şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
  • real madrid'in neden aldığı çok merak ettiğim 1995 doğumlu sol bek.

takımdaki 4. isim oldu.
  • 43 milyon pound karsiliginda lyon takimindan real madrid'e transfer olmus futbolcu.

real madrid kesenin agzini acti bu yaz.
  • transfer olduğu lyon'daki 2 yılını oldukça iyi geçirmiş ve takımı adına son derece verimli olmuştur. hücumda bir marcelo etkisi yaratamaz tabi ama hırsı, girdiği ikili mücadelelerde hep ayakta kalmaya çalışması ve inatçılığıyla madrid'de mutlaka faydalı olacaktır. kendisiyle benzer dönemlerde parlayan benjamin mendy'nin daha iyi bir kariyeri olması bekleniyordu ama city'e transferinden sonra gelebileceğim en iyi yer burası diyerek kafasında futbolu bitirdi sanırım. sakatlıklardan zaten başını kaldıramıyor, toparlanmak adına da bir şey yapmıyor. konumuza dönersek; marcelo varken böyle bir transfere ne gerek vardı diyenler marcelo'nun son durumundan haberdar değil sanırım. ronaldo'nun gidişinden sonra kelimenin tam anlamıyla zorla futbol oynatılan marcelo'dan ziyade böyle dinamik bir oyuncu takıma çok faydalı olacaktır. ha verilen 48 milyon euro bence de fazla gibi ama bu paraya değecek mi değmeyecek mi sezon başladığında görürüz ancak. bu hırsla la liga'da yapabileceğini düşünüyorum ben.
  • marcelo gidici sanırım, yoksa tamamen anlamsız. hele ki geçen yılın real için tek kazanımı olan regulion'un çıkışından sonra. 3. bek konumuna atılmayı haketmiyor kesinlikle.
    bi de sağa sola kiralanan theo var. onu ya satacaklar ya yeniden kiralayacaklar sanırım.

sonuçta, merkez orta saha ve sağ kanat için ciddi bir ihityaç söz konusu iken biraz lüks bi transfer sanki..
  • kendisi geldiyse büyük ihtimal marcelo yolcu. kiralık theo hernández, altyapıdan gelen ve gayet iyi performans gösteren reguilón varken marcelo'da kalırsa biraz gereksiz transfer gibi duruyor.
  • kendisinin oyununu izlemekten keyif almakla beraber, real madrid'in aradığı bek olduğunu düşünmüyorum. nedenine yazının devamında daha geniş değineceğim. 2017 yılında lyon a takımında ilk süre aldığı maçlarda arkadaşı tanguy ndombele ile birlikte dikkatimi çok çekmişti, zaten kısa süre içinde avrupa devlerinin de dikkatini çektiler. mendy bir çizgi bekinden daha çok, bir top dağıtıcı gibi oynuyor. bu konuda gerçekten başarılı. kendisini takip edenler bilirler, geriden attığı uzun pasları izlemek çok keyif verici. bileklerini de iyi kullandığı için topla birlikte çıkmayı da çok seviyor, ama bu işi çok abarttığı da olmuyor değil bazen. kendi kanadıyla alakasız yerlerde topu kaybedip defansını eksik bırakmaya meyilli. bu konuyu şimdiye dek aşması gerekirdi. bir diğer eksisi de topu sürerken ayağından çok fazla açması. karşısındaki kanatta tek bir rakip oyuncu olduğunda bu özelliği hızıyla birleştiğinde avantaj olur ama çift kademeye karşılaşınca geçtiğimiz günlerdeki türkiye - fransa maçındaki gibi rezil performanslar da ortaya koyuyor. buna ilave olarak topsuz bindirmeleri bir beke göre biraz zayıf, topu kendisi taşımayı daha çok seviyor. orta kalitesine diyecek bir şey yok, her iki ayağı da çok düzgün, pas ve ortaları muazzam seviyede. şimdi, real madrid'in sol bek durumuna göz atalım. marcelo'nun geçen sezonki düşüşünü ve ayrılma ihtimalini hesaba katarsak, elde patlayan dengesiz theo hernandez ve geçen sezon beklentiyi aştığı için iyiymiş gibi görünen vasat sergio reguilon'un üstüne yeteneği fazlaca yeterli olan ama real madrid'in bir bekte aradığı birincil özelliği; yani tamamen çizgiyi kullanmayı kendisinde fazla barındırmayan ferland mendy'yi transfer etmelerinden sonra sayısal olarak yeterli bir sol bek rotasyonları varmış gibi görünüyor olabilir, ama nitelik olarak pek de öyle değil bence. şahsi olarak real madrid; gayá gibi hem bindirme zamanlaması mükemmel olan, hem de defansta hiç aksamayan dört dörtlük komple bir çizgi bekini transfer etseydi daha doğru bir hamle olurdu diye düşünüyorum. bakalım, gelecek sezon ferland mendy'nin real madrid'in oyununa uyumu beni yanıltacak mı…