şükela:  tümü | bugün soru sor
  • fermiyonlardan meydana gelen bir sistemde, sisteme yeni bir parçacık eklendiğinde taban durum enerjisindeki artıştır. ek olarak mutlak sıfıra yakın sıcaklıklarda sistemin kimyasal potansiyeli de fermi enerjisine eşittir.
    (bkz: mutlak sıfır)
    (bkz: kuantum mekaniği)
  • metallarde açıklamak gerekirse; izole edilmiş yani tek başına, mutlak sıcaklıktaki bir sodyum atomu düşünün. bu atomun elektron seviyelerinde herhangi bir dağılma veya bölünme olmayacaktır. fakat 10 tane sodyum atomunun yanyana geldiğini düşünürsek elektron-elektron ve elektron-komşu atom etkileşimleri sonucu valance bandı 3s'de 10 tane ayrı seviye oluşacaktır. sodyum atomunun elektron dağılımı 3s1'le bitmektedir bildiğiniz gibi. buradan da kolaylıkla görülebileceği üzere 3s orbitalinin yarısı boştur. peki 10 tane sodyum atomunun ve dolayısıyla 10 valance elektronunun olduğu ve etkileşim sonucu 3s'in içerisinde 10 ayrı alt enerji seviyesi oluştuğu bir durumda elektronlar nereye yerleşecektir? bu durumda genel kural olarak bildiğimiz gibi elektronlar enerjilerini minimuma indirmeye eğilimli olduklarından 3s'in en alt seviyesinden itibaren yerleşmeye başlarlar. işte kendi içerisinde çatallanmış gibi düşünebileceğimiz 3s'de elektronların yerleştiği en üst seviye fermi enerji seviyesidir. başka bir deyişle ifade etmek gerekirse eğer bir seviye fermi enerji seviyesinin altında ise dolu olma ihtimali 1 üstünde ise 0'dır.

yarı iletkenlerde ise durum biraz daha karmaşık olmakla birlikte, öff lan içim daraldı. sonra yazarım bunu da bir ara. bir çıkıp hava alayım en iyisi.

edit: bu entryi en beğenilenlere sokan sözlükteki fizikçi ve malzemecilere selam ediyorum.
  • pn, npn, pnp gibi eklemlerde bant bükülmesinin nedenidir. bant bükülmesinin nedeni iki defa sorulmuştu bana. hep enerjinin konurumu diye cevap veriyorum ki bu doğru aslında. ama genelde katıhal fiziği üzerinden açıklama yapılarak denir ki sistem dengeye ulaştığında sistemde tek bir fermi enerji seviyesi olacaktır, bu nedenle bant bükülür. tamam bu kesinlikle doğru ama temeli enerjinin korunumu. pn gibi eklemlerde built-in elektrik alan oluşuyor. yarıiletkende elektrik alanın varlığı sonucunda elektronun kinetik enerjisi artar.
    e=ke+pe , al sana freshman fiziği.
    elektronun toplam enerjisi sabit olacağından, sabit olmasının zorunluluğundan, enerjinin korunumu denilen bir yasanın varlığı nedeniyle, ke'nin artması durumunda pe'de azalma olmak zorundadır ki bu da bant bükülmesi ile olur. çünkü enerji bant diyagramı çizdiğimizde bant kenarları üzerinden konuşuruz, yani valans bandı tepesi ve iletim bandı tabanı. potansiyel enerji için bunlar referans alınır. bu nedenle bant bükülmelidir ki enerji korunumu olsun. benim cevabım da doğru.
    korunum yasaları kanıma işlemiş galiba, her şeyi bunlarla açıklamaya çalışıyorum.