bitireceğim sonra değerlerime baktırıp ona göre devam ederim.
  • fena mide ağrısına sebep olabilen anemi ilacı.
hesabın var mı? giriş yap