• dr. house ile dr. emmett l. brown arası bir hayvan doktoru, dehası. öyle bir veteriner. terminal durumdaki bir hayvanı bile yaşatırsa ancak o yaşatır. terstir, huysuzdur, hayvana kötü bakıldığını anladığı an hayvanın sahibine ağzına geleni söyler, yerin dibine sokar. gözümü kırpmadan hayvanlarımı teslim ederim, yaptıklarını sorgulamam bile. sadece kedi köpek veterineri de değildir diğer veterinerlerin aksine. kuş, kaplumbağa, yılan, köstebek ne gelse elinden geleni yapar, her hayvanı bilir, anlar. tüm hayvanları bu kadar seven bir veteriner zor bulunur. gerektiğinde sabahlar o klinikte. "kusura bakmayın, kapattık" dediğini işitmedim. zira beş sene önce kedimin ameliyatına gece 12'de başlayıp 1'de bitirmişti ve kliniğin bahçesinde hala bekleyen hayvan sahipleri vardı.

kendisine beş senedir gitmiyorduk, beni şahsen tanımaz etmez. bugün tıklım tıklım kliniğinde aramızda geçen dialog:

fk: kendimi sakin tutmam lazım. erkenden sinirlenince gün bitmek bilmiyor.
    arch: siz benim kedimi gözünden ameliyat etmiştiniz beş sene önce. bir daha ufacık bir problem bile olmadı gözünde.
    fk: evet, gece yapmıştım 12 gibi. gözyaşı bezinde malign kist vardı, gözyaşı bezini aldım. olmaz tabi canım sorun ne sorunu olacak.
    arch: ...

ulu manitu. genius.
  • çok sert gibi, böyle çok soğuk gibi görünen, ama çok çok iyi bir veteriner hekimdir kendisi. onunla maceralarımız çok, bundan 10 sene önce bir akşam vakti, araba çarpmış bir köpeği (ki bu oğlan bizimledir 10 yıldan beri), bulup ameliyat eden, bir hayvanın sağlığı için her bir şeyi yapabilen iyi bir hekimdir. bizden oğlumuzun sonraki tedavileri vs için beş kuruş para almamıştır; serttir, olabilir, ama insandır.
  • gerçek hayvansever bir veteriner hekimdir kendisi, nasıl anlatsam, nereden başlasam bilemiyorum ama 16 yaşında bir köpek sahibi olarak birçok veteriner dolaştım, kendisi gibi bir hekimle hiç karşılaşmadım. çok fazla konuşmaz, sert de görünebilir ama hayvan sağlığı konusunda çok az hekim kendisi kadar güven verebilir. belli bir süre sonra teşhisini, tedavisini sorgulamazsınız bile, başka bir hekime götürüp onaylatma ihtiyacı da hissetmezsiniz. çünkü hayvan anatomisinden anlamasanız da, farkını anlamışsınızdır ve bu yeter size.. farkını sorarsanız: siz kuştan kesinlikle anlamayan birçok hekimle karşılaşmışken, küçücük kuşlara yaptığı alternatif tedavi yöntemleri, bir arkadaşamın köpeğinin başında gece saat 2'lere kadar beklemeleri, kliniğinin bahçesindeki uçamayan martılara yaptıkları ve şu anda sayamayacağım çevremdeki arkadaşlarımın toplam 2 kedi, 3 köpek, 2 kuşuna yaptıklarıdır. kendisi ayrıca her çeşit hayvan konusunda bilgi sahibidir: kedi ve köpeğe ek olarak kuş, balık, hatta bir kere büyük baş bir hayvan için bile aramışlardı kendisini..

