şükela:  tümü | bugün
240 entry daha
  • artık yavaş yavaş sahneden elini eteğini çekip , bilgi birikim tecrübelerini kendince ışık gördüğü veya bu işe aşık kimselere aktarması gereken oyuncu ferhan şensoyun klasik oyunudur.

ekşi sözlükten ihraç edilmek ve fularımı teslim etme uğruna acımasızca eleştirmek istiyorum. geçtiğimiz hafta uzun süredir gitmek istediğim oyununa gitme fırsatı buldum. bir tiyatro oyuncusu olarak algım açık , gözler açık izlemeye koyuldum.

en son masal müfettişi adlı oyununa da aynı heyecanla gitmiş gözlerim kanayarak çıkmıştım. bu sefer bir klasiğini izleyecektim . umutluydum.

tecrübesine lafımız yok saygımız sonsuz lakin artık gerçekten tweet atar gibi oyun oynaması , zaten egosu yüksek bir oyuncu iken üstüne yaşlı sinirinin eklenmesi , siyasi göndermelerinin bile artık o kadar ''vay be'' olmayışı , aksaklığı , bitse de gitsem halleri ciddi anlamda moralimi çok bozdu.

isminden ötürü kapalı gişe oynaması , para verdik gülmem lazım seyirci kitlesi de az çok bilinçsizliğin bir örneğiydi.

gazete okuması eski oyunlarında doğaçlama gelişirken artık dur dur napıcam bak şimdi şeklinde olması , homofobik ithamlarının ağır , seksist şakalarının çekilmez olması oyunu kaliteden bir hayli düşürmüştü.

eskiden sahne aldığım bir sahnede izlerken o adamı , seni bile küçültü bu sahne ferhan hocam bize neler yapmaz serzenişinde bulundum.

yer yer tebessüm ettiğim yerler oldu. not aldığım yerler de oldu. adam bu işin duayenlerinden.

seyirciden çakmak aldı. çakmak verme-alma diyalogları döndü. sahnedekine şaka yapma gayesiyle o çakmak geri gelir umarım dedi çakmağı veren seyirci. ferhan şensoy'un ''neden geri gelmesin oradan ak partiliye mi benziyorum?'' çıkışı seyirciyi alsa da. genel olarak seyirciden nefret eder gibiydi.

sahnede bir oyunu duygu+istek+ tecrübe + dinamizm izlenesi yapıyor demek ki.
    şimdi sen kimsin ki amk diyenler olacaktır. daha iyisini yap da izleyek diyenler olacaktır. olacaktır yani. napalım. beğenmedim.

edit : cv'ime müneccimliği ekleyeceğim kardeşim sen de her oyuncunun her oyununun iyi olması zorunluluğu ve beğeninin tekelleşmesi ile ilgili makaleni masama bırak.
  • jerk, sen kimsin ki amk.

evet diyen oldu.
    müneccimlikte var özgeçmişine yaz.

türkiye de eşi olmayan tiyatro eğitimi almış, yaşını başını almış yine de oynayan ferhan şensoy'un oyunudur.
  • ben youtube'dan sadece ses kaydını dinlememe rağmen bu oyuna hakkını verdiysem tiyatroda izlesem kimbilir ne yapardım. bir şeyi beğenmiyor olabilirsiniz, eleştirebilirsiniz gayet-tabi böyle bir hakkınız var yalnız türkiye'de buna benzer cesur oyunlar eşine zor rastlanır en azından sahip çıkılması gerekir. levent kırca'nın olacak o kadar'ına sahip çıkmadık da ne oldu? açın izleyin herhangi bir bölümünü hak veriyor musunuz görelim.
  • çanakkale’de denk gelip gittiğim baş yapıt. çok istediğim ve gittim. bir türk’ün ölmeden önce yapması gerekenler listesinde olmalı.
3 entry daha