şükela:  tümü | bugün
  • bilinmeyen tarih ve türkler isimli kitabın yazarı.
  • 1941 eskişehir doğumlu albay emeklisi tarihçi yazar...
    bugün itibariyle okulumuza konferans verme amacıyla uğramış. 2 saatten fazla kendisiyle başbaşa tarihi konularda fikir alışverişi yaptığımız ancak bazı uçuk kaçık düşüncelerinin tarihi gerçeklerden ziyade tarihe bakış açısındaki yamuk saplantılarının ve ideolojik körlüğünün etkilerini gördüğüm şovenist bi asker emeklisi olarak aklımda yer edinmiştir.
    (bkz: rum) diye bi halkın olmadığını söylemesi sadece (bkz: roma)'nın olduğunu ve aynı zamanda (bkz: sarıkamış)faciasında (bkz: enver paşa)nın hiçbir rolünün olmadığı yönündeki ısrarı oldukça trajikomik iddialar.
    son olarak ermeni tehcir kanunuyla ilgili şu iddiada bulundu kendileri: tüm savaş halindeki devletler savaş hukuku gereği savaş bölgesine yakın sınır bölgesindeki kendi ülkesindeki azınlıkları daha güvenli bi iç bölgeye taşıyabilirlermiş.hatta dünya savaşında bunu fransa, avusturya vb. devletlerin yaptıklarını söyledi.en önemlisi ise sadece doğudaki ermenilerin göç ettirildiğini anadolunun diğer muhtelif bölgelerindeki ermenilerin yerlerinden oynatılmadığını söylüyor...
    bakalım gerçekler zamanla anlaşılır diyoruz ve arşivlerimizin bütünüyle açılmasını bekliyoruz...
  • bugün tesadüfen otobüste yanyana oturduğum ve tesadüfen açılan bir konu üzerine tanıştığım, yolculuk süresince tarih ile ilgili hoş bir muhabbet ettiğimiz tatlı insan.
  • öncesi ve sonrasıyla cumhuriyet tarihi adlı 5 ciltlik eserin sahibi.

üniversite yıllarındayken set halinde almıştım. tarihle ilgili hangi kitabı okusam diye düşünürken kitaplığımda gördüm ve okumaya başladım. şu an ilk cildindeyim.

öncelikle kitapta yazım ve noktalama hataları çok fazla. bunun dışında akıcı bir üslubu olduğunu söyleyebilirim. okuduğum yere kadar olan kısmın içeriğine gelecek olursak, hamasetle süslü tarih yazıcılığını eleştirirken belki de farkında olmadan kendisi de aynı hataya düşmüş durumda. belge taraması niteliğinde olan bir kitapta yazarın şahsi görüşlerinin çok sık belirtilmesi bana garip geldi. bir de objektif olduğu iddia edilen bir tarih kitabında yazarın islamiyet'e çok fazla vurgu yapması çok yakışık almamış bence.

ikinci olarak da türklerin islamiyete geçiş döneminde maruz kaldığı zulümlere çok fazla değinilmemesi, yüzeysel birkaç cümle ile geçiştirmesi eserde bir eksiklik oluşturmuş kanımca.

kitabın haritalarla ve çeşitli görsellerle desteklenmesi çok iyi olmuş zira coğrafi konum tariflerinde haritalar çok işe yarıyor.

bütün bunlara rağmen okumaya devam edeceğim çünkü orta asya türk tarihi ile bilmediğim çok fazla olgu olduğunu gördüm. yukarıda yazdığım kendimce eksiklik olarak gördüğüm yerler haricinde konuyla ilgili olan arkadaşlara eseri kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum.