1. istanbul üniversitesi, tarih bölümü hocası. öğrencileri hakkında tek kelam etmemiş olsa da son günlerde yavuz sultan selim hakkında yazdığı kitapla gündemdedir, yavuz sultan selimin alevilere ilişkin politikasına dair söyledikleri tartışmaların düğümlendiği nokta olarak öne çıkıyıor. haftaya kitaba dair daha ayrıntılı malumatla geri dönerim.
 2. iü tarih bölümü yeniçağ kürsüsü başkanıdır aynı zamanda osmanlı devleti kuruluş devri mütehassısıdır.
 3. tanıdığım akademisyenler arasında en mütevazı olanlardan biri. malum bizim camiada, hele ki tarihçiler arasında pek böylelerine rastlanmaz.
 4. hocanın son kitabı yayınlanmış bulunmakta: fetih ve kıyamet, timaş yayınlarından. kitabın konusu istanbul'un fethi ve bunun osmanlı, islam ve batı dünyasındaki yankıları. kitabın arka kapağında yeni belgelerin ışığında diyor ama şunu söylemek gerekir ki, kitapta topkapı sarayı arşivinden alınmış sadece bir belge bulunmaktadır. bu husus biraz kitapçının cinliği gibi duruyor. öte yandan bibliyografyadaki eserler de tanınmadık bilinmedik şeyler değil, ancak yorum farkı tabii ki mevcut. zira hocanın bu incelemesinde yaptığı eski kaynaklara yeni yorumlar getirmek ki, tarihçilik mesleğinin en tabi uğraşlarından birisi de budur.
 5. son kitabı fetih ve kıyamet in kurgusuna hayran kaldığım edebiyat profesörü. istanbul'un gecmisi ve de bizans imparatorluğuna dair bilmediğiniz bir çok şeyi öğrenmeniz muhtemel. kitabın icinde fatih sultan mehmet in bizans imparatorluğu elçilerine verdigi müthiş bir cevap da bulunmakta:

  "ben sehirden bir şey kazanmadım. zaten ondan kendisini cevreleyen surlar dısında hiçbir şey kalmamıştır. ancak ben boğaz'da bir kale yapmak istersem sehrin beni engellemeye hakkı yoktur, her şey benim kudretim altındadır"
 6. emekli olup istanbul universitesi tarih bolumu'nden ayrilmistir. dahasi istanbul 29 mayis universitesi'ne transfer olmustur. bizi sevindirmistir. yasasindir. oleydir. umarim "osmanli tarih yazicilari" dersini orada da verir.

  buraya kendisinin munis/rasyonel/yanli olmaktan uzak tarihciligi ile ilgili birkac not almisim zamaninda. ama yollamaya cesaret edememisim. belki ilerde uzun uzun yazilir.
 7. fakülte yıllarımda hocanın sesini duymak için anfide en ön sırayı kapmaya çalışırdık. gerçi hep müsait olurdu ön sıralar. dersler bilgi dolu, keyifli ama sessizdi. hoca, televizyon programlarına çıkmaya başladıktan sonra sesindeki perdeyi açtı ve daha bir güzel oldu.
 8. yıllardır bu ülkenin kanayan yarası olan -osmanlı ve safevi devletleri arasındaki ideolojik çekişmelerden dolayı- şahbazlık-şiilik-alevilik gibi kavramları baş aktörler olarak yavuz sultan selim ve şah ismail'in etrafında olağanüstü bir şekilde işlemiş olan güzel insan.

  'yavuz sultan selim' isimli eseri tüm çocuklarımıza okutulmalıdır. eminim ki; güzel ülkemde bu kitaba değer verilip her kesim tarafından objektif bir gözle okunsa mezhep çatışmaları son bulur. bu ülke başka bir boyuta geçer.

feridun emecen hakkında bilgi verin