muhabbet kuşundan anlamadığını söyleyen birçok veteriner hekimin kliniğinden dönmüşken, internetten tavsiye üzerine buldum ben kendisini, yazanın tavsiyesinden çok etkilenmiştim. umuyorum ki şimdi de benim bu yazdıklarımdan birileri etkilenir de en azından belki birkaç hayvan sağlığına kavuşur ve benim gibi gerçek hayvan sever hayvan sahipleri de çok sevdiklerinin sağlığından emin olur. çünkü benim edindiğim tecrübe şu ki kendisi gibi veteriner hekim gerçekten çok az var ve söz konusu olan hayvan da olsa, bir can ve o canı kaybetmek sahibini bazıları anlamasa da resmen yasa boğar...
  • öncelikle: bundan henüz iki üç ay önce bir gece vakti kliniğinde arkadaşımın kedisi için beraber sabahladığımız ve arada ettiğimiz o kısa sohbetlerle beni kendisine hayran bıraktıran, teknik bilgi ve genel kültürü yanında, gösterdiği özveri ile işini severek yaptığı her halinden belli olan, mesleğine olan saygısına bir karşı saygı ve hayranlık duyduğum bir insan.

akabinde de: kendisi ile ilgili bir karalama kampanyasına karşı çocukluk arkadaşımın facebook hesabında paylaştığı bir yazıyı paylaşmak istiyorum. arkadaşım dediğim insan da; kendisi evinde eşi ve oğluyla beraber beslediği 8 kedisi ile zaten o veterinerin müdavimlerinden ve bunların yaşandığı zaman da orada bizzat bulunup, olanlara diğer kişilerle beraber şahit olmuş, ötesinde ağzından çıkan hikayede tek bir kelimeyi dahi sorgulamayacağım, çok güvendiğim, dürüst bir fotoğraf sanatçısı. onun, o gece orada olayı beraber yaşayan diğer hayvanseverler ile birlikte yazıya döktüğü bir iki paragraf.

--- spoiler ---

iyi günler diliyorum, kusura bakmayın. son zamanda yasemin isimli bir hasta sahibinin feridun kalyoncu adına yaptığı karalama kampanyasına üzülerek şahit oluyoruz. olayın tanığı olarak diğer şahitlerle de görüşerek olayın asıl nasıl gerçekleştiğini bir metin haline getirdik.

bize izin vermediği için yasemin hanım onun paylaşımına yazamıyoruz. sizden ricam oraya yazarsanız çok sevinirim. saygılarımla

yasemin onur şenyurt isimli kişinin facebook hesabından yaptığı 13 ve 15 ağustos 2016 tarihli tamamen karalama amaçlı paylaşımı üzerine oluşturduğumuz açıklamamızdır. yukarıda bahsi geçen olayın birebir tanıkları tarafından insanlara gerçekleri açıklamak üzerine oluşturulmuştur.

paylaşımda anlatılan hemen hemen herşey yanlı ve yalandır. tamamen bir karalama amacı ile yapılmıştır. zaten o halde bir kedi varken videoya çekmek, açık nokta aramak, bunu herkesin okuyabileceği ama sadece bir kısım insanın cevap yazabileceği şekilde paylaşmak bunun en temel göstergesidir. olaya tanık olan bizler sizlere bu yalanları tek tek açıklamak isteriz.

1. "veteriner tamamen para öncelikli ve itinasız davranmıştır"
    videoda açıkca gözüküyor, feridun hoca kediyi bu halde gördükten sonra bırakamayacağını söylüyor; tabii bunun bir maliyeti var; getirenlerden de mümkün olduğunca bunu karşılamalarını istiyor. bahsi geçen rakam 500 tl olup ilaç ve diğer malzemelerin ücretidir. en basit kısırlaştırma operasyonunun dahi kaç liraya yapıldığını hepimiz biliyoruz. bu fahiş bir fiyat değildir ve en önemlisi "bu rakamı vermezseniz kedinize bakmam şu bu..." gibi bir durum söz konusu değildir.

2. "kedi acı içinde demirleri ısırarak ölmüştür."
    kedi ilk kontrol sonrası hemen operasyona alınmıştır. narkoz ve gerekli işlemler yapılmıştır. operasyon sonrasında hastayı getiren iki bayan gitmiştir. o anda kedi narkoz etkisindedir. hiç tanık olmadıkları ve gerçekle alakası olmayan bir olay sadece insanların vicdanı ile oynamak için bu şekilde sunulmuştur. kedi için sokak ya da cins kedi denmeden tüm gerekli müdahaleler hayvanın sağlığını koruma şartı ile azami konforu da sağlanarak uygulanmıştır. aksi böyle bir klinikte düşünülemez, zira bilenler, tanıyanlar burada gece yarılarına kadar sokak hayvanlarından, cins hayvanlara oluşan hasta kuyruğunu iyi bilirler.

