şükela:  tümü | bugün
 • aman efendiimm kimleri de görüyoruuzz diye gençler arasinda alay konusu olan kişi..
 • ferdi ozbegen gey piyanist santor hadisesinde yapilamazi yapmis bir insandir.bir banu alkan filminde karisini tatmin edemeyerek rob do sambrlar icinde kafasinda devamli uyku gozlugu ile gezen koca rolunde gozumde devlesmistir.
 • kıyıda köşede kalmış unutulmuş şarkıları mükemmele yakın bir biçimde yorumlamış, türk müzik tarihinin bir dönemine damgasını vurmuş insan.
  sanıldığı gibi sadece fantezi müzik değil; türk batı müziği, türk halk müziği ve türk sanat müziği alanlarında da başarılı yorumlar yapmıştır.
  güçlü bir sese sahip olmasının yanında, türkçeyi kusursuz kullanması ve bunu şarkılarına yansıtmasıyla da dikkat çeker.
  albümlerinde şarkı seçimi konusunda çok titiz davranmıştır, bu nedenle albümleri sıkılmadan tekrar tekrar dinlenebilir özelliktedir.
  ferdi özbeğen, beğenilerin yozlaştığı, piyasadaki şarkıların birbirinin aynı perküsyon, aynı tempo ve neredeyse aynı arranjmanlardan oluştuğu günümüzden geriye bakıldığında, türk müziğinin bir zamanlar ulaşmış olduğu tepe noktasında bayrağı olan nadir isimlerden biridir.
 • kucuklugumde ismini her duydugumda perdeleri aklıma getiren surrealist kalantör,dilektası...
 • kucukken bilimum kasetlerini ust uste dinlemem sonucunda melankolik bir manyak olmama sebebiyet veren piyanist-santor.
 • dilek taşı, kandil, büklüm büklüm eserleri ile hemen akıllara gelen, sade ama muhteşem yorumu ile insanı alıp götüren, büyük tevazu sahibi sanatçı. ne söylese yakışıyor kendisine.

  piyano çalıp şarkı söylerken gelen teklif üzerine ilk albümü olan "ferdi özbeğenle 45 dakika" lp'sini 1977'de yapmış, bu albümü satış rekorları kırmış, bu alanın öncüsü olmuş büyük müzisyendir.

  kendisinin bir döneme damga vurmuş albümleri vardır:

  - ferdi özbeğenle 45 dakika
  - ferdi özbeğenle sohbet
  - teşekkürler
  - mutluluklar
  - nice yıllara
  - yaşadıkça
  - seviyorum delicesine
  - bir sır gibi
  - piyanist
  - belki bir gün
  - sizin seçtiklerinizle
  - sevdiğiniz şarkılar

  - sevdiğiniz şarkılar

  bir çırpıda ilk akla gelenler.

  özellikle plak kayıtları efsane albümlerdir. yumuşak aranjmanları, piyanoya yer yer keman ve kanun eşliği ve ustanın eşsiz yorumu ile saatlerce çalsın arkada ister insan.

  edit 2020: bir başkadır ile günümüzde yeniden popüler oldu, bir sürü videolar, kayıtlar youtube'a yüklendi... biz de kendisinin seveniyiz, takip ediyoruz tabii gördükçe... bunlardan birinde ne göreyim, meğer 1994 yılında vefat eden rahmetli babam ve yakın arkadaşı selçuk tekay da 1972-73 yıllarında çınar otel'de program yaparken çalmışlar ferdi özbeğenle... hey gidi.
 • deniz baykal'ın kaybolmuş ikizi.
 • kendisi çok iyi,şarkilari pek yaralayici bir insandir..80 li yillarin sonunda arabeskten fantaziye oradan da pop muzige akma egiliminde bas rollerden birini kapmistir.dilek taşi gibi muhteşem bir şarkiya imza atan abimizin çok şahane bir anisina tanik olup burda da anlatmak isterim ki burdan başlayayim
  "bir izmir gecesinde eş dostla gidilen bir raki muhabbettinde ferdi özbegen ile karşılaşilir.gece ilerleyince herkes çiçek olmuş öaslar birleşmiştir.o sirada hesap gelir..ferdi abimiz hesaba bakar "usta ne bu hesap..sen beni hesapta becerecegini mi saniyorsun? hesapta beceremessin beni ama baska yerde becerebilirsin.."
  17 kahve etkisinde bir ayilmaya sebep olmuştur bu cumlesi ferdi beyin bende..arkadaslarinda sahsima "senden sakliyorduk ama böyle" misali bakışlari ise daha bir yaralamistir garip bunyemi..sen o yaşa gel ferdi abinin cinsel tercihini bilme.. sanki hayatimi bir telefon kulubesinden gecirmiscesine ahmakca..
 • bugüne kadar tam 23 albüm hazirlamis sanatçi.

  1977 - 45 dakika
  1978 - sohbet
  1978 - tesekkürler
  1979 - mutluluklar
  1980 - nice yillara
  1981 - yasadikça
  1982 - bir sir gibi
  1983 - seviyorum delicesine
  1984 - sizin seçtiklerinizle
  1984 - piyanist
  1985 - belki bir gün
  1986 - sana ihtiyacim var
  1986 - sevdiginiz sarkilar
  1987 - baska baska bam baska
  1988 - senden sonra
  1989 - yakti geçti
  1990 - kara sevda
  1991 - sarkilarim
  1992 - davaci degilim
  1993 - bir baskadir ferdi özbegen
  1996 - iste geldim
  1998 - kandil
  2001 - ayrilmayalim
 • keşke bugün de piyasada bu kadar iyi müzisyenler olsa dedirten insandır. yaşar plakçılık tarafından yayınlanmış bir konser albümü vardır, "yirminci sanat yılı şan konseri" diye (yalnızca albümün ismi bile adamın farkını ortaya koymuyor mu?). canlı yayında playback'e doyulmayan bu günlerde bir kulak verin bu kayda da görün derim konserde nasıl şarkı söylenir diye. ayrıca gayet sağlam bir orkestrasyonla yapılmış olan düzenlemelerin kalitesi bugün pek çok albümde bile yok, ki hatırlatırım bu insanlar bunu canlı canlı çaldılar.

  bir de bu albümde seslendirdiği ağla halime isimli şarkıya dikkat etmenizi isterim. son albümünde baha beyefendi de seslendirmiş bu eseri. yaz sonu-sonbahar başında adettendir, romantik şarkılara klip çekilir ya, ben de bahadan bu şarkıya bir klip bekliyorum. çok tutacağını da garanti ederim. hem görmüş oluruz eskilerle yeniler arasındaki kalite farkını. baha her ne kadar pop piyasasının en düzgün adamlarından biri olsa da o bile eskilerin yanına yaklaşamıyor. eskisek de işe yarasak...
hesabın var mı? giriş yap