• adama youtube kanalında "hocam b2 seviyesinde videonuz çıkacak mı?" diye soruyorlar, "b2 ne?" diyor. "hocam grammar translation method'a benziyor bu sizin yaptığınız," diyorlar, "o metodu hiç duymadım," diyor. sonra da sistemin, hazırlık sınıflarını kaldırmak suretiyle en büyük kötülüğü yaptığı ortaokul-lise talebelerine "i go to school" "i drink tea" falan öğreterek on günde ingilizce öğrettiğini iddia ediyor. kendisini dünyanın en iyi dilbilimcisi ve en iyi ingilizce öğretmeni ilan etmiş. karşı çıkan varsa çıksın karşıma diyor. bunu da çok kurnazca yapıyor zira tutup da chomsky'nin veya herhangi bir dilbilimcinin yahut ingilizce öğretmeninin "hayır, ben senden daha iyiyim," demesi yalnızca itibarını düşürmek olacaktır. bunu bildiği için halkın cahil kesimini sömürüyor. çok önemli dilbilim çalışmaları varmış ama hiçbiri ortalıkta yok. sadece "i go to school" "do you read this book" seviyesinde yabancı dil öğretimi kitapları var. kendisi daha dilbilim(linguistik) ile filoloji farkını bilmiyor. sonra da kitaplarını satabilmek ve kurslarına öğrenci çekebilmek içine millete vatan, millet, sakarya sömürüsü kesiyor. madem iki ayda yabancı dil öğrettiğini iddia ediyor, çıksın bakalım kendisinin toefl puanı kaçmış? beginner seviyede kötü bir telaffuzla anlattıklarını herkes yapar. bakalım advanced seviyede bir şeyler öğretebiliyor mu? öğrencilerinin iki ayda c2 hadi onu geçtim c1 seviyesine gelebildiklerini sertifikalandırabiliyor mu? acaba kendisinin bildiğini iddia ettiği dillerden herhangi birini c2 seviyesinde bildiğini ispat edebilecek sertifikası var mı?

kendisine en ufak bir eleştiri getirildiğinde "siz ne yaptınız ki?" ya da "buyrun daha iyisini siz yapın" diye kurnazlık yapıyor. kimsenin eleştirmek için bir şey yapmasına gerek yok. ortaya "dünyanın en iyi dilbilimcisi" veya "en iyi ingilizce öğretmeni" diye çıkan kendisi. bizim de "vatana hizmetimiz" yabancı dil öğrenmek isteyen insanları nasıl kandırdığını ifşa edip foyasını ortaya çıkarmak. (tabii o zaman da "bakın o kadar kişi videoyu izlemiş bana teşekkür ediyor," diyecek. eğer bilgi demokrasiyle işleyen bir şey olsaydı galileo'nun zamanının en cahil insanı olması gerekirdi. ki kaldı ki sıfır ingilizce bilen adam yalan yanlış da öğrense bunun farkına varamayacağı için öğrendim sanıp teşekkür edecek elbette.)

edit: kitabında kullandığı "i learn for me" ifadesinin yanlış bir kullanım olduğunu, sözün doğrusunun "i learn for myself" olduğunu söyledi bir hoca. bu f.y. de "i learn for myself" "kendi kendime öğreniyorum" demektir; "i learn for me" ise kendim için öğreniyorum demektir, dedi. insanlar youtube videosu altında ısrar edince "dediğim doğru. gidin araştırın," diye diretiyor. o senin dediğin "i learn for myself" değil, "i learn myself" canım, ikisi arasında dağlar kadar fark var. işte böylesine dehşet bir ingilizce öğretmeni kendisi. ayrıca the galatasaray ve the fenerbahçe kullanımları var ki evlere şenlik. bir de english'in telaffuzunun ingliş değil, engiliş olduğunu iddia ediyor. eleştirilince "her yerin telaffuzu farklıdır," lafına sığınıyor. velhasıl yeni türkiye'nin a1-a2 düzeyinde ingilizce bil(mey)en ingilizce öğretmenidir. iki ayda yabancı dil öğretiyormuş. ne kendisi ne de öğrencileri herhangi bir yabancı dili c2 hadi bilemediniz c1 düzeyinde öğrendiklerini ispat edemezler. (the bell family yerine family bell demesine girmiyorum bile.)

