şükela:  tümü | bugün
1869 entry daha
 • spotifydaki 5. soru cevap etkinliğinde aşık mahzuni şerif ile ilgili çok güzel bir anısını paylaşmış büyük üstad.

  kendisinin tüm külliyatını okumama rahmen ya gözümden kaçmış ya daha önce bir yerde denk gelmedim yahut üstad ilk kez paylaştı bunu. benim durumumda olan habersiz diğer hayranlarına, bu iki güzel insanın güzel anısı mahrum kalmasın diye ekleyeyim istedim;

  üstad anlatıyor;

  " mahzuni benim çok sevdiğim dostumdu. turne için almanya'ya gitmiştik orada tanıştık.ilkokulda mandolin çalıyordum.sonra gitara sonra akordiyona geçtim. celal şahin hayranlığıyla.
  fransa'da öğrenciyken saza başladım.ferhangi şeyleri küçük sahnede oynuyorken sahneye girdim, mahzuni en ön sırada oturuyor. bilet almış. hadi bakalım, saz çalınacak mahzuniye karşı! mümkün değil ve fakat çalınacak.

  oyundan sonra muhabbet ettik , " senin önünde saz çalmak çok ayıp , kusura kalma " dedim.
  "sen kötü çalmıyorsun, sazın iyi değil gurban" diyerek gönlümü aldı.

  iki ay sonra müdüriyetten aradılar, aşık mahzuni geldi dediler, buyur edin dedim. elinde bir sazla geldi..
  kendi ustasına özel olarak yaptırtmış sazı!

  ruhu şad olsun. mahzuni ölmez!

  bugün ferhangi şeylerde kullandığım mahzuni'nin bana hediye ettiği sazdır.

  sazı gitar gibi çaldığımı görünce "saza gıyma gurban" demişti.
  müthiş bir adamdı mahzuni. aşık geleneğinin en protest örneği.
  ferhangi şeyler'de anlatıyordum. çok acılar çektirdiler benim bu güzel dostuma.köyündeki evini sayısız kez yaktılar. tekrar yakmak için baştan onarmasını beklediler.
  en son evini yaktıklarında, mahzuni; erim erim eriyesin diye türkü yaktı.
  nihat erim başbakandı.. "

  sesi titriyordu her mahzuni dediğinde ferhan şensoy'un, sevgili dostu güzel insan aşık mahzuni şerif e saygı duymakta ve önünü iliklemeye çalışmakta olsa gerek sesler telleri ve dudakları
 • 5 tanecik podcasti ile bizleri sahipsiz koymadığını, orada olduğunu abimiz olduğunu anlatan insan.. biz senin herşeyine razıyız be abi, yoluna düşen, fikirlerine sahip çıkan oyunlarınla, öykülerinle büyüyen sol yumruğu yavaş yavaş havaya kalkan çocuklarız işte. seveceksen bizi "hergelelerim" diye sev..

  5. podcast bölümünde ferhan usta ağlıyor biz ağlıyoruz, o hisleniyor biz hisleniyoruz.. on dakikadan sonra şıp diye bitiyor podcast , balkona çıkıyoruz "nem kaldı" açıyoruz, cigarayı yakıyoruz, mahzuni'den sonra bi başımıza sessizce ağlıyoruz..
 • spotify'da 5. soru cevap podcastinde,
  "gençlikten insanın yanına ne kalıyor? insan gençken enerjisini neye harcamalı?" sorusuna şöyle bir cevap vermiş:

  - bu soruların kesin bir cevabı yok. insan kendini hiçbir zaman yeterince yaşlı hissetmiyor. 69 yaşındayım ve yaşlılık bana halaaa* uzak bir gelecek gibi geliyor.
  yaşlanmak yapacak işinin bitmesi anlamına geliyor. benim yapacak bir sürü işim var. buna rağmen pat diye ölebilirim tabi. ölümden hiç korkmadım. ölüyorsun ve bitiyor hayat. bu kadar.
  gençlere tek tavsiyem var;

  - ihtiyarların tavsiyelerini dinlemesinler. tek bir hayatları var istedikleri gibi yaşasınlar.
 • dobra, adam gibi adam, insan gibi insan. her seyiyle.
 • “gençlere tavsiyem ihtiyarların tavsiyelerini dinlemesinler” derken tavsiye vererek, nitche’nin “ bu dahil tüm genellemeler yanlıştır” benzeri çelişkiye yol açan * üstaddır.
 • sırf pardon isimli başyapıt için bile saygı duyarım kendisine.
 • podcast te öğrendik ki usta pardon un devamı 'çok pardon' u çekmek istiyormuş. umarım böyle bir şey görürüz.
 • çok fazla tiyatro oyunu izledim. beni en fazla etkileyen oyuncudur, ferhan şensoy. ses 1885 tiyatrosu da türkiye'de en fazla etkilendiğim sahnedir. korona virüsü salgınından sonra umarım sahnede görürüz.

  dahası şensoy'un kalemi de çok kuvvetli. kitaplarının çoğunu imzalatıp almıştım. spotify'daki soru cevap 5'te de konu otellere geldiğinde hemen aklıma oteller kitabı geldi. çok beğendiğim kitaptır. okurken "ben de geziyorum, keşke ben de böyle yazıya dökebilsem" diye hayıflanmıştım.
 • bana deseler kiminle rakı içmek istersin diye tereddütsüz ferhan şensoy derim. efendi ligi'nde rakı içmek istediğim insan.
28 entry daha