• sahnede bir kaç defa izleme fırsatı yakaladığım için kendimi gerçekten çok ama çok şanslı hissettiğim, yeniden görebilmek için fırsat kolladığım insan.

kısacık podcast ları ile son dönem, oyunları ve kitapları ile her daim dünyamı aydınlattığı için kendisine minnettarım.

podcast dinlemek için spotify a üye olmanız gerekli ancak ücretli üyelik satın almanıza gerek yok. ola ki "ben spotify kullanmıyorum ki" diye dinlemeye teşebbüs dahi etmeyen varsa, duyurulur.
  • tiyatrolar açılsa da şahları da vururlar vesilesiyle tekrar sahnede izlesek (tabi bilet bulabilirsek) dediğim usta.

soru-cevap podcasti bile insanın keyfini yerine getiriyor resmen.
    hayatındaki o güzel kesitleri dinlemek çok güzel.
    şahları da vururlar'ı, ikinci babam dediği haldun taner'e ilk kez okuduğu anları anlatışı ise hem çok tatlı hem de bir o kadar saygı değer.

çok tarzı olmasa da bu tarz dijital platformlarda umarım daha sık dinleme şerefine erişebiliriz kendisini. zira adam söverken bile aydınlatıyor.
  • spotifydaki 5. soru cevap etkinliğinde aşık mahzuni şerif ile ilgili çok güzel bir anısını paylaşmış büyük üstad.

kendisinin tüm külliyatını okumama rahmen ya gözümden kaçmış ya daha önce bir yerde denk gelmedim yahut üstad ilk kez paylaştı bunu. benim durumumda olan habersiz diğer hayranlarına, bu iki güzel insanın güzel anısı mahrum kalmasın diye ekleyeyim istedim;

üstad anlatıyor;

" mahzuni benim çok sevdiğim dostumdu. turne için almanya'ya gitmiştik orada tanıştık.ilkokulda mandolin çalıyordum.sonra gitara sonra akordiyona geçtim. celal şahin hayranlığıyla.
    fransa'da öğrenciyken saza başladım.ferhangi şeyleri küçük sahnede oynuyorken sahneye girdim, mahzuni en ön sırada oturuyor. bilet almış. hadi bakalım, saz çalınacak mahzuniye karşı! mümkün değil ve fakat çalınacak.

oyundan sonra muhabbet ettik , " senin önünde saz çalmak çok ayıp , kusura kalma " dedim.
    "sen kötü çalmıyorsun, sazın iyi değil gurban" diyerek gönlümü aldı.

iki ay sonra müdüriyetten aradılar, aşık mahzuni geldi dediler, buyur edin dedim. elinde bir sazla geldi..
    kendi ustasına özel olarak yaptırtmış sazı!

ruhu şad olsun. mahzuni ölmez!

bugün ferhangi şeylerde kullandığım mahzuni'nin bana hediye ettiği sazdır.

sazı gitar gibi çaldığımı görünce "saza gıyma gurban" demişti.
    müthiş bir adamdı mahzuni. aşık geleneğinin en protest örneği.
    ferhangi şeyler'de anlatıyordum. çok acılar çektirdiler benim bu güzel dostuma.köyündeki evini sayısız kez yaktılar. tekrar yakmak için baştan onarmasını beklediler.
    en son evini yaktıklarında, mahzuni; erim erim eriyesin diye türkü yaktı.
    nihat erim başbakandı.. "

sesi titriyordu her mahzuni dediğinde ferhan şensoy'un, sevgili dostu güzel insan aşık mahzuni şerif e saygı duymakta ve önünü iliklemeye çalışmakta olsa gerek sesler telleri ve dudakları
  • 5 tanecik podcasti ile bizleri sahipsiz koymadığını, orada olduğunu abimiz olduğunu anlatan insan.. biz senin herşeyine razıyız be abi, yoluna düşen, fikirlerine sahip çıkan oyunlarınla, öykülerinle büyüyen sol yumruğu yavaş yavaş havaya kalkan çocuklarız işte. seveceksen bizi "hergelelerim" diye sev..

5. podcast bölümünde ferhan usta ağlıyor biz ağlıyoruz, o hisleniyor biz hisleniyoruz.. on dakikadan sonra şıp diye bitiyor podcast , balkona çıkıyoruz "nem kaldı" açıyoruz, cigarayı yakıyoruz, mahzuni'den sonra bi başımıza sessizce ağlıyoruz..
  • spotify'da 5. soru cevap podcastinde,
    "gençlikten insanın yanına ne kalıyor? insan gençken enerjisini neye harcamalı?" sorusuna şöyle bir cevap vermiş:

- bu soruların kesin bir cevabı yok. insan kendini hiçbir zaman yeterince yaşlı hissetmiyor. 69 yaşındayım ve yaşlılık bana halaaa* uzak bir gelecek gibi geliyor.
    yaşlanmak yapacak işinin bitmesi anlamına geliyor. benim yapacak bir sürü işim var. buna rağmen pat diye ölebilirim tabi. ölümden hiç korkmadım. ölüyorsun ve bitiyor hayat. bu kadar.
    gençlere tek tavsiyem var;

- ihtiyarların tavsiyelerini dinlemesinler. tek bir hayatları var istedikleri gibi yaşasınlar.
  • dobra, adam gibi adam, insan gibi insan. her seyiyle.
  • “gençlere tavsiyem ihtiyarların tavsiyelerini dinlemesinler” derken tavsiye vererek, nitche’nin “ bu dahil tüm genellemeler yanlıştır” benzeri çelişkiye yol açan * üstaddır.
  • sırf pardon isimli başyapıt için bile saygı duyarım kendisine.
  • tepeden tirnaga orijinal bir insan. konusmasi bile cok orijinal.
  • podcast te öğrendik ki usta pardon un devamı 'çok pardon' u çekmek istiyormuş. umarım böyle bir şey görürüz.
hesabın var mı? giriş yap