• moda burnu'nu çepeçevre sarmasından ötürü olacak, eski adı devriye sokak'tır. adını bir koca yüzyıldır ta dibinde duran moda iskelesi'nin mimarı vedat tek'ten değil de tek parti döneminde içişleri bakanlığı da yapmış ahmet ferit tek gibi yusuf akçura'nın kankası, ağır turan teoristlerinden birinden alıyor olması, söz konusu ad değişikliğinin 12 eylül'den hemen sonra yapıldığı gerçeğini pek güzel açıklar.

aslında gönül isterdi deniz tek olsun bu sokağın adı. hem türk rockstarı en asil duygunun insanıdır, öyle değil mi selamiciğim? tek geçerim kendisini bu alemde.
  • kadıköy caferağa mahallesinde bir sokaktır. sadece bir sokak değil, modanın en güzel manzaralı yoludur. tüm çay bahçeleri ve oturma mekanları bu sokak üzerindedir. ali ustanın hemen yanından moda caddesinden kıvırılır, hemen girişinde tenis kortları vardır. lütfü bey sokak, fazıl paşa sokak, hüseyin efendi sokak ve nene hatun sokaklar tarafından kesilir
  • bu sokağın başında ( deniz tarafına doğru ) muhteşem bir ev var. hikayesini bilmiyorum eski köşklerden ama sanırım yakın bir zamanda restore edilmiş. herhalde sokağa ismini veren ferit tek'in sahibi olduğu bir evdi. şimdi ne olarak kullanılıyor bilmiyorum ama moda'daki artık nadir konakların en iyilerinden biri diyebiliriz.
  • marmara ve manzara apartmanlari onlerinde moda deniz kulubu ve deniz manzarali banklarin bulundugu sokak. sabah erken saatlerde sokagin butun sessizligine ve guzelligine ragmen esen ruzgar yuzunden yurunemeyen sokak ayrica.
  • moda'daki kargaşayı dolayısıyla bütün kargaşayı geride bırakıp önünüze bakma şansı tanıyan sokaktır. güneş saati heykelinden yukarı doğru giderken ikinci bank ankara bilkent 3 tepe'den sonraki yeni meskenim olmuştur.
  • moda'daki meşhur dondurmacı ali ustanın sağından itibaren başlayıp moda çay bahçesine doğru götüren, oradan eşsiz moda burnuna doğru devam eden ve moda deniz kulübünü geçtikten sonra sola dönüp starbucks'ın önünde son bulan sokaktır.
  • çok özlediğim ve nedense her gittiğimde beni huzura kavuşturup çok iyi hissetiren bir sokaktır. moda ve kadıköy'ün uç noktasıdır, oradaki banklardan birine oturduğunuzda açısına göre sırtınızı bütün istanbul'a ve onun kargaşasına vermiş bir şekilde ya kalamışa ya da marmara denizi'nin boşluğuna bakarsınız ve içiniz huzur dolar.

özellikle ilkbahar gibi, tatlı esintiler eşliğinde huzur dolu bir şekilde müzik dinleyerek, kitap okuyarak veya telefonunuzla uğraşarak o bankların birinde saatlerinizi geçirmeniz işten bile değildir.

bir iki arkadaşla rahatça ve tembelce muhabbet etmek için de çok ideal bir yerdir, kademeli olarak kadıköy'ün kargaşasından dondurmacı ali usta'ya, moda'daki parklara, sahil kenarındaki çay bahçesine ve nihayetinde de bu sakin sokağa doymuş ve mutlu bir şekilde geçmek çok keyifli ve sizi kademeli olarak rahatlatan bir eylemdir.
  • moda'ya geldiğimde park yeri aradığım sokaklardan biriydi 8-12 yıl önce. üstünde hep mavi bir nissan juke park halinde olurdu. adam herhalde arabayı hiç oynatmıyordu park yeri sorunundan dolayı. juke'u severdim ama bu sokağı sevmezdim.
  • biraz biçimsiz bir 'u' harfine benzer. moda sahilinin ve moda deniz kulübünün hemen üstünde olmasına rağmen aşağıdaki tiplere hitap eden hiçbirşey yoktur bu sokakta. yaklaşık 10 a yakın sokağı çevreden sarar. tek boşluk noktası moda caddesinin küçük bir kısmıdır. aracınızla ali usta nın yanında sokağa girip sonuna kadar devam etmeye çalışırsanız çok kez ters yöne girip çıkarsınız bu nedenle yön işaretlerine dikkat edilmelidir.
hesabın var mı? giriş yap