şükela:  tümü | bugün
  • 12 haziran 1892 ile 2 temmuz 1973 tarihleri arasında yaşamış alman general.

    i. dünya savaşı'nda 1917 sonbaharında caporetto taarruzu'nda yer aldı bir teğmen olarak pour le mérite madalyası kazandı.

    schörner nisan 1944 yılında generaloberst rütbesine terfi etti. joseph goebbels gibi üst düzey nazi liderlerinin gözdesi oldu. nihayet, 4 nisan 1945 tarihinde, schörner ve mareşal yükseldi. joseph goebbels gibi üst düzey nazi liderlerinin gözdesi oldu.

    okw, mareşal schörner'den son kez 2 mayıs'ta haber almıştı. mareşal, birlikleriyle batı yönünde muharebe ederek ilerlemek ve amerikan birliklerine teslim olmak niyetinde olduğunu bildirmişti. bir okw albayı 8 mayıs'ta mareşal schörner'i görmek için amerikan hatlarından gönderildi. albay, general schörner'in üst subaylarına teslim konusunda emir verdiğini, ama her yerde itaatin garanti olamayacağına ilişkin görüş bildirmiştir. daha sonraki gün general schörner komutayı bırakarak avusturya'ya uçtu ve 18 mayıs'ta amerikan birlikleri tarafından tutuklandı.

    şubat 1952 yılında sscb yüksek mahkemesi askeri kurulu tarafından 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. nisan 1952 yılında yüksek sovyet icra heyeti bir kararname ile cezasını 12 buçuk yıla düşürdü. aralık 1954'de bir kararname ile 1958 yılında batı almanya'da yargılanması için alman demokratik cumhuriyeti yetkilileri teslim edilmesini sağladı. orada tutuklandı ve savaş sırasında firar etmekle suçlanan alman ordusu askerlerinin yasadışı infazından suçlandı ve suçlu bulundu. 1973'te münih'de öldü.
  • öldüğu sirada (bkz: 2 temmuz 1973) 2. dunya savasında gorev yapip hayatta kalan son alman feldmareşaliydi.(bkz: feldmareşal)