• bugün yani 28 eylül saat 3'te fatih at pazarı beyrut kafede hüda kaya ile birlikte barışın önünü nasıl açarız?isimli bir konuşma gerçekleştirecekler. 28 şubat sürecini onlardan dinleyeceğiz.

https://www.facebook.com/events/214461152053874/
  • salincagini suclulukla cehalet arasina kurmus, sallaniyor.
  • türkiye'nin kolektif zihin seviyesinin iyi bir örneği olarak, yıllardır beş kavramı evirip çevirip makale çıkaran 'entelektüel'.

sonra türkiye niye bu halde.
  • radikal gazetesinden ismail saymaz’ın kendisi ile yaptığı röportajı okudum ve en mülayim tabirle… neyse, boş verelim şimdi mülayimi falan da, röportajdan bir-iki alıntı yapalım gelmişken.

tutuklanması söylentisi ile ilgili:
    - bana haber yollandı birileri tarafından. istihbarat birimleri gibi bir yerlerden.
    - aferin sana! aydın dediğin böyle olacak, her yerde kulağı olacak, istihbarat birimleriyle içli dışlı olacak.

başbakanın devreye girmesi ile ilgili:
    - okulda konuştum. ali bayramoğlu ile konuştum. bu bir şekilde başbakan’ın kulağına gidiyor.
    - aferin sana! aydın dediğin böyle olacak. başbakana haber uçurabilecek gerektiğinde, aracıyı da yad edip hatırını hoş kılacak.

veeee muuuuuhhhteşem bir cemaat eleştirisi:
    - stv’de “şefkattepe” gibi saçmasapan diziler de var.
    - aferin sana! aydın dediğin böyle sert eleştiri yapacak, “tanzanya’dan kazakistan’a kadar okullar da var, ‘abant platformu’ gibi demokrasi de ön açmış bir alan da var” gibi övgü kelamını anca böyle sert ve amansız eleştiriler dengeleyebilirdi.

kısacası, ferhat kentel’i tam 88 “aydın eveti” ile uğurluyoruz. finalde başarılar ferhatım kentelim.
  • ferhat kentel benim hasmım değil -sandalyemde pineklerken tutuklanma haberinden zevk almam. ahmet şık ve ragıp zarakolu'na dokundukları zaman bizim canımız acımıştı. hısmım olmayanlar için de geçerli: türkan saylan ya da ilhan selçuk. bu yüzden kim ne ders desin, ali bayramoğlu hayırhah bişi başarmıştır. metod tamamen yanlış, ancak hukuksuzluğu ortaya serme konusunda ve koruma güdüsü bağlamında doğru..

gel gelelim, ferhat bey ismail saymaz'a verdiği söyleşide oldukça sığ bi yaklaşım içine girmiş. ben, genel eğilimin aksine "başbakanın kurtardığı sosyolog" tamlaması üzerinden eleştiri getirmeyeceğim. ancak bi aydından beklediğim, şahsi kaygıları mümkün olduğunca az dile getirip, gerçekleşmiş hukuksuzluklar üzerine konuşması. yap(a)madığından kızgınım.
  • "solcusuyla, sağcısıyla, eski ve yeni rejimin aparaçikleri kendi kutuplarından çok hoşnutlar. bana onların kutuplarından illâllah geldi; ben kendi kutbumu inşa ediyorum" diyen devrimci sosyalist işçi partisi merkez komite üyesi.

11 ocak cumartesi günü 15:00'te, istanbul'da, fatih'teki beyrut kafe'de anlatacak:

https://www.facebook.com/…wsfeed_story_type=regular
  • “ak parti organik aydın arayışında bazı arkadaşlar da bu role hevesli” demiş.
    hayat size güzel be abi! çökmekte olan tarihsel blok içinde organik aydın işlevi pek kalmadı be abi. akp önderliğindeki tarihsel bloğun inşasında organik aydın rolünü kimler üstlenmişti biliyor musun? sizler! tahminen bugün itibarıyla kastettiğin markar esayan, yıldıray oğur, nagehan alçı, oral çalışlar falan gibiler organik aydın işlevi görmüyorlar artık, iktidarın propaganda merkezinden yönetilen birer muktedir kuklalarıdırlar bunlar. iktidar ve iktidarla bütünleşmiş gruplar/sınıflar dışındakilerin nazarında hiçbir itibarları yoktur artık bunların. oysa organik aydın mensubu olduğu grubu/sınıfı temsil eder, ait olduğu grubun nazarında itibarının olması lazım ve itibarı nedenyle muktedirle kendi grubu arasında bir aracı işlevi görür. kısacası, organik aydın rolü için itibar önemlidir. markar’ın, ceren’in, oral’ın, yıldıray’ın ve benzerlerinin itibarı falan kalmadı be abi, sümeyye’nin trolleridiler bunlar artık. ama eskiden içinden geldikleri gruplar nazarında bunların ve de sizlerin itibarı vardı ve akp de sizleri organik aydın olarak kullandı, hem de tepe tepe. organik kriz sürecindeki bir hegemonyada klasik organik aydın kavramı çok havada kalır, hele hele markar, haşmet, ceren gibilere hiç uymaz. bence bu mevzularda kaz çevirmekten ziyade sağlam bir özeleştiri içine girelim ki gelecek kuşaklara faydalı olalım.
  • serbestiyet'ten ayrılışından sonra yazılarına marksist.org'da devam ediyor.

http://www.marksist.org/…ne-yeniden-senin-ergenekon

bugün de öyle bir yazmış ki yani, harika :)

"parmak sallayanlar, katilleri hazırlayan katil antrenörleri, katillerin bizzat kendileri yavaş yavaş piyasaya çıkmaya başlıyorlar.

endişelenecek bir şey yok... sadece darbeye karşı "önlem alınıyor" ve "reel politika" bunu gerektiriyor. tabii ki emniyetteyiz.

yani "milli irademizin partisi", darbe tezgahını cansiperane çabalarla boşa çıkarmış bir akp emniyette... bizzat biz emniyette olmasak da sorun değil; vatanımızın esas ve tek partisi, en çok iş yapan partisi akp emniyette olduğuna göre biz de dolaylı olarak emniyetteyiz sayılır."
  • marksizm 2014'te "forum: yetti artık! devlet, yolsuzluk, çeteler" konulu toplantının konuşmacısı.

http://www.marksizm.biz/program/
  • monograf'ın ikinci sayısında, kendisiyle "türkiye'de akademi" hakkında yapılmış bir röportaj vardır. şuradan ulaşılabilir.
hesabın var mı? giriş yap