şükela:  tümü | bugün
  • kadıköy caferağa mahallesinde bir sokaktır. sadece bir sokak değil, modanın en güzel manzaralı yoludur. tüm çay bahçeleri ve oturma mekanları bu sokak üzerindedir. ali ustanın hemen yanından moda caddesinden kıvırılır, hemen girişinde tenis kortları vardır. lütfü bey sokak, fazıl paşa sokak, hüseyin efendi sokak ve nene hatun sokaklar tarafından kesilir
  • marmara ve manzara apartmanlari onlerinde moda deniz kulubu ve deniz manzarali banklarin bulundugu sokak. sabah erken saatlerde sokagin butun sessizligine ve guzelligine ragmen esen ruzgar yuzunden yurunemeyen sokak ayrica.
  • moda burnu'nu çepeçevre sarmasından ötürü olacak, eski adı devriye sokak'tır. adını bir koca yüzyıldır ta dibinde duran moda iskelesi'nin mimarı vedat tek'ten değil de tek parti döneminde içişleri bakanlığı da yapmış ahmet ferit tek gibi yusuf akçura'nın kankası, ağır turan teoristlerinden birinden alıyor olması, söz konusu ad değişikliğinin 12 eylül'den hemen sonra yapıldığı gerçeğini pek güzel açıklar.

aslında gönül isterdi deniz tek olsun bu sokağın adı. hem türk rockstarı en asil duygunun insanıdır, öyle değil mi selamiciğim? tek geçerim kendisini bu alemde.
  • bu sokağın başında ( deniz tarafına doğru ) muhteşem bir ev var. hikayesini bilmiyorum eski köşklerden ama sanırım yakın bir zamanda restore edilmiş. herhalde sokağa ismini veren ferit tek'in sahibi olduğu bir evdi. şimdi ne olarak kullanılıyor bilmiyorum ama moda'daki artık nadir konakların en iyilerinden biri diyebiliriz.
  • "burada ferit tek'ten söz etmeden geçemiyorum: ihtilalcidir. 1895 yılında harbiye'den birincilikle mezun oluyor. trablusgarb'a sürülüyor. subaylık bitiyor, ihtilalcilik sürüyor, paris'te siyasi ilimler diploması alıyor. ittihat ve terakki'de önde geliyor, şuray-i ümmet'te yazıyor, ayrılıyor, milli meşrutiyet partisini kuruyor. meclis-i mebusan ve tbmm'de mebus oluyor. maliye ve içişleri vekilliği yapıyor. büyükelçi atanıyor.

moda'da adının verildiği sokakta hiç kimse tanımıyor.

şöyle öğrendim: dostum gülçin çaylıgil'i, ilk kez ve bir davayı görüşmek üzere, evinde ziyaret edecektim. rastlantı, ferit tek sokakta oturuyormuş, "eski dahiliye vekili" dedi. kolay bulurum, diye düşündüm. pratik sorunlara kapalı gözümle moda burnu'nu bulamadım. herkese sokağı sordum. bakkallara, taksi şoförlerine, yoldan geçenlere ve herkese. kimse bilemedi. sonra yaşlıca bir bey bildi: "kedi sevenler sokağı" dedi. "ismini değiştirdiler, bir garip isim koydular, söylediğinize benziyor." on beş yıl olmuş. modalılar, kedi sevenler'i, ihtilalci ve türkçü, eski bakan ve büyükelçi ferit tek'e tercih ediyorlar."

aydın üzerine tezler ii, yalçın küçük 1984
  • moda'daki meşhur dondurmacı ali ustanın sağından itibaren başlayıp moda çay bahçesine doğru götüren, oradan eşsiz moda burnuna doğru devam eden ve moda deniz kulübünü geçtikten sonra sola dönüp starbucks'ın önünde son bulan sokaktır.