şükela:  tümü | bugün
 • özbekistan, tacikistan ve kırgızistan' ı birbirine baglayan önemli bir bölgedir. vadi; üzerinden afganistan' a ulaşılmasının kolaylıgı ve sınır güvenligini saglamanın zorluguyla tanınıyor. uyuşturucu karaborsacılıgı ve terörism bölgede etkili.
 • bir çok problemi olan vadi.

  ...onlar kitap istiyor, kalem istiyor, okul istiyor okumak istiyor... onlara yardım elinizi uzatacağınıza bir de utanmadan, sıkılmadan alay ediyor, küçük görüyorsunuz... aslında alay edilecek küçük görülecek birileri varsa o da sizlersiniz... hiçbir işe yaramayan asalak gibi yaşayan sizler... utanacağınızı bilsem yüzünüze tükürmek isterdim ama ondan da anlamazsınız ki siz !
 • (bkz: gök atları)

  bir zamanlar böyle güzelliklerle anılan vadi. şimdiyi anlatmaya dil varmaz.
 • orta doğu'nun bekaa vadisi olarak adlandırılan afgan-sovyet savaşından itibaren sürekli olarak terörist ihraç eden vadidir. aynı zamanda yer altı yer üstü kaynakları bakımından bir hayli zengin bir bölgedir.
 • orta asya ülkeleri başkentlerinin toplandığı vadi. eğer şu haritaya bakacak olursanız orta asya'nın geniş coğrafyasıyla tezat biçimde taşkent, bişkek, duşanbe ve kazakistan'ın eski başkenti almatı'nın birbirine çok yakın olarak belli bir yerde toplandığı görülür.

  bunun tek nedeni ilgili ülkelerin ekonomik merkezlerinin ve dolayısıyla ulaşım ağlarının fergana vadisi'nde toplanması.
 • (bkz: mirkelam)'ın babasına, oğluna fergan adını koyması için ilham veren yer.

  (bkz: fergan mirkelam)
 • (bkz: fergana)
  doğusu kaşgar, batısı semerkant ve maveraünnehir, güneyi hindukuş dağları ile çevrili bir bölge.

  (bkz: endican) ya da (bkz: andican), (bkz: andican olayları)
 • ortaasya'nın kaynayan kazanı, gelecekte ülke olarak kayıtsız kalamayacağımız çok önemli çatışmalara gebe bir bölge. işin içinde bölgenin yerel güçleri (kırgızistan,özbekistan ve tacikistan) , bölgedeki iki süper güç (çin,rusya) olunca işler daha da karışmakta. amerika an itibarı ile biraz kendi problemleri ile uğraşsa da bölgeyi karıştırmak için er veya geç duruma burnunu sokacaktır.

  konu ile ilgili seyredilmesi gereken bir video, kanal da takip edilmeye değer.

  https://www.youtube.com/…05609qsb6mk&ab_channel=gzt
 • özbekistan, tacikistan ve kırgızistan'ın birbirine dolandığı yer. harita. orta asya'da çatışma riski barındıran bir yer. ara ara çatırdılar çıkıyor zaten.
  etnik temelli ülke çözüm değil. kırgızistan tarafında kalan özbek yerleşim yerleri var, özbekistan'da milyonlarca tacik nüfusu var. bu insanları yapay sınırlarla ayırmamak lazım. etnik temelli ülke çözüm değil. buhara eskisi gibi renkli olmaya devam etmeli. fergana illa ki bir gruba ait olmamalı. hepsi bir arada olunca güzel.