edit 2: b1 diye bir şeyin varlığını öğrenmiş zira koyduğu videoların başlıklarına b1, b2, c1, a2 vb. serpiştirmeye başlamış. ama öğrettiği beginner seviyedeki dersleri b1 zannediyor. çok fena, çok.
  • bildiği tek dil ,milleti fırçalar gibi çalışan berbat vucut dilidir.adam itici olmak için yaratılmış.dolu başağın boynu eğri olur.
  • kendi yöntemini eleştiren herkese yaptığı muamele'yi şuan akp fetöcülere yapmıyor. bu kadar eleştiriye kapalı balon bir adam. bir şeyler yapmaya çalışmasına saygı duyuyorum ama sırf bu yüzden ben en iyiyim dünyanın en zeki adamıyım tarzı kendini ispatlayamayan sözler söylemesine pek katlanılmıyor. abi madem 10 dil konuşuyorsun ve bunları mükemmel derecede konuşuyorsun nerede senin belgelerin ?
  • youtube kanalında dünyanın en iyi dilbilimcisi ve en iyi ingilizce öğretmeni olduğunu iddia eden biri. kanalında daha yeni yeni ingilizce öğrenmeye başlayan 12-13 yaşlarındaki ortaokul öğrencilerine ayar vererek kendisini tatmin ediyor. ki bu dünyanın en iyi dilbilimcisi olduğunu iddia eden zat daha kendisi türkçe yazmaktan ve konuşmaktan âciz. (klasik ve hollandaca sözcüklerini yanlış telaffuzu ve daha de'leri, ki'leri, mi'leri bile doğru yazamıyor) çoluk çocuğu ve ingilizce öğrenmeye çalışan zavallı insanları kendisinden ve benzerlerinden korumakta, böyle insanlara para kaptırmalarını önlemekte fayda vardır. adam iki ayda herhangi bir dili öğretebileceğini iddia ediyor ama daha türkçe konuşup yazamıyor! gerisini siz düşünün.

https://www.youtube.com/watch?v=deaqrlhwq7e
    https://www.youtube.com/watch?v=kqz_fg_rqe8

edit: bir de 5 günde mi, 15 günde mi ne arapça öğrenecekti bu, ne oldu o iş?

edit 2 : adam o kadar cahil ki cermen dillerine alman dilleri, latin dillerine roman dilleri diyor. birisi şuna cermenle almanın arasındaki farkı anlatsın. bir yerde de bilingual çokdilli demektir dedi. bilingual çokdilli değil, ikidilli/çiftdilli demektir. çokdilli ise multilingual'dir. gerçi hatalarına yamamakta adamın üstüne yok. kendisinin bir falsosu yazılınca hemen siliyor ya da başka bir yama yapıyor.

edit 3: adam kendisini dünyanın en iyi dilbilimcisi ilan etmiş ama daha bilişsel dilbilimden haberi yok. birisi bir videoda, bu f.y.'ye yabancı dil öğrenen üç yaşındaki bir çocuğun bilişsel gelişiminin bir yetişkin düzeyinde olamayacağını söyleyince "bu dediğinizi anlamadım, ne yani çocuğun kapasitesi mi yetmez?" diyor. adam daha insanın bilişsel dil gelişiminin yaşlara göre nasıl olacağından, üç yaşındaki bir çocuğa dille ilgili her şeyi öğretemeyeceğinden haberi yok.
  • dünyanın en iyi sistemi iddiasında olup ta orta okul ingilizce hocasından farklı bişey yapmayan adam.
    keşke bu kadar basit olsa
  • kendi kendini dünyanın en iyisi falan ilan eden bir adam. dil öğrenmeyi, dil öğretmeyi ne zannediyor, b1'i, b2'yi ne zannediyor, kim inanıp izliyr ve öğrendiğini söylüyor gerçekten çok merak ediyorum. eğer çevrenizde bu arkadaşa inanan birileri falan varsa uyarın lütfen.