3. "kedi bir poşete atılarak teslim edilmiştir."
    yasemin onur şenyurt ve arkadaşı geldiklerinde kedi kaybedilmişti. yasemin hanım tedavi masrafları için arkadaşı ile para toplamıştı ama kedinin öldüğünü öğrenince bir anda maddi konularda bağırmaya başlayıp feridun bey'i suçlamaya başladı. yoğun bir klinik olduğu için pek çok şahit mevcuttur. ve sözleri saygı sınırı aşınca, kendisine kliniği terk etmesi söylendi. orada olan başka kişileri de tehdit ederek yasemin hanım kliniği terk etti. kediyi teslim almadı, topladığı paraları da teslim etmedi. kedi diğer hanıma birkaç kat hasta örtüsüne (ped) sarılı halde ve birkaç kat plastik poşetle sarılı şekilde teslim edildi. tüm kedi ve köpeklerin cansız vücudu bu şekilde teslim edilir. yasemin hanım olay çıkartıp mekanı terk ettiği için buna da şahit değildir. yanındaki hanım gayet kibar şekilde yaşanılandan dolayı pek çok kez özür dilemiş ve teşekkür etmiştir. orada da maddi kısmın önemli olmadığını ama yasemin onur şenyurt un daha önce de birkaç kere bu tip eylemlerde bulunduğu konuşuldu. yanındaki hanım herşeyin şahitidir.

4. "bahçede kalan köpekler kısa tasmalar ile bağlanarak vileda kovasında pis su içirilmesi."
    bahçede kalan 3 canı tüm hasta sahipleri tanırlar. bir tanesi opettir, bacağı kazada sakatlanmış çok muzur bir serseridir. özellikle kısa tasma kullanılmaktadır zira bacağında problem vardır ve zorlamaması gerekmektedir. klinik çalışanları tarafından kontrol altında gezdirilmektedir. oranın en neşeli canlarındandır. diğer köpek ise oldukça yaşlı bir köpektir cilt enfeksiyonu yüzünden ordadır ve 1 seneyi geçkin zamandır tüm masrafları klinik tarafından karşılanarak bakılmaktadır. kontrol altında bahçede başka hayvanlar yokken gezdirilmektedir. diğer köpeğin ise hareket sistemi ile ilgili problemi vardır. biraz gözlemlense hayvanın dengesinin olmadığı sürekli titreyerek hareket ettiği ve daha ufak bir kapta yemek yiyemeyeceği ve su içemeyeceği anlaşılır. büyük bir bahçe ona ayrılmış ve yaşamını dış tehlikelerden uzak şekilde yaşaması sağlanmaktadır. suyunun pis olması ise yine sadece önyargıdır. ordaki hayvanlara tüm klinik çalışanları gerekli alakayı gösterir, onlar meşgulken de hasta sahiplerinin sürekli kontrolü altındadır.

bahsi geçen klinik sadece birkaç aşı yapıp, tüy tırnak kesen bir klinik değildir. feridun kalyoncu mucize diyebileceğimiz tedavileri gerçekleştirdiği için binlerce hasta sahibinin güvenini ve saygısını kazanmış zor bulunacak bir hekimdir. özel bir klinik olduğu için tabii ki maddi bir yükü olacaktır ama bu kesinlikle hayvanın canını, sağlığını gözardı ettirecek şekilde değildir. aksi türlü her gelir grubundan insanların gece 3-4'lere kadar sırada beklediği bir yer olamazdı.

