şükela:  tümü | bugün
 • iskoç taş ustası. şimdi taş ustalarına mı daldı bu adam sabah sabah diye sormayın. illa sormak isteyenlere aslında bu adamın futbolun belki de ilk yıldızlarından biri olduğunu söyleyelim. peki taş ustası olmasının önemi neydi?
  aslında bu sorunun cevabını bilmiyorum. lakin darwen günlerinde taşı bırakıp sadece topla oynayınca ortalık karışmıştı. yıl 1879. futbol dünyanın birçok yerinde ana rahmine bile düşmemiş, adanın yeni yeni kurallarını koyduğu bir oyun hüviyetinde. oyun, amatörlerin oyunu, profesyonellerin işin içine girmesi asla düşünülemiyor. işte böyle bir zaman diliminde fergus ile kiltdaşı john love'ın profesyonel olduğuna inanılıyor. koca taş ustası, elini taşlara atmıyor, ne altına, ne üstüne; sahalarda fink atıyor düşünsenize. 1880 yazında blackburn rovers'a geçince ortalık kızışıyor. hayır bu iki takım ezelî rakipler o günlerde de. sonraki maçlarda kan gövdeyi götürünce, buna iki takımın eşleştiği bir kupa maçı için tarih koyulamamasını ekleyin, federasyon arkadaşları bir su içip düşünmeleri için kupadan ihraç ediyor. neyse ki fergus abimizin, kariyerinin sonuna doğu profesyonelliğe izin verilmeye başlanıyor da, şayialar bitiyor. bizimkisi de taş işine dönmüyor.
 • bilinen ilk profesyonel futbol oyuncusu, iskoçyalı.

  netflix'in the english game adında fergus suter'in hayatını konu alan bir dizisi vardır.
 • jimmy love ile birlikte modern futbolun öncülerinden. ingiliz futbol federasyonu'nun
  1895'te aldığı karar ile birlikte profesyonel futbolculuğun önü açıldı bu da futbolun endüstrileşmesini sağladı.

  profesyonellik kaçınılmazdı fakat federasyon'un olumsuz kararı onaylansaydı bugün çok farklı bir futbol izleyebilirdik; gösterisi az fakat yürekten futbol.