rus dili edebiyatı mezunu olduğu da son derece şaibelidir. geçenlerde merak edip youtube'da rusça öğrenmek için ne gibi türkçe kaynaklar var bir bakayım dedim. bu adam çıktı karşıma, hakim olduğum için ingilizce ve rusça üzerinden biraz incelemek için girdim baktım, rezalet kelimesi kifayetsiz kaldı.

rusça "bugün" kelimesi "segodnya" şeklinde yazılır, "sivodnia" şeklinde okunur. "şu an" kelimesi "seyças" şeklinde yazılır, "siças" şeklinde okunur. bu adam "sivodnia"'yı "sevodniya" şeklinde, "siças"'ı "seyyças" şeklinde okuyor. rus dili ve edebiyatı bölümünden diploma almaya öyle ya da böyle, herhangi bir şekilde hak kazanacak kadar rusçaya maruz kalan bir insanın bu kadar ölümcül hataları bu kadar basit ve yaygın kelimelerde yapması mümkün değil. "kız arkadaş" kelimesi "podruga" şeklinde yazılıp "padruga" şeklinde okunurken bu adam "padruga" şeklinde yazmış. ayrıca rusça yazım alfabesi ile matbu alfabe farklıdır. tahtasına yazdığı kelimeleri yazışına bakılırsa muhtemelen el yazısı alfabesini bilmiyor bile.

bir de bir zamanlar rusça öğrettiğini iddia ettiği iki genç kızı konuşturmaya çalıştığı bir video vardı, şimdi aradım bulamadım muhtemelen kaldırmış. kaldırması da çok mantıklı çünkü ruslar duysa dillerine edilen bu hakareti kaldıramaz intihar falan ederlerdi herhalde, o biçim bir rusça...

adam resmen nitelikli dolandırıcı. bir de hataları yorumlarda yüzüne vurulduğunda akıl almaz bir agresiflik gösteriyor. acilen müdahale edilmesi lazım.
  • daha düne kadar youtube videoları altına yazılan yorumlara "b2 ne demek?' diyordu ama görünen o ki bunların dil seviyeleri olduğunu öğrenmiş. zira "beş günde b1 ingilizce " diye videolar koymuş kanalına. fakat bir mesele var ki kendisinin b1 zannettiği şeyler b1 değil, olsa olsa a1 seviyesinde. kuvvetle muhtemeldir ki bu zat gramer kitaplarındaki bütün tense'leri anlatınca c2 seviyesini öğretmiş olacağını da zannediyor. kendisi daha doğru dürüst ingilizce bilmeden dünyanın en iyi dil öğretmeni olduğunu iddia ediyor. buralarda hakkında yazıldıkça youtube videolarındaki hatalarını yamıyor. neyse, en azından yavaş yavaş da olsa dil öğreniyor.

buraya da sözde b1 ingilizce derslerinin sonuncusunu koyayım da daha iyi anlaşılsın:

https://youtu.be/j-qzugkbhbg
  • kendisi tam bir kısayolcu şark kurnazı bence. var olmaması gereken insanlar kategorime ekledim.
  • hakkında buraya bir entry girmiştim.
    bu adamın kim patlatacak diye bekliyordum, beklediğim olmuş. yabancı diller hakkında pek bir şey bilmeyip, kendine "master of languages" (ahahahahahahahah) diyen bir adamdı.

temel ispanyolcam berbat olduğu halde bir çok basit hatasını yakalamıştım. ingilizceye hiç girmiyorum bile.

tanım: üçkağıtçı.
  • ingilizce ve birçok dili konuşmayı hızlı ve pratik bir şekilde öğrettiğini iddia eden dil bilimci.

düzeltme: 'öğreten' sözcüğü 'öğrettiğini iddia eden' şeklinde değiştirilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap