şükela:  tümü | bugün
  • uzun kış gecelerinde dost, ahbap, komşu ve akrabaların yedikleri akşam yemeği ve o gece yapılan eğlence. topluca düzenlendiği gibi kadınlar, erkekler, kızlar ve delikanlilarca ayrı ayrı da düzenlenir.
    kadınların ferfenesinde herkes payına düşen yemeği hazırlar. akşam bu yemekler beraberce yenir. sonra kahve içilir, fal bakılır, türküler söylenir ve karşılıklı maniler okunur. yaşlıların masallar anlattığı da olur. çeşitli oyunlar oynanır.
    erkekler ferfeneye ayrı ayrı yemek götürmezler, o gün kimin sırası ise tüm yemekler o evde hazırlanır. kaz yahut hindi kesilmesi adetdendir. yemekten sonra tavla, kağıt oyunları başlar, yüzük oyunu erkek ferfenesinin en vazgeçilmez keyfidir. bazı geceler tel helvası çekilir. gece nihayete ermeden salt bu geceye has olan tekerlemeli bir türkü söylenir ve ferfene sırasının kime geçtiği de bu türküyle açıklanır.
    bazı yörelerde yalnız genç kızların düzenlediği eğlenceye ferfene denir. günü ve kimin evinde yapılacağı yahut yiyeceği getireceği küçük kağıtlara yazılıp kura ile belirlenir.
    bazı yörelerde ise ferfeneye yalnız evli olmayan delikanlılar katılır. önce aralarından bir delikanlı başı seçilir. herkes evinden çeşitli yiyecekler getirip delikanlı başına teslim eder, o da bunları satıp parasıyla koyun yahut keçi satın alır. ferfere günü pişen yemeklere bu hayvanın eti konur.
    tüm bunlar anadolu insanının sıcak, keyifli ve dostluğa düşkünlüğünü gösteren eğlencelerdir. gösterdiği farklılıklar da yörelerin farklılıklarına işaret eder ne de güzel ifade ederler..
  • (bkz: herfene)
  • anadolu'da daha cok, dügünden evvel yapilan damat eglencesi, erkek kinasina verilen isim. bol alkollü, geleneksel oyunlarin girla gittigi, sabahlara kadar devam eden bir muhabbet gecesidir.
  • ankara'da bir mekan. etin kovboyu diyor kendine. fiyatları nasıldır hiçbir fikrim yok. bilen varsa yeşillendirirse sevinirim.
  • ankara/çukurambar’da bulunan steakhouse konseptli mekan.

f/p oranı gayet iyiydi, lokum 45-50 tl arası gibi bir şeydi. gelen et gayet doyurucu ve lezzetli. nusret’in bir tık aşağısı, hatta yarışabilirler ama günaydın’ın lokumundan kesinlikle daha iyi.

ferfene burger de yedim, ankara’daki sayılı hamburgerlerden biri olabilir. gayet güzeldi. yalnız yanında gelen patatesi çok sevemedim, özensizdi. 27 tl fiyatı vardı.

sipariş fark etmeksizin default olarak ortaya 4lü bir ikram/meze tabağı geliyor. onlar da lezzetliydi.

mekan tasarımı ve müzikler gayet hoş, ortam sakin ve huzurlu. keyifli bir akşam yemeği yenebilir, misafirlerinizi de burada ağırlayabilirsiniz. ferah bir mekan. garsonlar gayet ilgili ama yalakalık düzeyinde değil.

kısacası baya memnun kaldım ben. tekrar gidip başka lezzetler de denemeyi bir kenara yazdım. verdiğiniz paraya değiyor. “nusret’e para kazandırmayayım sırf adı var, ama bir steakhouse göreyim et yiyeyim” diyorsanız gidin, tavsiye ederim.
  • sahibinin kavboy şapkasıyla ortada dolandığı bir mekan. zaman zaman siparişe göre tereyağında yaptıkları spesiyalı masaların ortasına getirip ateş sov yaparlar. o tereyağının sıçramasıyla masada telefon, anahtarlık vs ne varsa yağ olur. nusrette daha tecrübeli yapıyorlar bu görseli.
    diğer bir husus mekan alkol, şarap diye bağırıyor. steak yiyorsunuz yanında ayran veya şalgamla. neden? çünkü bu mekan islam sosyetesinin göbeği olan çukurambar'da. günaah.
    lezzete gelecek olursak burger ve steakları lezzetli. ilik çorbası muazzam. arada denk gelirseniz oğlak çevirme yapıyorlar. salata ve havuç dilimi tatlısı çok vasat.