şükela:  tümü | bugün soru sor
 • van cumhuriyet savcısı. sarıkaya, tıbbı cihaz alımında yolsuzluk yapmakla suçlanan van üniversitesi rektörü yücel aşkın hakkında hazırladığı tartışmalı iddianame ile gündeme gelmişti.

  sarıkaya, yargıyı siyasallaştırdığı ve güdümlü soruşturma yürüttüğü eleştirilerine hedef olmuştu.
 • orgeneral yaşar büyükanıt hakkında "adil yargılamayı etkilemeye" çalıştığını öne sürerek, "örgüt kurmak", "sahte belge düzenlemek", "görevi kötüye kullanmak" suçlarından da soruşturma yürütülmesini isteyen van cumhuriyet savcısı. bundan önceki kamuoyunca bilinen iddianamesi rektör yücel aşkın hakkında düzenlediği çete iddianamesi.

  (http://www.milliyet.com.tr/…/03/06/guncel/agun.html)
 • adalet bakanlığı ile ilgili bir portalda kendisini tanıtan bir bölüm bulunmakta;

  http://www.adalet.org/dostuye.php?id=9856
 • kara kuvvetleri komutanı yaşar büyükanıt hakkında hazırladığı iddianame ile tekrar gündeme gelen savcı. büyükanıt, şemdinli olaylarına karışan astsubay ile ilgili "tanırım, iyi çocuktur" demişti. savcı sarıkaya bu sözleri, yargıyı etkilemeye yönelik olarak değerlendirdi.

  ancak asıl ilginci, savcı sarıkaya, büyükanıt'ı örgüt kurmak ve sahte belge hazırlamakla suçluyor.

  bu olay, medyada, 30 ağustos'ta genelkurmay başkanlığı koltuğuna oturmasına kesin gözüyle bakılan büyükanıt'ın önüne kesmek olarak yorumlandı. genelkurmay başkanı büyükanıt'ın, akp hükümetinin işlerini kolaylaştırmayacağı tahmin ediliyor.
 • de ve da eklerinin nasıl yazılacağını bilmeyen insan. orgeneral büyükanıt ile ilgili "çete kurmak, görevi kötüye kullanmak bla bla" iddianamesinde "büyükanıt'ta bu şahısları koruyordu" yazmıştır. canım kardeşim, dahi anlamındaki de ve da lar ayrı yazılır. o cümleyi de şöyle yazmak gerekir: "büyükanıt da bu şahısları koruyordu" kendisine biraz türkçe öğrenmesini tavsiye ediyorum. şu adres faydalı olabilir: http://www.dahianlamindakideayriyazilir.com/
 • daha bağımsız bir insan olarak (bkz: sacit kayasu)
 • okey oynamayı sevdiğini bildiğimiz savcı.

  gün sonuna kadar bu adreste: http://www.hurriyet.com.tr/….asp?yazarid=131&gid=61
 • 20 nisan 2006 itibariyle, hakkında açılan disiplin soruşturması nedeniyle hakimler ve savcılar yüksek kurulu tarafından 1'e karşı 6 oyla meslekten ihraç edilmiş olan kimsedir.

  bir hukukçu olarak bu savcının, bütün olumsuzluklara rağmen, ordunun bastırması neticesinde meslekten atılmış olmasını kabullenmem zor. çünkü, eğer iktidarı, yargıya müdahale ediyor diye eleştiriyorsak, o zaman bir başka kurum da aynı şekilde müdahale edip bir savcıyı meslekten men ettiriyorsa, buna da karşı çıkmamız lazım.

  başsavcının kanımca sorumlu tutulması gereken asıl eylemi, van 100. yıl üniversitesi rektörü hakkında önce tarihi eser kaçakçılığı, onu tutturamayınca çete kurmaktan yaptığı suç duyurularıdır. iddianamenin sebepsiz olarak sürüncemede bırakılarak, uzun süre hazırlanmaması nedeniyle, van 100. yıl üniversitesi genel sekreteri intihar etmiş, rektör yücel aşkın cezaevinde kalp krizi geçirmiştir. başsavcı asıl olarak bu eylemleri nedeniyle sorumludur.

  edit: bu arada, siyasal iktidar kendi adamına nasıl olur da sahip çıkmaz diye düşünüyordum ki cevabını da öğrendim. ihraç kararının çıktığı toplantıya adalet bakanı cemil çiçek katılmamış, tek karşı oyun sahibi ise müsteşar fahri kasırga'ymış. yani aslında sahip çıkamamışlar.
 • cumhuriyet savcısı olmaktansa kadı olmayı tercih edebilecek yapıda biri gibiydi. kadı madı olamadı ama savcılık da yalan oldu. ha elbette isteriz ki türkiye'de objektif yaklaşımlar yerleşsin, yargılanamayan, sorgulanamayan kişi ya da kurum kalmasın. ama maalesef suistimalle, maymunlukla kendi kişisel çıkarları için atılan her adım bu tip uygulamaların önüne set çekmekten başka bir şeye yaramayacaktır. bu arada dokunulmazlıkların arkasına sığınanların işledikleri muhtemel suçlara sırtını dönüp enver arpalı gibi bir insanın ölümüne endirek de olsa sebebiyet vermekten vicdan azabı çeker mi bilmem ama ben kendisini bazı sıfatlarla hiç unutmayacağım. yarın öbürgün bir milletvekili filan olarak da karşımıza çıkarsa bu kişi düşünün artık cumhuriyetin geldiği hali.