şükela:  tümü | bugün
 • şişli feriköyde abide-i hürriyet caddesi üzerinde bulunan mezarlık. evengalist birliğine mensup protestan hristiyanlara ayrılmış bu mezarlığın en büyük özelliği hiç şüphesiz bir çok ulustan insanı barındırmasıdır. mezarlığın paftaları çeşitli milletlere ayrılmıştır. bu mezarlığı ziyaretimde gördüğüm manzara şöyleydi: mezarlık sanırım 8 parçaya ayrılmış. bu her parça ya da pafta hollanda,avusturya macar,amerika,isveç ve nihayet türk gibi uluslara ayrılmıştı. ermeni bölümü ise bir duvarla ayrılmış ayrı bir mezarlık halinde getirilmiş. ama daha ilginci her bölüm sokak tabelasi benzeri levhalarla belirtilmiş. paftaların tam ortasında bir şapel mevcut. avusturya macar bölümünde ise 1 dünya savaşı sırasında ölen avusturya-macar askerleri için bir anıt-mezar mevcut. bir de üzerinde arapça allah baki gibi bir şey yazılı bir mezar gördüm ziyaretim sırasında...
 • olmayan mezarlik. feriköy latin katolik mezarlığı her kimse o evangelistleri de ziyadesiyle kapsamaktadır.
 • evet bu mezarlık abide-i hürriyet'in üstündedir (bi bu doğru zaten galiba). zinhar milletlere falan bölünmüş değildir, kaldı ki nasıl bölünecekti?)

  avusturya macaristan imparatorluğu askerleri değil, onlar 1. dünya savaşı sırasında ölen fransız askerleridir.

  sokak tabelası denilen tabelalar (sokak ne yahu) mezarlığı oluşturan toplam sekiz carre'nin adıdır. (yani sokak belirtmiyomuş onlar)

  şapel "pafta"ların tam ortasında değil mezarlığın arka tarafında girişin soluna düşen köşededir. (pafta ne yahu?)*

  allah baki değil, hüvel baki'dir "baki kalan o'dur" anlamına gelmektedir.

  evet itfaiyeci paşa burada yatar ve istanbul itfaiyesi görülmemiş bir vefa ile her yıl bu adamın mezarına çelenk bırakmaktadır.

  protestanların da değildir (zira protestan tarafı yolun diğer yanına düşüyor). hasılı kelam burası feriköy latin katolik mezarlığı'nın ta kendisidir.