şükela:  tümü | bugün
 • istanbul üniversitesi, tarih bölümü hocası. öğrencileri hakkında tek kelam etmemiş olsa da son günlerde yavuz sultan selim hakkında yazdığı kitapla gündemdedir, yavuz sultan selimin alevilere ilişkin politikasına dair söyledikleri tartışmaların düğümlendiği nokta olarak öne çıkıyıor. haftaya kitaba dair daha ayrıntılı malumatla geri dönerim.
 • ilk osmanlılar ve batı anadolu beylikler dünyası isimli kitabı oldukça güzel makaleler barındırır. bu makalelerden bir tanesi osmanlının orta asya geleneğine göndermelerini anlatıyordu. özellikle osmanlı'nın başlarında orta asya vurgusu baya varmış, ben bu konuyu pek bilmiyordum. tabi orta asya derken göktürkler, hunlar filan değil, daha ziyade oğuzlar olarak düşünülmüş orta asya.
 • tanıdığım akademisyenler arasında en mütevazı olanlardan biri. malum bizim camiada, hele ki tarihçiler arasında pek böylelerine rastlanmaz.
 • hocanın son kitabı yayınlanmış bulunmakta: fetih ve kıyamet, timaş yayınlarından. kitabın konusu istanbul'un fethi ve bunun osmanlı, islam ve batı dünyasındaki yankıları. kitabın arka kapağında yeni belgelerin ışığında diyor ama şunu söylemek gerekir ki, kitapta topkapı sarayı arşivinden alınmış sadece bir belge bulunmaktadır. bu husus biraz kitapçının cinliği gibi duruyor. öte yandan bibliyografyadaki eserler de tanınmadık bilinmedik şeyler değil, ancak yorum farkı tabii ki mevcut. zira hocanın bu incelemesinde yaptığı eski kaynaklara yeni yorumlar getirmek ki, tarihçilik mesleğinin en tabi uğraşlarından birisi de budur.
 • emekli olup istanbul universitesi tarih bolumu'nden ayrilmistir. dahasi istanbul 29 mayis universitesi'ne transfer olmustur. bizi sevindirmistir. yasasindir. oleydir. umarim "osmanli tarih yazicilari" dersini orada da verir.

  buraya kendisinin munis/rasyonel/yanli olmaktan uzak tarihciligi ile ilgili birkac not almisim zamaninda. ama yollamaya cesaret edememisim. belki ilerde uzun uzun yazilir.
 • istanbul 29 mayıs üniversitesi edebiyat fakültesinin yeni dekanıdır. hoca bu arada fetih 1453'den sonra 1711 yılındaki prut seferini inceleyen bir doktora tezi olan haydi osmanlı sefere kitabının yazarı hakan yıldız ile birlikte bir zamanlar osmanlı kıyam dizisinin tarih danışmanlığını yapmaktadır.
 • fakülte yıllarımda hocanın sesini duymak için anfide en ön sırayı kapmaya çalışırdık. gerçi hep müsait olurdu ön sıralar. dersler bilgi dolu, keyifli ama sessizdi. hoca, televizyon programlarına çıkmaya başladıktan sonra sesindeki perdeyi açtı ve daha bir güzel oldu.
 • an itibariyle kendine has müthiş sakinliği ile ntv'de istanbul'un fethini anlatan tarihçi.adamın dibidir.
 • istanbul'un fethi sırasında osmanlının köle ticareti yaptığını biraz tırsarak da olsa anlatan hoca.
 • fatih sultan mehmet'in selvi boylu gavur kızlarına yazdığı aşk şiirlerini "tasavvufi tarafı var" diye savunan tipleri sıratarak dinleyen hoca.