şükela:  tümü | bugün
 • 1851-1929 yillari arasinda ya$ami$ fransiz komutan.. birinci dunya sava$i'nda sarfettigi "ucaklar enteresan oyuncaklar ama askeri degerleri yok" sozuyle me$hurdur.. (bkz: ucak)
 • tam adı mareşal ferdinand foch. birinci dünya savaşı sırasında müttefiklerin komutanı. versay anlaşması sonrası "bu anlaşma bir barış anlaşması değil, 20 yıl sürecek bir ateşkes anlaşmasıdır" demesiyle ünlüdür. "yahu seneyi bile nasıl böyle tutturdu, yani adam boşuna mareşal olmamış" dedirten şahsiyet. (bkz: petain)
 • alman güclerini 11 kasim 1918'de savasin bitimine kadar yaptigi kisa hedefli kesin hücumlariyla (presle) dagitmis ve savasi sona erdirmis fransiz komutan.
 • dünyanın tekrar savaşa gireceğini 20 yıl önceden sadece 65 gün yanılmayla tahmin eden mareşal. meşhur "bu barış değil, 20 yıllık ateşkes" sözünü, müttefiklerin yeterince sert çıkamamasının ve milletler cemiyeti'nin almanlara tazminat ödetmeyi bir türlü becerememesinin ardından söylemiş.
 • des principes de la guerre kitabında "muharebeyi kıtalar değil, generaller kazanır" diyen fransız asker.
  fransız ordusunun ilk büyük savaştaki en önemli komutanlarından biridir. stratejileri ve düşünceleri savaş sonrasında da fransız ordusu üzerinde oldukça etkili olmuştur.
 • 1.dünya savaşı sırasında müttefik kuvvetleri’ne kumanda eden fransız general.
  şöyle bir teorisi var;
  galeyanın gücü kitledir. kitlenin gücü,
  tahrik ve tahrikin gücü de moraldir. öyleyse yüksek moral, yüksek tahrik, yüksek galeyan ise zafer demektir.
 • "ce n'est pas une paix, c'est un armistice de vingt ans."(bu bir barış değil, yirmi yıllık bir ateşkes.) sözüyle ikinci dünya savaşı'nın ayak seslerini daha birinci dünya savaşı'nın barış antlaşmaları imzalanmadan duymuş müttefiklerin fransız komutanı. vay be ne ileri görüşlü adammış diye düşünürken uçaklar hakkında söylediği "les avions sont des jouets intéressants mais n'ont aucune utilité militaire." (uçaklar ilginç oyuncaklar ancak askeri değerleri yok) sözü insanı ikilemde bırakır.

  ben yine de ileri görüşlü bir adam olduğunu düşünüyorum. mustafa kemal atatürk de ikinci dünya savaşı'nı öngörmüş. ancak savaştan galip çıkmış bir tarafın komutanı olarak zafer sarhoşluğu yaşamadan, tarafgir olarak bu çıkarımı yapabilmek saygı uyandırıyor. iki komutanın haklılığı da hitler delisinin versailles antlaşması'nın imzalandığı vagonda fransızların teslim antlaşmasını imzalatmasıyla belgelenmiştir.
 • fransızlar bu adamın "uçaklar enteresan oyuncaklar ancak askeri değerleri yok" sözüne nazire yaparcasına uçak gemilerinden birine kendisinin ismini vermişlerdir.

hesabın var mı? giriş yap