• "binlerce binlerce sır bilinecek\o gizli yüz gösterince kendini" *
  • 'her kimse ki, o âdem kendi ayıbını görücü olur, onun rûhuna bir kuvvet zâhir olur...
    nitekim kişi noksânını bilmek gibi irfân olmaz denmiştir.'

pendnâme
  • "attar aşkın yedi şehrini gezdi de
    biz ancak bir sokağın dönemecindeyiz."
    mevlana
  • "aşk gelirse sebep kaçar, çünkü sebep, aşkın deliliğiyle birlikte var olamaz. aşkın sebeple hiçbir ortak noktası yoktur." demiştir.
  • "ummandan yağmur bulutlari gibi var da sefere çık. seyahat etmeden inci olmazsın" demiş şahsiyet.
  • evliyânın büyüklerindendir, velilerdendir, alimlerdendir.

buyurdu ki:

"ey gâfil! sen nefs sâhibisin. bu dünyâda kendini hesâba çek. kalbindeki pislikleri temizlemek için mücâhede et. büyükleri de kendine kıyas etme. zîrâ bir velî, zehir de yese o zehir bal olur."
  • mevlana'nın "bilginlerin sultanı" olarak bilinen babası baha veled'in "yüce attar" olarak tanımladığı şahsiyet. rivayete göre, mevlana küçük yaşlardayken, babası baha veled'le birlikte yürüyorlar ve feridüddin attar onlara dönerek şöyle diyor:

"tanrıya hamd olsun, işte büyük bir nehir, arkasından kudretli bir okyanusu sürükleyerek geliyor"

baha veled zaten o yıllarda "sultan-ul ulema" ünvanına sahip. bilginlerin sultanı manasına geliyor. herkes, özellikle islam alemi ona çok büyük saygı duyuyor. fakat feridüddin attar, baha veled'i büyük bir nehire; arkasında yürüyen celal'i (mevlana'yı) ise kudretli bir okyanusa benzetiyor ve mevlana'nın geleceğini çok önceden görüyor.
  • "dört şeyi dört şeyden temizle; dilini gıybetten, kalbini kıskançlıktan mideni haram lokmadan, davranışlarını riyadan." diyen zat-ı muhterem.
  • kuşların dile geldiği ,şifalı gözyaşlarına ve sihirli rengarenk tüylere sahip olan kuşları efendisi simurg hikayesinin anlatıcısı ,"gerçi hiç birimiz yoldaki kuş değiliz ama onları anladım, bu bana yetmez mi?" diyen , moğollar tarafından öldürülen alim-şair.

mantıkku't -tayr'da şöyle bir bölüm var ki;

ey yolun saliki ! kitabımı bir şiir veya böbürlenme vesilesi olarak görme.
    kitabıma dert gözüyle bak ki bendeki yüz dertten birine inanasın.
  • "kimdir benim gibi tek ve tenha kalan;
    denizin dibine daldığı hâlde dudakları kupkuru bulunan!"
hesabın var mı? giriş yap