şükela:  tümü | bugün
 • tahmin edilebileceği gibi porsche arabalarının yaratıcısı , ilginç olan porsche arabaları dünyanın her yerinde böcek diye anılırken ülkemizde kaplumbağa diye anılmıştır
 • dünya üzerinde böcek* ya da ülkemizde kaplumbağa diye anılmayan araba firmasının* sahibi.
 • araba motoru muhendisi ve tasarimcisi porsche (1875 1951) orjinal volkswagen ve spor araba tasarimi ve bu arabalara verdigi porsce adi ile unludur. 1920 de daimler-benz tarafindan araba design yapmasi icin calismaya baslamis ve kendi firmasi ferdinand porsche'i ogullari ile 1930 da kurmustur.
  ilk porsce 1949 da avusturyada erwin komenda nin designi olarak volswagen'in parcalarini kullanarak uretilmistir ve 1952 de porshe 356 atomobil piyasasin sunulmustur ve otomabil klasiklari arasina girmistir. type 911 ilk defa 1964 de designi degistirilerek yine otomobil piyasasina sunulmustur.
 • 2. dünya savaşı sırasında hitlerin emriyle tank dizaynları yapmış savaştan sonra ise araba dizaynları ile almış yürümüş saygı duyulan bir tasarımcı ve işadamıdır.
 • volkswagen kaplumbaganin temel dizayninda emegi gecmi$ ki$i.
 • hakkında şöyle bir fıkra vardır:

  ferdinand porsche, ölür ve öbür dünyada melekler tarafindan karsilanir. melekler kendisinin olaganüstü otomobil tasarimindan dolayi bir dilek hak ettigini söyleyerek, istegini sorar...porsche "tanri ile bir konuda konusmak isterdim." der.melek derhal istegini yerine getirmek üzere ferdinand porsche'yi bir salona alir.
  porsche tanriya sorar:" kadını yaratirken düsüncelerin nerdeydi?" tanri: " ne demek istiyorsun?"
  -porsche: " çok hatali yaratmissin!"
  -1.ön taraf aerodinamik degil.
  -2.çok ses yapiyor.
  -3.bakim masraflari yüksek.
  -4.ayda 5-6 gün tamamen kullanilmaz durumda.
  -5.arka taraf çok sarkik duruyor.
  -6.sürekli boyanmasi ve yenilenmesi gerekiyor.
  -7.egsoz, emisyona çok yakin.
  -8.farlar genellikle küçük.
  -9.yakıtı da son derece pahali.
  tanri kisaca düsündükten sonra cevap verir : "ferdinand, bunlarin hepsi dogru olabilir ama istatistiklere göre bir çok erkek benim icadima senin icadindan daha fazla biniyor!!"
 • "hayallerimin spor arabasını bulamadım, ben de onu kendim yaptım. " ve "eğer birisi hiç başarısız olmamışsa, o kişi kendini yeterince sınamamıştır" sözlerinin sahibi avusturyalı mühendis. dönemin ünlü motosiklet üreticilerinden zündapp ile "auto für jedermann" yani "herkes için bir otomobil" felsefesi ile yola çıkarak çalışmaya başlamış, hitler'in emri ile "2 yetişkin ve 3 çocuğu saatte 100 km hızla götürebilmek" özelliğine sahip olan bir "halk arabası" (bkz: volkswagen) tasarlamıştır.
 • 1875 doğumlu porsche, adını ilk kez paris fuarı'nda genç bir mühendis ve test şoförü olarak kendi geliştirdiği tekerlek göbeği motorları ile duyurmuş. imparatorluğunun temellerini 1931'de porsche mühendislik ofisi'ni kurarak atan bu zeki adam, aynı zamanda mercedes ssk'nın da tasarımcısıdır. volkswagen' katkıları bir yana, 2. dünya savaşında ordu için tank ve askeri araç tasarlamış, savaş sonrası bir dönem fransa'da hapis yatmış, alman ulusal ödülü almıştır...
 • savas sonrasi fransa tarafindan otomobil motorlari hakkinda bilgi alinmak uzere cagirilmis, gerekli bilgiler alindiktan sonra ise hapse atilmistir. hapisten ciktiktan sonra bir turlu toparlanamamis, artik ingilizler'in denetiminden cikmis olan volkswagen'in basina gecememis ve 1951'de hayatini kaybetmistir.

  savas doneminde beetle'in sasisinin kullanildigi kubelwagen adinda karada, schwimmwagen adinda hem karada hem de suda ilerleyebilen araclar gelistirmis ve ingilizlerin bu araclara duydugu ilgi nedeni ile otomobil fabrikasi savas sonrasinda kurtulmustur.

  seneler sonra torunu ferdinand piech volkswagen'in basina gecmis, dedesinin tasarimi olan beetle'in yeni modeli onun doneminde fakat onun denetimi disinda gelistirilmis, tasarima verdigi onayin sonucunda gelistirilerek piyasaya surulmustur.
 • ikinci dünya savaşında alman ordusu için tiger tanklarını tasarlamıştır.