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmakla açıklanacak ve bazı yerlerde ciddi art niyet barındıran bu paylaşımı kınıyoruz. kendilerinin kontrol edemedikleri bir kediyi sedyede tutabileceklerini sanmak, solunumunda problem olmayan bir hayvana oksijen verilmesini beklemek. tanık olmadığı zamanları yaşamış gibi anlatmak, ve herşeyden önce bu kedi için toplanan paraları ödemek yerine olay çıkartıp bir de karalama kampanyası başlatmak!

yasemin hanım oraya tek gelmedi, umarım yanındaki hanım da birinci elden olayı sizlerle paylaşıp bu çirkin paylaşımın gerçeklerini sizlere anlatacaktır.
    --- spoiler ---

not: bahsi geçen kadının yüzlerce kişi tarafından paylaşılan facebook paylaşımını da gördüm, okudum. orada yazdığı gibi market poşetinde teslim ettiler demesi ve hatta böyle bir poşet resimi paylaşması insanların yaşamın bazı anlarında nasıl hastalıklı ve takıntılı bir bireyle uğraşmak zorunda kalabileceğini gösteren, nasıl mide bulandırıcı iftiralara maruz kalabileceğini hatırlatan bir gösterge benim adıma.

edit: tekrar konuştum arkadaşımla ve dahası da varmış olayların, kadın daha önce de başka hayvanlar ile ilgili problemler de çıkarmış aynı klinikte, hatta parasını ödememiş ve bu sefer bağırıp çağırırken dışarı çıkması istenilince intikam tehditlerinde bulunmuş giderken. bıraktım feridun bey gibi böyle güzel insanları, allah düşmanımın bile başına vermesin böylesi çirkinleşebilecek insanları.
  • kozyatağı'nda r&v diye bir veteriner kliniği var. ancak kendisi yalnızca akşam saatlerinde klinikte oluyor. geri kalan zamanda yeni mezun 2 veteriner bakıyor hastalara. çok fazla hastası var, ben de tavsiye üzerine gittim ancak neden bu kadar sevildiğini anlayamadım. adamdan bilgi almak çok zor. her an sizi tersleyip yerin dibine sokacak gibi bir hali var. fiyatlar çok yüksek ve ortam hijyenik değil. benden demesi.

(bkz: r&v veteriner kliniği)
  • bugün bir kez daha minnettar olduğum veteriner hekimdir.
  • köpeğimizin kliniğinde öldüğü veteriner, günahı boynuna, nefes alamayan köpeğin gırtlağını asistanına açtırmasıyla beni benden almıştır.
  • motoru bir türlü düzelmeyen kedim vicky'nin bir sürü klinik sonrası konulamayan teşhisine el atmış.bir ayda kedimi toparlamış insandır.sinirlidir,az konuşur çok iş yapar.saygım sonsuzdur.çocuklarımı gözüm kapalı teslim edebileceğim tek veteriner hekimdir.
  • oğlumuzun bir gece ansızın hırlayarak yerlere kusması sonrası yaşadığımız panik sırasında tavsiye üzerine gittiğimiz veterinerlerin dr.house'u.
    feridun hoca az ama öz konuşur.
    dostunuzla ilgili yanlış bir şey yaptığınızı hemen farkeder, lafını esirgemez.
    soğuk gözükür ama giderken arkanızdan bir bakar ki, sıcaklığı hissedersiniz.
    borcumuzun ne kadar olduğunu sormadan, direkt kartımı uzatırım, içim rahattır.
    ve bence hiç uyumuyor.

keşke bütün veterinerler, ticarethane mantığından ziyade feridun hoca gibi olabilse.
  • 15 yıldır tanıdığım, itişe itişe anlaştığım insandır. zor vakalarda mutlaka ondan görüş almanızı tavsiye ederim. söylenenlerle ve gördükleriniz ile ilgili ön yargılarınızı bırakın, ne diyor onu anlamaya çalışın. ters ters "senin işin bitmez, gece buradasın ona göre bekleyeceksin" demesinden veya "boş durma sabah da bana kahve yap" demesinden anlamanız gerekenin eline mahkum insanları süründürüp ego tatmini yapmak olmadığını, kendine has bir iletişim şekli olduğunu hatta size sıcak bile davrandığını ancak gerçekten kızdığı birini görünce anlarsınız. başka feridun yok. yerine yetişen biri de yok maalesef. çıtası o kadar yüksek ki, gelen gidiyor. keşke olsa...
hesabın var mı? giriş yap