şükela:  tümü | bugün
 • 1938'de 36 yasinda askere alinmis, 1940 - 1945 arasini bir alman esir kampinda geçirmistir. sonradan doktora tezi ve annales okulunun basyapitlarindan birisi olacak "la méditerranée et le monde méditerranéen à l’époque de philippe ii" (2. felipe döneminde akdeniz ve akdeniz dünyası) adli 3 cilltlik eserini esir kampinda yazmistir, elinin altinda hiç bir belge olmadan ve referanslarini çogunu hafizadan vererek.
 • 1902'de meuse de doğan bütüncül tarih değişmeye etki eden tüm unsurların hesaba katılmasını, bütün insan bilimlerinin biraraya gelmeleri, tek bir toplumsal bilimin kurulması için mücadelenin gerektiği anlayışını savunan, ülkesinin üç bölümlü tarihinin birinci bölümünü tamamlayan ikicisi zerinde çalışırken 1985'te ölen tarihçi.
 • bildiğim kadarıyla mikrofilmi bulan sahıstır. kütüphanelerde istediği kitapların dışarı çıkarıtılmasına izin verilmemesi üzerine sayfaların fotograflarını çekerek kafası rahat bir şekilde araştırmalarını sürdürmüştür.
 • uygarlıkların grameri adlı kitabın yazarı.
 • iki klasik calismasi ii. felipe devrinde akdeniz ve akdeniz dünyasi ile maddi uygarlik, ekonomi ve kapitalizm yaklasik on bes yildir dilimizde yer almaktadir.
  buna ragmen maalesef ne kitaplar hakkinda agir bir tanitim/elestiri yazisi vardir ne de braudel'den ilhamla yapilmis dogru duzgun bir calisma.

  bunda braudel'in dilinin ve anlatiminin agirliginin yanisira mütercimi mehmet ali kiliçbay'in da etkisi buyuktur. zira kilicbay fransizca bilmesine ragmen turkce'den bihaber oldugundan braudel okunamamis, okunsa da okuyanlar "ne diyo lan bu simdi" turunde tepkiler vermislerdir.

  imge yayinlari akdeniz dunyasi'nin ikinci baskisini yapmistir ama redaksiyon maalesef ki yetersizdir. gectigimiz gunlerde maddi uygarlik'in uc cildinin de yeniden yayimlandigini gordum. ama adam gibi bir redaksiyondan gecti mi bilemiyorum.
  gecmediyse o haliyle kimseye tavsiye etmiyorum. onlari okuyup anlamaya harcayacaginiz vakit ve emegi fransizca ogrenmek icin harcayin, daha cabuk muvaffak olursunuz.

  (bkz: kicindan tercume yapmak)
 • tarihi çoklu sosyal zamanlar çerçevesinde inceler. braudel'e göre bir süreç olarak zaman sosyal bir kurgudur ve üçe ayrılır (1) l'histoire èvènementielle yani olaylar tarihi, (2) l'histoire conjocturelle dediği döngüsel tarih ve (3) l'histoire structurelle dedigi yapısal tarih. maalesef olaylar tarihi, ki tarih biliminin en çok çalıştığı ve bir disiplin olarak tarihin en çok geliştiği arazidir; bunlar arasinda en gereksiz olanidir braudel'e göre. braudel "olaylar tozdur" demiştir. olaylar sadece kısa süreli ya da geçici olduğu için toz değildir, aynı zamanda tarihsel görüntüyü tozlandırırlar, net bir şekilde görmemizi engellerler bu görüntüyü bulandırırlar.
41 entry daha

hesabın var mı? giriş yap