şükela:  tümü | bugün
  • fer'i müdahil davaya bir şekilde katılmış olan diğer şahıstır dolaylı yönden davaya müdahil olmuştur dava dosyasını inceleyebilir ve hukuki olarak bağımsız bir şekilde davayı dinleyebilir ancak fer'i müdahil hiç bir şekilde taraf sıfatına kavuşamaz o hep üçüncü kişidir.
  • taraf sıfatı olmadığı halde, haklı çıkmasında hukuksal yararı olan taraf yanında ve ona yardımcı olmak amacıyla davada yer alan kişidir. fer'i müdahil davada taraf değil taraf yardımcısıdır. bu nedenle fer'i müdahilin verilen hükmü tek başına istinaf veya temyiz etme hakkı yoktur.
    fer'i müdahale talebi, davanın görüldüğü mahkemeye verilecek dilekçe ile yapılır. müdahale talebi kabul edilirse, fer'i müdahil davayı ancak müdahil olduğu noktadan itibaren takip edebilir.
  • yancı. üçüncü kişinin, davayı kazanmasında hukuki yararı bulunan taraf yanında ve ona yardımcı olmak amacıyla, tahkikat sona erinceye kadar davada yer almasıdır. üçüncü kişiye bok yemek düşer demez hukuk, sonra kendisine gelecekse sıra, ben öndekilere yardım etmek istiyorum diyebilir. ali ayşeden tv almış, ayşe de hasandan. tv kutusundan çıktığında bozuk çıkmış, ali ayşeye dava açmış, hasan da ayşe haksız çıkarsa bana dava açacak diye ilk davada ayşe haksız çıkmasın diye onun yancılığını yaparsa işte o feri müdahildir.