şükela:  tümü | bugün
 • filipinlerin eski diktatoru, halen olu.
 • tam adı ferdinand edralin marcos'tur.

  1917-1989 yılları arasında yasamıs 1969-1986 arası donemde gorev yapmış filipinler devlet baskanıdır.
  abd nin destegi ile diktatorluge gelip karısı imelda ile birlikte ulkesini sistematik bir bicimde somurmustur.
  21 yasında iken babasının poltikadaki bir muhalifini oldurmekle suclanarak mahkemeye cikartildi. suclu bulunarak hapis cezasına carptırılan marcos bu nedenle yarım bıraktıgı hukuk egıtımını 1939 da demir parmaklıklar arasında birincilikle bitirdi. (bkz: hırs)

  artık genc bir avukat oldugu bu donemde davasının yenıden gorulmesını talep etti, ve filipinler yuksek mahkemesi tarafından aklandı..

  japonların filipinleri ikinci dunya savasındaki işgalinden sonra marcos kendine bir savas kahramanı masalı uydurdu.japonlara karsı icinde calıstıgı bir gerilla birligi uydurdu ve birkac kez yaralanmış bir savas kahramanı olarak ovulmesini sagladi.
  ardından uydurdugu belgeler sayesinde hem abd, hem de kendi ulkesinde 27 tane savas madalyası almayı basardi ki, (bkz: oha be kardesim) bu hicbir filipinli askerin alamadıgı kadar cok odul demekti.

  gercek ise hic de o kadar ovunulecek bir sey degıldı, zira marcos savas sırasında japon birliklerine karaborsadan mal satmıstı. (bkz: göt)

  1949 da kendi eyaletinden temsilciler meclisine liberal partiden girdi, 10 yıl sonra senato uyesi oldu.abd ile olan iyi ilişkileri sayesinde 1965 te devlet baskanı oldu.

  bu donemin ardından halkın sırtından iyice zenginleşti ve ulkenin tumunde kendine sadık eyalet yoneticilerinden olusan bir grup olusturdu. 1954 te evlendigi karısı imelda ise ulkede savurganlıgın sembolu haline geldi.

  80 li yıllardan itibaren destegini yitirmeye basladı. 84 secimlerinde ucte iki oranındaki cogunlugunu pes pese gelen skandallar ve yolsuzluklar ile artık yitirmisti.her ne kadar marcos un subat 86 da yaklasık 1.5 milyon oy fazlasıyla secimi kazandıgı ulusal meclis tarafından ilan edildiyse de, secime hile karıstıgı gerekcesiyle halk ordunun bir bolumunden destek gorerek onu koltugundan etti.

  bunun ardından marcos karısı imelda ile birlikte, el cantaları icinde yaklasık 7 milyon dolar ile ucakla abd uzerinden hawai ye gonderildi,1989 da 72 yasında yakalandıgı bobrek hastalıgından öldü.cesedi ancak 1993 te,yeni devlet baskanı fidel ramos un izniyle filipinler'de gömüldü..*
 • karısıyla birlikte ülkesini sistematik biçimde sömüren 1973-81 dönemi filipinler başbakanı.
 • izmir'de yapılmakta olan dev atatürk heykeline çok benzeyen bir heykeli vardı: http://2.bp.blogspot.com/…65108015_f37f2becfa_o.jpg

  sonra şöyle oldu: http://3.bp.blogspot.com/…s640/ferdinand_marcos.jpg

  tema:
  (bkz: mustafa kemal atatürk/@derinsular)
 • 1965 yılında seçimle gelmiş, 1986'da ise ayaklanma sonucu gitmiş filipinler diktatörü.
 • bunu deviren halk, oğlunu muhtemelen devlet başkan yardımcısı olarak seçmek üzeredir.

  (bkz: ferdinand marcos jr)
 • yaşam hikayesinin ilk kısmı oldukça tanıdık gelen diktatör kişi.
 • guinness rekorlar kitabı'nda "greatest robbery of a government" rekorunu kırmış olarak görünen kişi.

  tabi bu neye ve kime göre, kayıt içi-dışı dahil mi ben anlamadım.

hesabın var mı? giriş yap